Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Polityczna farsa na Pyrkonie - Janusz Korwin-Mikke jako "gość specjalny" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Polityczna farsa na Pyrkonie - Janusz Korwin-Mikke jako "gość specjalny"
26-04-2015 00:34   red, Krzysztof Nowicki/codziennypoznan.pl
Tłumy fanów fantastyki, świetne kostiumy, niesamowici prelegenci i mnóstwo konkursów - tegoroczną edycję Festiwalu Fantastyki Pyrkon możnaby opisywać w samych superlatywach, gdyby nie jedno wydarzenie: wizyta Janusza Korwin-Mikkego, który pojawił się na specjalnych warunkach.

Festiwal Fantastyki Pyrkon to największe tego typu wydarzenie już nie tylko w Polsce, ale prawdopodobnie w naszej części Europy. Te targi są co roku większe i bardziej interesujące, a organizatorzy dokładają wielu starań, by utrzymać ich wysoki poziom. Niestety, nie zawsze im wychodzi.

Takie zgromadzenie młodych ludzi jest bowiem doskonałą okazją do "pokazania się" dla różnej maści polityków. W zeszłorocznej edycji na Pyrkonie był Ryszard Grobelny, ówczesny prezydent Poznania, jednak tamta wizyta była "cicha", nie zakłócała przebiegu konwentu i była jak najbardziej na miejscu biorąc pod uwagę fakt, że miasto wspiera konwent jak tylko może. Tamta wizyta nie była więc niczym niestosownym.

Wysoce niestosownym natomiast było to, co działo się w sobotnie popołudnie na Pyrkonie. Tereny MTP postanowił bowiem odwiedzić Janusz Korwin-Mikke, znany polityk i kandydat na prezydenta RP, który w sobotę organizował spotkanie ze swoimi poznańskimi sympatykami. Po spotkaniu zaś udał się na Pyrkon. Tam otrzymał specjalną ochronę złożoną z kilkunastu osób z tzw. Patrolu Pyrkonowego, czyli konwentowej służby ochrony. W takim kordonie Korwin-Mikke niemal przebiegł przez teren konwentu, zatrzymując się przy kilku ciekawszych punktach, gdzie dostawał się bez kolejki. W ten sposób usiadł m.in. na Żelaznym Tronie, czyli specjalnym stoisku telewizji HBO, która ten sposób promuje w Poznaniu serial "Gra o Tron". Nie podobało się to pozostałym konwentowiczom, którzy w kolejce do tronu stali w kilkudziesięciometrowej kolejce, jednak pyrkonowa ochrona nie przejmowała się tymi narzekaniami.

Tak nie powinno być. Stoimy tu i czekamy karnie na swoją kolej, a nagle wchodzi sobie on i w asyście ochrony siada na tronie zupełnie bez kolejki - oburzała się Marta, uczestniczka festiwalu, która przyjechała z Białegostoku.

Wydawać by się mogło, że taka postawa ma pełne poparcie organizatorów konwentu, jednak Marta Ciesielska, zajmująca się mediami i promocją festiwalu, zaprzecza.

Jesteśmy konwentem tolerancyjnym, otwartym, każdy może kupić bilet i wejść na nasze wydarzenie. Nie zamykamy się na żadne grupy społeczne, na żadne frakcje, a polityka na Pyrkonie nie ma znaczenia. Nie jesteśmy w żaden sposób ukierunkowani politycznie, nie mamy nic wspólnego z jakimikolwiek poglądami politycznymi, każda osoba, która interesuje się fantastyką i chce miło spędzić czas w gronie fantastów ma tu prawo wstępu. Pozostawię zachowanie prywatne pana Korwin-Mikkego bez komentarza, jeżeli on się tak zachowuje, a uczestnicy na to nie reagują, to jest to kwestia prywatna - twierdzi Marta Ciesielska.

Niestety, uczestnicy festiwalu zareagowali, i nie były to reakcje pozytywne, ale szybko zostały "spacyfikowane" przez pyrkonową ochronę. Tego jednak Marta Ciesielska nie chciała już skomentować. Poza tym Korwin-Mikke na pewno nie był na Pyrkonie w celach prywatnych, lecz ściśle politycznych.

Na szczęście wizyta "osobistości specjalnej", jaką okazał się Janusz Korwin-Mikke, nie była zbyt długa, a wszystko szybko wróciło do normy i "zwykli" konwentowicze mogli uczestniczyć w poszczególnych punktach programu bez przeszkód.

Tymczasem jak informuje "Głos Wielkopolski" podczas wizyty Janusza Korwina-Mikke na Pyrkonie w stronę polityka poleciały jajka. Żadne z nich nie trafiło celu.

Prosimy nie zadawać żadnych pytań politycznych. To nie jest czas na kampanię wyborczą. Jesteśmy tu tylko dla rozrywki – apelowali do zgromadzonych sztabowcy Janusza Korwin-Mikkego.


Komentarze (12)

26-04-2015 21:52:47
Justyna Mleczak
Szanowny Panie Redaktorze, czy w czasie wizyty wymienionego kandydata na prezydenta był pan na terenie MTP i obserwował rzekomą farsę? Ja byłam, akurat konczyłam wywiad z jednym z Gości - do których nie zaliczali się członkowie sztabu ani sam Korwin-Mikke - gdy kandydat, jak to trafnie zostało ujęte, przebiegal teren MTP, kierując się do stoiska HBO. Rzeczywiście, wszedł bez kolejki, ale trwało to nie dłużej niż parę minut. Nie wszyscy okazywali oburzenie, większość osób była tsk zdumiona widokiem garniturów pośród zbroi, szat czarodziejów, mundurów służb specjalnych itp., że nim się otrząsnęło, polityka nie było. Wśród 25 tysięcy osob jednak na pewno znalazl się niejeden, prychający na widok nielubianego kandydata. Nazwanie jednak tej wizyty farsą i wyciągnięcie wniosku, że organizatorzy zajmują się polityką, jest nadinterpretacją. Przez trzy dni swoistego swięta polskich i nie tylko polskich fantastów uczestników bardziej interesowały intrygi polityczne w cyklu G. R. R. Martina niż zbliżajace się wybory.
26-04-2015 19:12:03
Tomek
Zawiodłem się Panie Januszu. Chyba portal naszej dzielnicy powinien być neutralny światopoglądowo...
26-04-2015 17:40:30
JS
Amatorszczyzna to robienie z siebie idioty przez pajaca, który od 25 lat chce zaistnieć w polityce, i 25 lat ludzie pokazują mu, gdzie jest jego miejsce. Gimnazjaliści szczekają w internecie przed każdymi wyborami, a gdy osiągną wiek pozwalający na głosowanie, to zapominają o bohaterze z fantastycznych, dziecinnych mrzonek :) Autor jest po prostu dorosłym człowiekiem i trudno od niego wymagać, żeby poważnie traktował wizytę błazna na zlocie miłośników fantastyki.
26-04-2015 15:11:08
Krzysztof Nowicki
Zapewniam, że artykuł nie jest w żadnej mierze moją prywatną opinią, a jedynie opisem negatywnego zjawiska, jakiego sprawcą był ów polityk. Jeżeli ktoś tego nie rozumie to... cóż, może czas odejść od internetu i pouczyć się do sprawdzianu, bo inaczej mogą być problemy z ukończeniem gimnazjum :)
26-04-2015 14:00:17
paramido
wychodzi amatorszczyzna. Może jednak redaktor skupi się na opisywaniu dziur w chodnikach, a nie bawi się w politykę..
26-04-2015 11:52:09
Fantomas
Pyrkon - idealne miejsce dla Pana JKM i innych polskich ,,polityków''.
26-04-2015 11:44:13
ona
No to Pyrkona już nie odwiedzę skoro bawi się w politykę, a myślałam że jest wolny światopoglądowo.
26-04-2015 11:32:50
tonny
znaleźli się obrońcy największego pajaca RP
26-04-2015 11:18:35
Aleksander Oleszczyk
Mogę zrozumieć że przyjazd Korwina-Mikkiego na nasze poznańskie Targi to wiadomość i aktualność szczególnie iż wkrótce mamy wybory. Lecz nastawienie autora jeśli się nie mylę p.Krzysztofa Nowickiego jest niepoprawne, pisze cały czas swoją opinie prywatną i słowa typu ''niestety nie zawsze im wychodzi'',''Tamta wizyta nie była więc niczym niestosownym'' (czyli ta tak?) ''Na szczęście wizyta "osobistości specjalnej"''. Nieprofesjonalnie, nie obiektywny tak jak na pisarza wiadomości codziennych powinno nastać. Tutaj tylko czytam i widzę że autor nie będzie głosował na pana Janusza Korwin-Mikke, że jest negatywnie do jego osoby nastawiony, że do pana Grobelnego jest pozytywnie nastawiony, i tylko polityczna propaganda na zbliżające się wybory. Przepraszam jeśli napisałem niepoprawnie, pochodzę z zagranicy, starałem się najlepiej jak mogłem.
26-04-2015 10:37:58
edgar
Jedną z cech rzetelności dziennikarskiej jest umiejętność rozdzielenia relacji z wydarzenia oraz jego subiektywnej oceny przez dziennikarza, tym bardziej jeżeli chodzi wydarzenia związane ze światem polityki. Jak widać pan redaktor musi się jeszcze tego nauczyć.
26-04-2015 08:49:56
właśnie tak
śmieszny ten tekst, a autorowi chyba brak jakichś witamin :D
26-04-2015 04:53:02
Nick
Ciekawe, czy z tak samo pejoratywnie nacechowanym artykułem wyskoczyłby Pan Redaktor, gdyby targi odwiedził np. uprawiający polityczny kabaret JE Prezydęt Komorowski.
Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

01

gru

do 03-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

03

gru

Rynek Łazarski
Mikołajkowe 2. urodziny Rynku Łazarskiego
• 11:00 - koncert Wójka Ogórka
• 12:00 - urodzinowy pączkowy tort
• spotkanie z Mikołajem i upominki dla najmłodszych
• kiermasz rękodzieła

16:00
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
"Jak wielką miłością obdarzył nas Ojciec" - koncert zespołu dziecięco-młodzieżowego z okazji 20-lecia Parafii Chrystusa Sługi

07

gru

do 10-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie i Targi Sprzętu Jeździeckiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: