Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Proboszczowie również będą musieli przygotowywać kosztowne projekty zmiany organizacji ruchu? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Proboszczowie również będą musieli przygotowywać kosztowne projekty zmiany organizacji ruchu?
06-05-2015 08:05   Janusz Ludwiczak
Jak już informowaliśmy organizatorzy Dni Łazarza, którzy 28 maja chcą po raz dziesiąty przejść w barwnym korowodzie na czele z defiladą orkiestry dętej i z przejazdem zabytkowych pojazdów musieli złożyć projekt tymczasowej organizacji ruchu, którego przygotowanie miało kosztować nawet 6 tysięcy złotych. Okazuje się, że podobne problemy przy procesji Bożego Ciała mogą napotkać także proboszczowie. Jak powiedział wiceprezydent Maciej Wudarski – Nie ma zmiłuj, nie ma drogi na skróty. Taki projekt musi być przygotowany i ze względów bezpieczeństwa upubliczniony. Takie są przepisy.

O sprawie informowaliśmy w poniedziałek, o czym więcej w artykule: Parada Łazarska przez dziewięć lat odbywała się nielegalnie?. Niespodziewane problemy organizatorów Dni Łazarza były omawiane podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Poznania.

27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w powojennej Polsce wolne wybory samorządowe. Dlatego XXVI Dni Łazarza mają nawiązywać do tej okrągłej rocznicy. Jednak nastąpiły nieoczekiwane utrudnienia, które pojawiły się przy organizacji jubileuszowej X Parady Łazarskiej. Przygotowane dokumenty były takie same jak te, które składano w ZDM w poprzednich latach. Zmianie uległa jedynie trasa parady, a dokładnie biorąc jej końcówka bowiem plac przed szkoła przy ulicy Głogowskiej 92 jest aktualnie terenem budowy. Wystąpiła jednak obawa o terminowe zrealizowanie projektu i koszty, które mogą być dla organizatorów nie do przyjęcia - mówiła podczas sesji Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania.

Czy to oznacza, że nowa władza nie ma zamiaru ułatwiać życia mieszkańcom, współpracować ze społecznikami, czy nowa władza nie ma wyczucia co jest ważne dla mieszkańców, czy nowa władza nie ma zamiaru współpracować z mieszkańcami, a zaczyna od rzucania kłód pod nogi? Przecież Organizatorzy Dni Łazarza pracują jako wolontariusze, zaangażowane są wszystkie placówki oświatowe, dzieci, młodzież, harcerze, nie robią tego dla siebie, a dla mieszkańców, dla integracji społeczności Łazarskiej, a Parada Łazarska jest jej nieodzownym elementem. Jeśli nie dojdzie do Parady Łazarskiej, będziemy to odczuwać jako podcinanie skrzydeł społecznikom, samorządowcom, mówiąc krótko skandalem. Liczymy że pan prezydent podejmie odpowiednie działania i wyjdzie naprzeciw organizatorom Dni Łazarza i X Parada Łazarska odbędzie się ku uciesze społeczności nie tylko łazarskiej - dodała Lidia Dudziak.

Organizatorzy, w tym Rada Osiedla Św. Łazarz ma zatrudnić prywatną firmą, zapłacić jej kilka tysięcy złotych po to, żeby ZDM i ZTM wydał zgodę na przemarsz. Przez nadgorliwych urzędników mnożymy przepisy, które nie mają zastosowania. Mnogość przepisów i rozporządzeń świadczy o słabości demokracji i nieufności władzy do obywatela - wskazywała z kolei radna Katarzyna Kretkowska z SLD.

Jak tłumaczy wiceprezydent Maciej Wudarski w poprzednich latach obowiązujące przepisy były nie do końca przestrzegane. Organizatorzy przemarszów, demonstracji, korowodów powinni sami przygotowywać projekt tymczasowej organizacji ruchu i dostarczać go do urzędników.

W poprzednich czasach brak odpowiedniej koordynacji i kompetencji jednostek miejskich doprowadzał do tego, że tylko część organizacji takich przemarszów miało tymczasową organizację ruchu. W tej chwili Miejski Inżynier Ruchu twardo stoi na stanowisku, że nie ma drogi na skróty. Taki projekt ze względów bezpieczeństwa i innych użytkowników ruchu musi być upubliczniony, dostarczony również mediom, jeśli organizacja ruchu będzie zmieniana. Nie ma zmiłuj, nie ma drogi na skróty - przekonuje Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Organizatorzy dziesiątej już Parady Łazarskiej będą jednak wyjątkowo zwolnieni z obowiązujących wymogów organizacji imprezy.

Sprawa jest już załatwiona. Jeśli chodzi o Łazarz ustaliłem z dyrektor Bolimowską z ZDM, że działamy w trybie interwencyjnym. Zarząd Dróg Miejskich przygotuje z własnych środków taki projekt organizacji ruchu. W przypadku parafii również Zarząd Dróg Miejskich w tym roku będzie działać wyjątkowo w trybie interwencyjnym, jeśli któryś z proboszczów zgłosi się z taką prośbą to przygotujemy taki projekt organizacji ruchu - przekonuje wiceprezydent Maciej Wudarski.

Obawy związane z organizacją procesji Bożego Ciała ma również radna PiS Lidia Dudziak.

Jako katolicy mamy prawo do przejścia ulicami. Jeśli wymagana będzie taka sama procedura to obawiam się, że będą problemy. Nie może być tak, by procesje Bożego Ciała nie odbyły się - uważa Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania.

Nie słyszałem o takich wymaganiach. Zawsze co roku, kilka dni przed Bożym Ciałem zgłaszaliśmy trasę procesji i informowaliśmy Policję i Zarząd Dróg Miejskich - powiedział ks. prałat Eugeniusz Antkowiak, dziekan dekanatu Poznań-Łazarz, proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej.


Komentarze (2)

06-05-2015 21:56:44
Tomek
Tylko po co??? Wydawać pieniądze dla wydawania? Po co kolejne regulacje, nakazy, przepisy? Państwo powinno służy obywatelowi, a z roku na rok mam wrażenie że tylko utrudnia nam to życie...
06-05-2015 19:29:18
Łazarz świecki
Dlaczego niby "nie może być tak, by procesje (...) się nie odbyły"?! Z tego, co na tę chwilę mi wiadomo, Polska nie jest państwem wyznaniowym. Kościół stać na to, by poświęcić kilka tysięcy.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: