Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dzięki petycji mieszkańcy Ułańskiej doczekali się remontu chodnika, o który ubiegali się kilka lat - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Dzięki petycji mieszkańcy Ułańskiej doczekali się remontu chodnika, o który ubiegali się kilka lat
01-06-2015 10:43   Janusz Ludwiczak
Mieszkańcy ulicy Ułańskiej od lat nie mogli doczekać się remontu chodników, dlatego postanowili wziąć sprawy we własne ręce. Najpierw zebrali podpisy pod petycją, pod którą podpisało się ponad 100 osób, następnie udali się do radnej Katarzyny Kretkowskiej i wiceprezydenta Macieja Wudarskiego. Okazuje się, że o remoncie chodnika nic nie wiedziała Rada Osiedla Św. Łazarz, która dysponuje środkami finansowymi i decyduje o kolejności realizowanych inwestycji.

Już wiele lat temu staraliśmy się o remont tego chodnika. Zimą nie szło przejść. Wielokrotnie mieliśmy obietnice od Zarządu Dróg Miejskich, że chodnik będzie remontowany. W ostatnim piśmie trzy lata temu otrzymaliśmy informacje, że remont będzie robiony tylko na jezdnej z trzech ulic - Grottgera, Siemiradzkiego lub Ułańskiej. Wybrano ulicę Grottgera. Liczyliśmy, że w kolejnym roku będą robione kolejne ulice, czekaliśmy spokojnie. Okazało się, że remontu nie będzie - powiedział Andrzej Maciejewski, mieszkaniec ul. Ułańskiej.

Mieszkańcy postanowili wziąć sprawy we własne ręce.

Wraz z sąsiadem, p. Stryburskim nawiązaliśmy kontakt z radną Katarzyną Kretkowską, która złożyła interpelacje do wiceprezydenta Macieja Wudarskiego. Wcześniej zebraliśmy podpisy pod petycją. Podpisało się ponad 100 osób - mieszkańcy wspólnot przy ul. Ułańskiej 10, 12, 14, 16 i 18, w każdej klatce jest po 12 mieszkań. Petycję złożyliśmy w marcu. Oczywiście, że kontaktowaliśmy się z Radą Osiedla Św. Łazarz, ale otrzymaliśmy odpowiedź, że nie ma pieniędzy i są ważniejsze inwestycje, a ulica Ułańska zostanie ujęta w kolejnych latach w planie - żali się Andrzej Maciejewski.

Remont chodników na ulicy Ułańskiej właśnie się zakończył i trwał dwa tygodnie. O sprawie nic nie wiedziała Rada Osiedla Św. Łazarz, która otrzymuje środki na tego typu inwestycje i decyduje o kolejności remontu chodników.

O remoncie dowiedzieliśmy się przy okazji. Zarząd Dróg Miejskich w ogóle nas o tym nie poinformował . Podobna sytuacja miała miejsce niedawno z ulicą Kossaka. Reforma rad osiedli i powierzenie im do dyspozycji środków finansowych na inwestycje drogowe jest to tylko pozorne działanie. ZDM bez konsultacji z radą osiedla wydaje pieniądze publiczne na remonty, które w ocenie rady osiedla nie zawsze są remontami priorytetowymi. W poprzedniej kadencji dokonaliśmy oceny stanu chodników, naszym zdaniem w zdecydowanie gorszym stanie jest chodnik na ul. Matejki czy Jarochowskiego. Ulica Ułańska jest przewidziana do remontu ale w dalszej kolejności. Przy wskazywaniu remontu chodników pod uwagę bierzemy stan chodników i czy ulice znajdują się w miejscach bardzo uczęszczanych, blisko szkół i placówek oświatowych. Wiadomo, że z punktu widzenia mieszkańców danej ulicy to ich ulica jest najbardziej ważna i priorytetowa. Musimy jednak patrzeć przez pryzmat całego osiedla a nie tylko jednej ulicy - uważa Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Zadania ustalone z Radą Osiedla to: procedura przetargowa na realizację remontu chodnika na ulicy Matejki na odcinku od ulicy Grunwaldzkiej do ulicy Konopnickiej (strona wschodnia) oraz remont chodnika na ulicy Winklera na odcinku od ulicy Jarochowskiego do ulicy Kasprzaka (strona południowa). Koszt trwającej naprawy nawierzchni chodnika na ul. Ułańskiej (odcinek: Siemiradzkiego - Grottgera, strona wschodnia) wynosi 86 tys. złotych brutto. Termin zakończenia prac został ustalony na ostatni dzień maja tego roku - tłumaczy Tomasz Libich z Zarządu Dróg Miejskich.

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił też przetarg na remont nawierzchni chodnika na ul. Palacza, na odcinku od Jarochowskiego do Arciszewskiego - po stronie południowej, czyli już terenie Osiedla Górczyn.


Komentarze (9)

02-06-2015 15:12:24
Monika Kotlarek
bo mam za dużo obowiązków zawodowych. a nie jestem zainteresowana robieniem czegoś na pół gwizdka. od tego mamy już wystarczającą ilość specjalistów :) no i jak widać, nie jestem tylko "mądra w gębie". A może choć ktoś z Państwa - z Rady - który uczestniczy w tej rozmowie, podpisze się imieniem i nazwiskiem? :)
02-06-2015 13:49:02
obywatel
Skoro jest taka pani mądra w gębie to czemu nie startowałaś pani w wyborach do rady osiedla? Najlepiej tylko krytykować.
02-06-2015 13:41:33
Monika Kotlarek
Szanowny Pani "Realisto", niestety myli się Pan. Proszę wyobrazić sobie, że są jeszcze ludzie którym zależy, którzy wyrzuceni drzwiami, wejdą oknem. Nie znaczy to, że jeżeli wspólnymi siłami uda się zrealizować projekt, to tylko dzięki "układzikowi", albo może i "łapóweczce". Ale zapewne nasza rada jest najlepsza w archiwizowaniu korespondencji :) Jeżeli nam się udało, a Wam nie ... to musiał być to "układ", jesteśmy mieszkańcami "lepszej kategorii"? a nie to, że lepiej i skuteczniej zajęliśmy się tym problemem?
02-06-2015 10:29:01
fgh
Czy w ramach remontu zostaną zamontowane ograniczniki (separatory) parkingowe, tak, aby samochody nie wjeżdżały na wyremontowany chodnik? Koszt takiego separatora to ok. 100 zł za 1 metr, a więc jest stosunkowo nieduży. Czy Rada Osiedla mogłaby wymagać, aby przy remontach chodników takie separatory były montowane? To się sprawdza - np. na Szamarzewskiego. Auta parkują wtedy w równej linii, nie ma sytuacji,w których ktoś "za mocno" wjedzie na chodnik, zostawiając pieszym pół metra. Samo namalowanie linii na chodniku to za mało.
01-06-2015 23:54:54
Realista
Niestety nie ma pani racji.Rada musi działać zgodnie z procedurami i Statutem ,a INNI mogą działać poza nimi i w sobie znany sposób "załatwiać "ten sam problem, bardzo często kosztem innych.W tym temacie nic się nie zmieniło.Układy,układziki .....
01-06-2015 22:00:28
Monika Kotlarek
Nie ma żadnych dwóch kategorii mieszkańców. Różnica polega tylko i wyłącznie na tym, że niektórym się chce a innym nie! Jeżeli nasza Rada kończy negocjacji na temat remontów chodników z ZDM na wysłaniu pism, to tak mamy! Zawsze oczywiście w odpowiednim momencie sięgnie do segregatora i przedstawi stosowną odpowiedz "nie ma pieniędzy". Na tym praca Rady kończy się. Mówiąc najprościej, nasza Rada jest nieskuteczna. To już jest kolejny przykład braku efektywności naszej Rady.
01-06-2015 13:00:17
lazarz
" Oczywiście, że kontaktowaliśmy się z Radą Osiedla Św. Łazarz, ale otrzymaliśmy odpowiedź, że nie ma pieniędzy-' bo Rada Osiedla nie ma pieniędzy,budżet uchwaliliśmy w roku 2014 i rozdysponowaliśmy wszystkie środki.Na remonty chodników przy ul Winklera i ul.Matejki od Grunwaldzkiej do Konopnickiej.Ostatnia lokalizacja do remontu została przyjęta do realizacji przez ZDM z adnotacją że remont będzie wykonany tylko do wysokości posiadanych środków, bo na dokończenie ZDM nie ma funduszy.I proszę 85 tys,się znalazło i remont wykonano nawet bez długich procedur przetargowych.Mam nadzieję że nie został on wykonany ze środków "wywalczonych" dla Rad Osiedli na remonty chodników w naszym przypadku jest to 100 tys. zł i Rada miesiąc temu podjęła uchwałę i dokończeniu remontu ul. Matejki.Dziwne jest stosowanie różnych zasad gradacji potrzeb "chodnikowych" przez ZDM. Jeżeli Rada prosi o remonty w IMIENIU ogółu mieszkańców kamienic komunalnych, spółdzielczych , placówek użyteczności publicznej zawsze otrzymujemy odpowiedz NIE MA ŚRODKOW ,gdy o remont wracaja sie wlasciciele prywatnych nieruchomosci, zarzadcy wspolnot cudownie fundusze sie znajduja.Widocznie w Poznaniu sa mieszkancy dwoch kategorii.
01-06-2015 11:14:42
Marek
rozumiem, ze nie ma kasy, ale jak tak dalej pojdzie bedzie trzeba zaczac dzialac tylko przez petycje.widze, ze radna Kretkowska wreszcie cos zrobila dla Lazarza
01-06-2015 11:14:36
Monika Kotlarek
Pan Filip Olszak jak widać ma krótką pamięć. Nie pamięta już tej nieprawdopodobnej ilości korespondenci / spotkań pomiędzy mieszkańcami a Radą Osiedla dotycząca remontu Kossaka (korespondencję prowadziliśmy chyba przez dwa lata) Nie pamięta również spotkania zorganizowanego przez mieszkańców Kossaka w Urzędzie Miasta z Radą Osiedla oraz Zarządem Dróg Miejskich? Gdzie wyraźnie było powiedziane o remoncie chodnika przy Kossaka. Wystarczy się trochę bardziej interesować. Bardzo dobrze, że ZDM zajął się sam remontem chodników. Mamy szanse na bezstronne wytyczenie ulic do remontu. Lepiej rozmawiać o remontach z budowlańcem niż z nauczycielką.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

12

mar

do 14-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: