- Niestety wygląda na to, że przez minione osiem lat Parady Łazarskie były organizowane niezgodnie z prawem, chociaż za aprobatą Zarządu Dróg Miejskich i Miejskiego Inżyniera Ruchu - zauważa Janusz Heller, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza.
27 maja mają rozpocząć się 26. Dni Łazarza, o których więcej w artykule: Na ćwierćwiecze samorządnego Poznania. Na rozpoczęcie największego i najstarszego dzielnicowego święta już po raz dziesiąty miała przejść Parada Łazarska. W barwnym korowodzie brali udział uczniowie szkół, harcerze, orkiestra dęta, zabytkowe pojazdy oraz mieszkańcy dzielnicy. W zeszłym roku w pochodzie wziął udział nawet były już prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Organizatorzy Dni Łazarza napotkali jednak komplikacje ze strony urzędników, z którymi do tej pory nie mieli do czynienia.
W piątek, 24 kwietnia zgłosiliśmy "Wniosek na wykorzystanie dróg w sposób szczególny” w związku z planowaną Paradą - pochodem z okazji 26. Dni Łazarza wraz mapką planowanej trasy oraz ze zdjęciami miejsc planowanego rozpoczęcia i zakończenia parady. Przygotowane przez dokumenty były takie same jak te, które składaliśmy w ZDM w poprzednich latach. Zmianie uległa jedynie trasa parady, a dokładnie biorąc jej końcówka bowiem plac przed szkołą przy ulicy Głogowskiej nr 92 jest aktualnie terenem budowy. Wniosek został jednak przyjęty przez urzędników Miejskiego Inżyniera Ruchu tylko warunkowo. Poinformowano nas o konieczności jego uzupełnienia tj. przygotowania i dostarczenia kolejnych dokumentów w tym: projektu tymczasowej organizacji ruchu na czas trwania przemarszu (popisanego przez uprawnioną osobę) zgodne z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. Z uwagi na zakres profesjonalnych wymogów stojących prze nami zwróciliśmy się we wtorek do prezydenta Macieja Wudarskiego o wsparcie i przychylną pomoc. Niestety wygląda na to, że przez minione osiem lat Parady Łazarskie były organizowane niezgodnie z prawem, chociaż za aprobatą Zarządu Dróg Miejskich i Miejskiego Inżyniera Ruchu. Pierwsza Parada Łazarska odbyła się w 2006 roku. Tegoroczny przemarsz miałby odbyć się po raz dziesiąty i tematem przewodnim byłoby 25-lecie poznańskiej samorządności- tłumaczy Janusz Heller, kierownik Klubu Osiedlowego "Krąg", przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza.
Organizatorzy zgłosili potrzebne dokumenty w biurze Miejskiego Inżyniera Ruchu, Zarządu Dróg Miejskich, Zarządu Transportu Miejskiego oraz w Komendzie Miejskiej Policji. Oto odpowiedź jaką dostali od Miejskiego Inżyniera Ruchu:
Aby otrzymać zezwolenie na przeprowadzenie imprezy do wniosku należy dołączyć: szczegółowy ramowy program imprezy, wykaz osób odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg i zabezpieczenie imprezy na terenie poszczególnych województw, program imprezy ze szczególnym opisem trasy i podaniem odległości między poszczególnymi jej odcinkami oraz określony w minutach i kilometrach program przejazdu lub przejścia uczestników przez poszczególne miejscowości i granice województw, plan zabezpieczenia trasy lub miejsca, pisemną zgodę właściciela... lasu na przeprowadzenie imprezy...
Wzywamy do złożenia projektu organizacji ruchu z dokładnym wskazaniem sposobu oznakowania oraz zabezpieczenia trasy imprezy - pisze w piśmie do organizatorów Łukasz Dondajewski, Miejski Inżynier Ruchu.
Otrzymaliśmy pismo od Miejskiego Inspektora Ruchu z wezwaniem o uzupełnienie w terminie 14 dniowym braków formalnych w tym: szczegółowego regulaminu imprezy, programu imprezy ze szczegółowym opisem trasy oraz planu zabezpieczenia trasy określonego w art. 65a ust. 3 pkt 3 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Ponadto na podstawie pkt 9 w/w ustawy MiR wzywa nas do dostarczenia projektu organizacji ruchu z dokładnym wskazaniem sposobu zabezpieczenia trasy imprezy. Otrzymaliśmy także wytyczne do zrealizowania tego projektu rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 roku. Jest to dla nas nie do zrealizowania. Obawiamy się o terminowe zrealizowanie projektu i koszty które mogą być dla nas nie do przyjęcia. Bez Parady to już nie te same Dni Łazarza - dodaje Janusz Heller.
Czy podobne dokumenty będą musieli złożyć np. organizatorzy procesji Bożego Ciała? Do sprawy wrócimy.
Na zdjęciach ubiegłoroczna IX Parada Łazarska
Fot: Janusz Ludwiczak/archiwum lazarz.pl
ZOBACZ TAKŻE: Na ćwierćwiecze samorządnego Poznania
ZOBACZ TAKŻE: Powołano inżyniera ruchu. Wkrótce będzie też oficer rowerowy
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Co dalej z Nocnym Targiem Towarzyskim?
(11-12-2024 07:30)
· Ostatnie pożegnanie trenera Czesława Kura
(11-12-2024 01:16)
· Strefa parkowania będzie poszerzona aż do Palacza i Krauthofera, a przy Targach kierowcy zapłacą więcej?
(09-12-2024 14:28)
· Wyremontowano chodniki na Klonowica – część płyt chodnikowych zastąpił mulcz
(09-12-2024 10:54)
· Drugie życie kamienic przy ulicy Jana Matejki
(09-12-2024 07:00)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· "Szóstka" nie będzie kursować
(24-11-2024 02:14)
· Grób żydowskiego rabina Akivy Egera opodal Parku Wilsona
(04-11-2024 01:10)
Niezapominajka |
gru
do 22-12-2024
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Festiwal im. Mistrza Międzynarodowego Dody - TURNIEJ SZACHOWY organizowany przez Klub Szachowy Lech Poznań
do 15-12-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Miasteczko Powstańcze
gru
Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
Imieniny Łazarza:
• 16:00 – Warsztaty ze sztuki nieużytecznej
• 17:00 – Ewaluacja inicjatyw sąsiedzkich na Łazarzu 2024
• 18:00 – Koncert poetycki: Luiza i Michał
• 19:00 – Koncert: Hu
gru
do 01-01-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Sylwester miejski
sty
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs piosenki i poezji patriotycznej
Ogłoszenia |
· Jeżycace pozdrawiają kolegę Denysa.
Kontakt e-mail
(29-11-2024 21:53)
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: