
Dziurawe, krzywe i nierówne chodniki, kostka brukowa na jezdni powodująca ogromny hałas - tak wygląda ulica Kolejowa. Mieszkańcy od lat domagają się remontu chodników i nawierzchni. Bezskutecznie, bo ciągle brakuje pieniędzy. Ulica Kolejowa, która jest równoległą arterią do ulicy Głogowskiej jest często skrótem dla kierowców, gdyż jest dogodnym dojazdem od Hetmańskiej w stronę Targów i Dworca Zachodniego. Zabytkowa kostka brukowa na jezdni powoduje dość spory hałas, szczególnie w godzinach nocnych, gdyż kierowcy mimo ograniczenia prędkości do 40 km/h jeżdżą tam znacznie szybciej. Niejednokrotnie dochodziło tutaj do wypadków. W tym roku miało się to zmienić. Poznańskie Inwestycje Miejskie miały wiosną ogłosić przetarg na przebudowę Kolejowej, inwestycja miała rozpocząć się najpóźniej w wakacje i potrwać rok. To jednak jest już nieaktualne. Więcej w artykule: Z powodu odwołań od wykupów gruntów remont Kolejowej poczeka przynajmniej do przyszłego roku.
Dużo zależy teraz od mieszkańców i rady osiedla. Problemy były już zgłaszane na etapie wykonywania projektu przez panią konserwator i stowarzyszenia, które bały się o wycinkę drzew - wyjaśnia Maciej Wudarski, wiceprezydent Poznania odpowiedzialny za inwestycje i komunikację.
Obecnie pod uwagę rozważane są dwa scenariusze. Pierwszy z nich zakłada gruntowną przebudowę arterii wraz z wymianą infrastrukturą podziemną i poszerzeniem jezdni.
Są dwie możliwości. Pierwsza zakłada realizację projektu, który został przygotowany z wymianą bruku na asfaltobeton, z korektą przebiegu szerokości ulicy, wycinką drzew po stronie zachodniej i budową kanałów teletechnicznych i innych instalacji. PIM jest gotowy, żeby tą inwestycję rozpocząć w trzecim, najpóźniej czwartym kwartale tego roku - tłumaczy Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.
Druga opcja przewiduje wymianę chodników i naprawę nawierzchni bez kompleksowej przebudowy ul. Kolejowej.
Opcja druga zakłada, że uznajemy walory tej ulicy pod względem zarówno historycznym jak i przyrodniczym. Przystępujemy wtedy tylko i wyłącznie remontu chodników, naprawy fragmentów nawierzchni, budowy wyniesionych skrzyżowań bez korekty infrastruktury technicznych. Wydział Transportu i Zieleni pracuje nad ustaleniem czy ten remont i wymiana infrastruktury jest niezbędnym elementem takiego remontu. W momencie kiedy nie będziemy musieli wymieniać rur przekażemy informację do rady osiedla, która kontaktując się z mieszkańcami będzie musiała ustalić co dalej. Jeżeli będzie wyraźna rekomendacja ze strony rady osiedla poparta opinią i konsultacjami społecznymi, to wtedy podejmiemy decyzję - objaśnia wiceprezydent Maciej Wudarski.
Chcemy, by ulica Kolejowa była czysta, by można było nią spokojnie przejść. Bruk jest piękny, ale mamy XXI wiek, a nie dziewiętnasty. Tyle lat czekaliśmy na ten remont. Kolejowa już miała zostać wyremontowana. Czujemy się oszukani. Czy deklaracje o rozpoczęciu inwestycji były deklaracjami wyborczymi? Pani konserwator utrudnia nam życie. Ten bruk słychać będzie nawet przy wprowadzeniu ograniczenia prędkości do 20 km/h. Niech pani konserwator przyjdzie do nas i zobaczy jak mieszka się przy Kolejowej. Latem nie idzie otworzyć okna! - wskazuje Małgorzata Madończyk, mieszkanka ul. Kolejowej.
W sprawie remontu ulicy Kolejowej najpóźniej w czerwcu zorganizowane zostanie przez Radę Osiedla Św. Łazarz spotkanie konsultacyjne, na które zaproszeni mają zostać przedstawiciele spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, Zarządu Dróg Miejskich, ZTM i Urzędu Miasta.
Map: ZDM, Fot: Janusz Ludwiczak
ZOBACZ TAKŻE: Poznańscy radni przekazali 200 tysięcy złotych na remont Kolejowej
ZOBACZ TAKŻE: Mieszkańcy rozmawiali z wiceprezydentem i radnymi o przyszłości ulicy Kolejowej
ZOBACZ TAKŻE: Kolejową będzie jeździć autobus. Na ulicy wytną drzewa
ZOBACZ TAKŻE: Na Kolejowej wymieniono 50 metrów chodnika za 48 tys. zł
ZOBACZ TAKŻE: Za ponad 50 tysięcy złotych opracowany zostanie projekt przebudowy ulicy Kolejowej
ZOBACZ TAKŻE: Zapadł się nowy chodnik na ulicy Kolejowej. Chodnik powstał dla samochodów?
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Informator wielkanocny
(18-04-2025 08:09)
· Wierni przeszli ulicami Łazarza. Rozpoczęło się Triduum Paschalne, w oczekiwaniu na Wielką Noc {GODZINY NABOŻEŃSTW}
(17-04-2025 10:41)
· Potockiej: Duże straty po pożarze
(11-04-2025 10:22)
· Inspektor nadzoru budowlanego sprawdzi czy nie doszło do nieprawidłowości przy rozbiórce centrum handlowego
(09-04-2025 09:07)
· Druga ofiara śmiertelna pożaru kamienicy przy Chociszewskiego
(09-04-2025 07:08)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Podkoziołek, czyli poznańskie ostatki
(04-03-2025 09:27)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
Niezapominajka |
kwi
18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Przez żołądek do kultury - Hiszpania
kwi
do 27-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Motor Show - targi motoryzacyjne
kwi
17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie z Cezarym Harasimowczem, pisarzem, scenarzystą, wokół jego najnowszej książki Bieta, opisującej życie Elżbiety Ficowskiej, ocalałej z Getta Warszawskiego, żony poety Jerzego Ficowskiego. Spo
kwi
Łazarz
Gratowóz
• 08:00-08:20 - Jarochowskiego/Sczanieckiej
• 11:40-12:00 - Jarochowskiego przy Górczyńskiej
• 12:10-12:30 - Kolejowa 37
maj
do 16-05-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Impact
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: