Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Parada Łazarska przez dziewięć lat odbywała się nielegalnie? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Parada Łazarska przez dziewięć lat odbywała się nielegalnie?
04-05-2015 07:48   Janusz Ludwiczak
Od 2006 roku zawsze na rozpoczęcie Dni Łazarza ulicami Wyspiańskiego i Głogowską przechodził barwny korowód, w którym udział brali uczniowie szkół, harcerze, zabytkowe pojazdy, orkiestra dęta i mieszkańcy dzielnicy. W ubiegłorocznej Paradzie Łazarskiej wziął udział nawet były prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Organizatorzy Dni Łazarza tradycyjnie wystąpili z wnioskiem o możliwość zorganizowania korowodu. Nowy Miejski Inżynier Ruchu przy Wydziale Transportu i Zieleni zażądał od organizatorów szczegółowego planu trasy wraz z organizacją ruchu z dokładnym wskazaniem sposobu oznakowania oraz zabezpieczenia czy pisemną zgodę właściciela... lasu.
- Niestety wygląda na to, że przez minione osiem lat Parady Łazarskie były organizowane niezgodnie z prawem, chociaż za aprobatą Zarządu Dróg Miejskich i Miejskiego Inżyniera Ruchu - zauważa Janusz Heller, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza.

27 maja mają rozpocząć się 26. Dni Łazarza, o których więcej w artykule: Na ćwierćwiecze samorządnego Poznania. Na rozpoczęcie największego i najstarszego dzielnicowego święta już po raz dziesiąty miała przejść Parada Łazarska. W barwnym korowodzie brali udział uczniowie szkół, harcerze, orkiestra dęta, zabytkowe pojazdy oraz mieszkańcy dzielnicy. W zeszłym roku w pochodzie wziął udział nawet były już prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Organizatorzy Dni Łazarza napotkali jednak komplikacje ze strony urzędników, z którymi do tej pory nie mieli do czynienia.

W piątek, 24 kwietnia zgłosiliśmy "Wniosek na wykorzystanie dróg w sposób szczególny” w związku z planowaną Paradą - pochodem z okazji 26. Dni Łazarza wraz mapką planowanej trasy oraz ze zdjęciami miejsc planowanego rozpoczęcia i zakończenia parady. Przygotowane przez dokumenty były takie same jak te, które składaliśmy w ZDM w poprzednich latach. Zmianie uległa jedynie trasa parady, a dokładnie biorąc jej końcówka bowiem plac przed szkołą przy ulicy Głogowskiej nr 92 jest aktualnie terenem budowy. Wniosek został jednak przyjęty przez urzędników Miejskiego Inżyniera Ruchu tylko warunkowo. Poinformowano nas o konieczności jego uzupełnienia tj. przygotowania i dostarczenia kolejnych dokumentów w tym: projektu tymczasowej organizacji ruchu na czas trwania przemarszu (popisanego przez uprawnioną osobę) zgodne z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. Z uwagi na zakres profesjonalnych wymogów stojących prze nami zwróciliśmy się we wtorek do prezydenta Macieja Wudarskiego o wsparcie i przychylną pomoc. Niestety wygląda na to, że przez minione osiem lat Parady Łazarskie były organizowane niezgodnie z prawem, chociaż za aprobatą Zarządu Dróg Miejskich i Miejskiego Inżyniera Ruchu. Pierwsza Parada Łazarska odbyła się w 2006 roku. Tegoroczny przemarsz miałby odbyć się po raz dziesiąty i tematem przewodnim byłoby 25-lecie poznańskiej samorządności- tłumaczy Janusz Heller, kierownik Klubu Osiedlowego "Krąg", przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza.

Organizatorzy zgłosili potrzebne dokumenty w biurze Miejskiego Inżyniera Ruchu, Zarządu Dróg Miejskich, Zarządu Transportu Miejskiego oraz w Komendzie Miejskiej Policji. Oto odpowiedź jaką dostali od Miejskiego Inżyniera Ruchu:

Aby otrzymać zezwolenie na przeprowadzenie imprezy do wniosku należy dołączyć: szczegółowy ramowy program imprezy, wykaz osób odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg i zabezpieczenie imprezy na terenie poszczególnych województw, program imprezy ze szczególnym opisem trasy i podaniem odległości między poszczególnymi jej odcinkami oraz określony w minutach i kilometrach program przejazdu lub przejścia uczestników przez poszczególne miejscowości i granice województw, plan zabezpieczenia trasy lub miejsca, pisemną zgodę właściciela... lasu na przeprowadzenie imprezy...
Wzywamy do złożenia projektu organizacji ruchu z dokładnym wskazaniem sposobu oznakowania oraz zabezpieczenia trasy imprezy
- pisze w piśmie do organizatorów Łukasz Dondajewski, Miejski Inżynier Ruchu.

Otrzymaliśmy pismo od Miejskiego Inspektora Ruchu z wezwaniem o uzupełnienie w terminie 14 dniowym braków formalnych w tym: szczegółowego regulaminu imprezy, programu imprezy ze szczegółowym opisem trasy oraz planu zabezpieczenia trasy określonego w art. 65a ust. 3 pkt 3 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Ponadto na podstawie pkt 9 w/w ustawy MiR wzywa nas do dostarczenia projektu organizacji ruchu z dokładnym wskazaniem sposobu zabezpieczenia trasy imprezy. Otrzymaliśmy także wytyczne do zrealizowania tego projektu rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 roku. Jest to dla nas nie do zrealizowania. Obawiamy się o terminowe zrealizowanie projektu i koszty które mogą być dla nas nie do przyjęcia. Bez Parady to już nie te same Dni Łazarza - dodaje Janusz Heller.

Czy podobne dokumenty będą musieli złożyć np. organizatorzy procesji Bożego Ciała? Do sprawy wrócimy.


Komentarze (6)

06-05-2015 10:03:42
ambmal
brak słów na to co się dzieje. banda oszołomów dorwała się do koryta i interesują się tylko tym żeby nagłabać jak najwięcej. akurat im zależy aby wspierać lokalne inicjatywy, aby nam ułatwiać życie. w d... mają wszystko oprócz własnej kieszeni, bo ta musi być napchana po brzegi. taki były wiceprezydencina już zasiada w radzie nadzorczej dużego przedsiębiorstwa. przypadek? no raczej nie. jaki bystry chłopak. też wybraliśmy sobie ekipę rządząca. kompletna porażka. ale może łazarscy radni dadzą czadu w tej sytuacji. no to do roboty. parada tuż, tuż.
05-05-2015 14:10:01
jkn
Panowie zapominają ,że egzystują z naszych pieniędzy. jak wszyscy się z tego miasta wyprowadza to ciekawe z czego będą uprawiać swoją chorą politykę. Mamy i tak dużo przyjezdnych którzy nie dokładają sie do naszego miasta.
05-05-2015 13:09:26
paramido
Mr Łukasz Dondajewski, Miejski Inżynier Ruchu, tak próbował zabezpieczyć swoją d…, że powinien pięknie polecieć ze stanowiska. Co ma do tego Grobelny? O co chodzi z tymi POpisami? Ludziom polityka w mózgach miesza i zastępuje religię. Polecam detox od TV :)
05-05-2015 09:35:51
Joa
głupota urzędnicza nie zna granic. Nie myślałam, że to powiem- tęsknię za Grobelnym.
04-05-2015 20:33:11
morlock
Ja pitolę. Kiedyś bym napisał ubekistan a teraz? Pierdzistołkomonarchia? Idiokracja? Joniewimalespytomszefarchia? Teściowa przyjeżdża to trza psu ogon uciąć by nie było żadnych oznak radości? Się Łazarzanie i dzieciaki ucieszą. Ps. W ostatnich reblach bieżnik mi się starł. Mogę PO margarynę na boso? Obiecuję że nie będę niósł z sobą piórnika z kredkami by nie zagrażać bezpieczeństwu publicznemu. GPS mi padł i współrzędnych trasy nie POdam ale założę białe prześcieradło by być widocznym i nie stwarzać zagrożenia dla niewidomych kierowców.
04-05-2015 18:57:15
kibol
Tak zarządzający miastem integrują się ze społeczeństwem ... ale nowe funkcje dla zmuszonych do rezygnacji z wysokich stanowisk - natychmiast ?!!?!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: