Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

1 września w budynku po VIII LO rozpoczną naukę uczniowie katolickiego gimnazjum i liceum - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
1 września w budynku po VIII LO rozpoczną naukę uczniowie katolickiego gimnazjum i liceum
26-03-2015 07:38   Janusz Ludwiczak
Na przełomie czerwca i lipca ma zakończyć się remont budynku przy ul. Głogowskiej 92, którym mieściło się VIII LO. Wiadomo, że od 1 września będzie mieściło się tutaj Publiczne Gimnazjum Katolickie oraz Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców. Po przebudowie obiekt ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, będzie m.in. winda. Uczniowie będą kształcić się w 18 dużych i 8 małych salach lekcyjnych, a także będą mieli do dyspozycji siłownie. W gmachu dawnej "Ósemki" będzie mieścić się również kaplica. Budynek naprzeciwko kościoła Matki Boskiej Bolesnej ma zyskać swój pierwotny wygląd z czasów ks. Czesława Piotrowskiego, budowniczego szkół przy Głogowskiej.

Jak już informowaliśmy w połowie lipca zeszłego roku VIII LO ostatecznie opuściło gmach przy ul. Głogowskiej 92. Budynek ten stał się własnością kurii. "Ósemka", która mieściła się tutaj przez 70 lat musiała się wyprowadzić, gdyż w 2007 roku prawomocnym wyrokiem sądu Archidiecezja Poznańska odzyskała budynki przy ul. Głogowskiej 90 i 92, w których mieszczą się obecnie Zespół Szkół Muzycznych (należący do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) oraz właśnie VIII Liceum Ogólnokształcące.

Od września trwa remont gmachu dawnej "Ósemki" przy ul. Głogowskiej 92. 1 września 2015 r. naukę rozpoczną tutaj uczniowie Publicznego Gimnazjum Katolickiego św. Stanisława Kostki oraz Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz, które przeniosą się z wynajmowanego od miasta budynku przy ul. Kanclerskiej.

Budynki przy ul. Głogowskiej zostały wybudowane dla celów szkolnictwa i jeśli dojdzie do wyprowadzki VIII LO na pewno będą tam funkcjonować szkoły. Choć trudno dziś podać więcej szczegółów, jedno jest pewne: dzieła ks. Czesława Piotrowskiego nie można zaprzepaścić. To on w 1920 roku był inicjatorem powstania w tym miejscu szkoły przygotowawczej, potem gimnazjum. Zrobimy wszystko, żeby tę tradycję kontynuować - przekonuje ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Archidiecezji Poznańskiej.

Wiadomo już, że budynek naprzeciwko kościoła Matki Boskiej Bolesnej będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, będzie m.in. winda. Uczniowie będą kształcić się w 18 dużych i 8 małych salach lekcyjnych, a także będą mieli do dyspozycji siłownie. W gmachu dawnej "Ósemki" będzie mieścić się również kaplica.

Przygotowania do obecnego remontu trwały już w ubiegłym roku szkolnym. Na pierwszy ogień poszły piony wodno-kanalizacyjne, instalacja grzewcza, elektryczna a także internetowa. Konserwator zabytków nakazał też przywrócenie budynku do pierwotnego wyglądu, przywrócenie do świetności z czasów ks. Czesława Piotrowskiego, ale przy jednoczesnym przystosowaniu go w jak najbardziej nowoczesny sposób do dzisiejszych potrzeb edukacji. Istnieją przepisy, które mówią, że szkoła musi być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i w związku z tym zaplanowano windę, która będzie spełniała takie wymogi - objaśnia w wywiadzie na łamach Miesięcznika Parafii Matki Boskiej Bolesnej ks. Piotr Kuś, dyrektor Publicznego Gimnazjum Katolickiego św. Stanisława Kostki oraz Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowanków im. bł. Natalii Tułasiewicz.

W wyremontowanym budynku przy ul. Głogowskiej 92 oprócz windy będzie mieścić się 25 sal lekcyjnych, w tym 18 dużych i 7 małych. Uczniowie szkoły katolickiej będą mieli do dyspozycji siłownię, a także kaplicę.

Publiczne Gimnazjum Katolickie im. św. Stanisława Kostki powstało w 1997 roku. Początkowo kształciło 64 uczniów. Obecnie zarówno w katolickim gimnazjum jak i liceum uczy się 420 osób. Remont budynku przy ul. Głogowskiej ma kosztować kurię ponad 10 mln zł.


Komentarze (4)

30-08-2015 14:21:23
tonny
@gosc: Zapomniałeś dodać: lipiec 2014 - wyrzucenie na bruk 8 LO. Ale jak mawiają: na chciwy kler i tak piekło czeka. Jestem ciekaw skąd kościół ma tyle pieniędzy, no ale biedni wciąż na ulicach.
29-08-2015 09:21:01
Hania
Moje pytanie, jak jest mozliwe, ze ksiadz Piotrowski mial tyle pieniedzy na dzialke oraz wybudowanie szkoly ? Przeciez to KOLOSALNE sumy. Chcialabym poznac historie z tej wlasnie strony. Czy taka informacja jest publiczna czy tajna ? Czy do powstania szkoly przyczynila sie ludnosc Lazarza /zbieranie pieniedzy na szkole/ czy zaciagniety kredyt w banku, ktory nie mogl byc wedlug mnie splacony przez ksiedza Piotrowskiego do wybuchu II WOJNY Swiatowej no chyba, ze ksiadz Piotrowski byl milionerem. Prosze nie traktowac mojego postu negatywnie, chce tylko wiedziec jak to bylo ze strona finansowa tego budynku.
28-08-2015 22:08:03
gosc
to jest prawdziwa historia: Historia szkolnictwa przy ul. Głogowskiej 92 1 września 1920: ks. Czesław Piotrowski w prywatnych pomieszczeniach otworzył pierwszą klasę Szkoły Przygotowawczej. 1923: ks. Czesław Piotrowski podjął decyzję, iż uczniowie rozpoczynający czwartą klasę Szkoły Przygotowawczej będą mogli kontynuować ją w gimnazjum; de facto oznaczało to powstanie szkoły średniej – gimnazjum, 22 maja 1924: Kuratorium Oświaty Okręgu Szkolnego Poznańskiego przychyliło się do prośby ks. Dyrektora Czesława Piotrowskiego i udzieliło koncesji do prowadzenia niższych klas gimnazjalnych przy istniejącej już Szkole Przygotowawczej. 1926: ks. Czesław Piotrowski nabył na swoją własność grunty z myślą o wybudowaniu budynku szkoły naprzeciw kościoła p.w. Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Marszałka Focha. 2 października 1926: poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę szkoły. We wmurowanym dokumencie zamieszczono oświadczenie, że budowę rozpoczęto „Za pontyfikatu Jego Świątobliwości Ojca Świętego Piusa XI, kiedy Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej prezydentem był Ignacy Mościcki, Prymasem i Arcybiskupem Gnieźnieńsko-Poznańskim Ks. dr August Hlond, Wojewodą Poznańskim Adolf Bniński, Prezydentem Miasta Poznania Cyryl Ratajski, Kuratorem Okręgu Szkolnego Poznańskiego Bernard Chrzanowski, zaś parafią św. Łazarską zarządzał ks. Kazimierz Maliński...", a w zakończeniu umieszczono uzasadnienie dla obrania Patronem szkoły św. Jana Apostoła: „Obierając w dniu dzisiejszym Patronem młodzieży naszej najukochańszego Ucznia Chrystusowego św. Jana Apostoła, pragniemy - wskazując na ten wzniosły stosunek ucznia do Mistrza - miłość u wychowawcy, przyjaźń i bezgraniczne zaufanie u wychowanków podnieść jako najszczytniejsze zadanie szkoły". 10 maja 1927: rozporządzenie Ministerstwa Wychowania Religijnego i Oświecenia Publicznego, które nadało zakładowi, którego właścicielem i dyrektorem był ks. Czesław Piotrowski, pełne prawa gimnazjum państwowego typu humanistycznego. Uczniowie rozpoczynają naukę w nowo wybudowanym budynku. 1931: szkoła przygotowawcza rozrosła się do pełnej szkoły podstawowej i przyjęła nazwę Prywatna Szkoła Powszechna przy Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ośmioklasowe gimnazjum męskie przekształciło się w Prywatne Gimnazjum Męskie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu obejmując czteroletni kurs gimnazjalny i dwuletni kurs licealny. 1939: działalność Prywatnego Gimnazjum Męskiego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zostaje zawieszona. W budynku mieszczą się biura okupanta hitlerowskiego. 1945: do budynku szkoły ks. Piotrowskiego wprowadza się Milicja Obywatelska. od 15 grudnia 1956 do 30 czerwca 2014 roku w budynku przy ul. Głogowskiej 92 mieści się VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza. 1 września 2015: w odnowionym budynku rozpoczynają działalność gimnazjum i liceum katolickie prowadzone przez archidiecezję poznańską od 2007 roku.
30-03-2015 07:26:38
Negatyw
Bóg zapłać (...) ?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: