
O sprawie informowaliśmy w poniedziałek, o czym więcej w artykule: Parada Łazarska przez dziewięć lat odbywała się nielegalnie?. Niespodziewane problemy organizatorów Dni Łazarza były omawiane podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Poznania.
27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w powojennej Polsce wolne wybory samorządowe. Dlatego XXVI Dni Łazarza mają nawiązywać do tej okrągłej rocznicy. Jednak nastąpiły nieoczekiwane utrudnienia, które pojawiły się przy organizacji jubileuszowej X Parady Łazarskiej. Przygotowane dokumenty były takie same jak te, które składano w ZDM w poprzednich latach. Zmianie uległa jedynie trasa parady, a dokładnie biorąc jej końcówka bowiem plac przed szkoła przy ulicy Głogowskiej 92 jest aktualnie terenem budowy. Wystąpiła jednak obawa o terminowe zrealizowanie projektu i koszty, które mogą być dla organizatorów nie do przyjęcia - mówiła podczas sesji Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania.
Czy to oznacza, że nowa władza nie ma zamiaru ułatwiać życia mieszkańcom, współpracować ze społecznikami, czy nowa władza nie ma wyczucia co jest ważne dla mieszkańców, czy nowa władza nie ma zamiaru współpracować z mieszkańcami, a zaczyna od rzucania kłód pod nogi? Przecież Organizatorzy Dni Łazarza pracują jako wolontariusze, zaangażowane są wszystkie placówki oświatowe, dzieci, młodzież, harcerze, nie robią tego dla siebie, a dla mieszkańców, dla integracji społeczności Łazarskiej, a Parada Łazarska jest jej nieodzownym elementem. Jeśli nie dojdzie do Parady Łazarskiej, będziemy to odczuwać jako podcinanie skrzydeł społecznikom, samorządowcom, mówiąc krótko skandalem. Liczymy że pan prezydent podejmie odpowiednie działania i wyjdzie naprzeciw organizatorom Dni Łazarza i X Parada Łazarska odbędzie się ku uciesze społeczności nie tylko łazarskiej - dodała Lidia Dudziak.
Organizatorzy, w tym Rada Osiedla Św. Łazarz ma zatrudnić prywatną firmą, zapłacić jej kilka tysięcy złotych po to, żeby ZDM i ZTM wydał zgodę na przemarsz. Przez nadgorliwych urzędników mnożymy przepisy, które nie mają zastosowania. Mnogość przepisów i rozporządzeń świadczy o słabości demokracji i nieufności władzy do obywatela - wskazywała z kolei radna Katarzyna Kretkowska z SLD.
Jak tłumaczy wiceprezydent Maciej Wudarski w poprzednich latach obowiązujące przepisy były nie do końca przestrzegane. Organizatorzy przemarszów, demonstracji, korowodów powinni sami przygotowywać projekt tymczasowej organizacji ruchu i dostarczać go do urzędników.
W poprzednich czasach brak odpowiedniej koordynacji i kompetencji jednostek miejskich doprowadzał do tego, że tylko część organizacji takich przemarszów miało tymczasową organizację ruchu. W tej chwili Miejski Inżynier Ruchu twardo stoi na stanowisku, że nie ma drogi na skróty. Taki projekt ze względów bezpieczeństwa i innych użytkowników ruchu musi być upubliczniony, dostarczony również mediom, jeśli organizacja ruchu będzie zmieniana. Nie ma zmiłuj, nie ma drogi na skróty - przekonuje Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.
Organizatorzy dziesiątej już Parady Łazarskiej będą jednak wyjątkowo zwolnieni z obowiązujących wymogów organizacji imprezy.
Sprawa jest już załatwiona. Jeśli chodzi o Łazarz ustaliłem z dyrektor Bolimowską z ZDM, że działamy w trybie interwencyjnym. Zarząd Dróg Miejskich przygotuje z własnych środków taki projekt organizacji ruchu. W przypadku parafii również Zarząd Dróg Miejskich w tym roku będzie działać wyjątkowo w trybie interwencyjnym, jeśli któryś z proboszczów zgłosi się z taką prośbą to przygotujemy taki projekt organizacji ruchu - przekonuje wiceprezydent Maciej Wudarski.
Obawy związane z organizacją procesji Bożego Ciała ma również radna PiS Lidia Dudziak.
Jako katolicy mamy prawo do przejścia ulicami. Jeśli wymagana będzie taka sama procedura to obawiam się, że będą problemy. Nie może być tak, by procesje Bożego Ciała nie odbyły się - uważa Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania.
Nie słyszałem o takich wymaganiach. Zawsze co roku, kilka dni przed Bożym Ciałem zgłaszaliśmy trasę procesji i informowaliśmy Policję i Zarząd Dróg Miejskich - powiedział ks. prałat Eugeniusz Antkowiak, dziekan dekanatu Poznań-Łazarz, proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej.
Fot: Janusz Ludwiczak/archiwum lazarz.pl
ZOBACZ TAKŻE: Parada Łazarska przez dziewięć lat odbywała się nielegalnie?
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· 45 lat zmarła Anna Jantar – zginęła w katastrofie lotniczej
(14-03-2025 09:21)
· KPO na remont Eskulapa
(12-03-2025 07:18)
· "Przytulone pędzlem"
(12-03-2025 06:26)
· "Były już mocno skorodowane" – rozpoczął się remont bram do Parku Wilsona
(11-03-2025 09:46)
· Na Matejki wciąż "wahadło"
(10-03-2025 06:53)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Podkoziołek, czyli poznańskie ostatki
(04-03-2025 09:27)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
Niezapominajka |
mar
do 16-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Smart Expo - Targi Inteligentnych Rozwiązań dla Domu i Ogrodu
Targi Mieszkań i Domów
mar
17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie autorskie z Kingą Piotrowiak-Junkiert wokół książki "Węgry. W objęciach Dunaju"
mar
19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przyroda przy Kręgu" - spotkanie z przyrodnikiem Maciejem Jędrzejczakiem z Kasztelanii Ostrowskiej
mar
do 20-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Labs Expo - Targi Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych
mar
do 22-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wino - Targi polskich win i winnic
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: