Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przez poparcie posła i ulotki w witrynach sklepowych i na latarniach - kampania na Łazarzu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przez poparcie posła i ulotki w witrynach sklepowych i na latarniach - kampania na Łazarzu
24-03-2015 12:41   Janusz Ludwiczak
W wyborach do Rady Osiedla Św. Łazarz wzięło udział zaledwie 1 353 osób z 27 426 uprawnionych do głosowania. Kampania na Łazarzu przebiegła spokojnie. Kandydaci na łazarskich radnych promowali się głównie przez ulotki, które rozdawali m.in. na Rynku Łazarskim i w Parku Wilsona. Siedem osób startujących do Rady Osiedla Św. Łazarz otrzymało nawet poparcie od posła PiS Tadeusza Dziuby. Kandydaci stworzyli również trzy koalicje. Dotychczasowi radni stworzyli wspólnie komitet "Razem dla Łazarza". Wojciech Wośkowiak, przewodniczący rady zainicjował grupę kandydatów "Z pasją dla Łazarza". Była również grupa kandydatów niezależnych.

Wybory do rad osiedli - jednostek pomocniczych Miasta Poznania zostały zarządzone 12 stycznia. Kandydaci na radnych mieli czas do 20 lutego na zgłoszenie się i zebranie 10 podpisów poparcia od mieszkańców.

O jeden mandat radnego Osiedla Św. Łazarz walczyły aż trzy osoby. Zainteresowanie startem do rady osiedla na Łazarzu było największe w Poznaniu. Podobnie było na Os. Grunwald Południe (os. Kopernika, Raszyn, Pogodno), gdzie zgłosiło się 57 kandydatów, na Starym Mieście - 55 kandydatów, na Ratajach - 50, na Wildzie - 49, na Jeżycach - 42. Dla porównania w poprzednich wyborach, które odbyły się w 2011 r. o mandat łazarskiego radnego ubiegało się 47 kandydatów.

Kandydatów do Rady Osiedla Św. Łazarz mogliśmy po raz pierwszy zobaczyć 13 marca, kiedy to z transparentami i postulatami pojawili się na Rynku Łazarskim, by o przebudowie Rynku Łazarskiego, remontach chodników, edukacyjnym plac zabaw w Parku Wilsona czy strefie parkowania mówić na żywo w programie "Otwarta Antena" Telewizji WTK.

Tydzień przed wyborami kandydaci zorganizowali konferencje prasową i spotkanie dla mieszkańców. Najpierw przed pływalnią w Parku Kasprowicza, a później na Rynku Łazarskim zaprezentowali się kandydaci startujący wspólnie pod hasłem "Razem dla Łazarza". Grupę łączy wspólny program, w którym najważniejsze są zadania związane z dalszą rewitalizacją Rynku Łazarskiego, ulicy Głogowskiej i Parku Kasprowicza, poprawa bezpieczeństwa w dzielnicy i wspieranie łazarskich inicjatyw kulturalnych. Uczestnicy spotkania rozdawali ulotki i rozmawiali z potencjalnymi wyborcami.

Godzinę później w Parku Wilsona trzech niezależnych kandydatów: Agnieszka Glapa, Liliana Krantz-Domasłowska i Zenon Kubiak spotkało się w Parku Wilsona.

Należy promować nowe twarze w Radzie Osiedla. Chociaż wszyscy startujący do Rady Osiedla mają podobne programy, to jednak ważne jest, kto je będzie realizował, warto postawić na ludzi, którym się chce - mówili kandydaci.

Kandydaci do Rady Osiedla Św. Łazarz stworzyli trzy koalicje. Dotychczasowi radni stworzyli wspólnie komitet "Razem dla Łazarza". Wojciech Wośkowiak, przewodniczący rady zainicjował grupę kandydatów "Z pasją dla Łazarza". Jest również grupa kandydatów niezależnych.

Dwunastu dotychczasowych radnych Osiedla Św. Łazarz, którzy ubiegają się o reelekcję stworzyło wspólnie z innymi dziewięcioma kandydatami koalicję "Razem dla Łazarza". Ostatecznie z tej koalicji do Rady Osiedla Św. Łazarz dostało się 17 z 21 startujących osób. Przegranymi są: Ewa Chwieszczenik, Elżbieta Kralkowska-Mielcarek, Bartosz Nowicki i Jarosław Nowak (dotychczasowy radny, który we wrześniu zastąpił Bartosza Nowaka).

Wojciech Wośkowiak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz zainicjował grupę kandydatów "Z pasją dla Łazarza". Na liście tej znaleźli się Wojciech Dera, Maria Kopeć, Tadeusz Matuszewski, Dariusz Różycki i Wojciech Wośkowiak. Do Rady Osiedla Św. Łazarz weszły trzy osoby z tego komitetu.

Swojego poparcia dla kandydatów udzielił nawet poseł PiS Tadeusz Dziuba.

Szanowni Państwo, w najbliższą niedzielę odbędą się w Poznaniu wybory do rad osiedli. Zależy nam na tym, aby do samorządu dostali się ludzie prawi i chcący działać na rzecz lokalnej społeczności. Przygotowaliśmy listę rekomendowanych kandydatów. Pomóżmy im wygrać te wybory i zagłosujmy na nich - napisał na portalu społecznościowym Facebook Tadeusz Dziuba, poseł PiS.

Poparcie to otrzymali: Ryszard Balcerzak, Beata Jackowiak, Hieronim Kozłowski, Jakub Kozłowski, Bogumiła Maćkowiak, Iwona Rajewicz-Szyba i Jerzy Szarwark. Pomogło one pięciu kandydatom.

Członków Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald", którzy startowali do Rady Osiedla Św. Łazarz poparła również tamtejsza spółdzielniana Rada Osiedla "Łazarz" oraz Klub Osiedlowy "Krąg".

Kandydaci nie mogli za to promować się na specjalnych konstrukcjach z dykty, które pojawiły się na ul. Głogowskiej - przy wejściu głównym na MTP, przy Rondzie Jeziorańskiego i w... Parku Kasprowicza, w alejce pomiędzy Areną a ul. Jarochowskiego podczas listopadowych wyborów samorządowych.

W 2010 r. po raz pierwszy kandydaci startujący w wyborach nie mogli zamieszczać swoich plakatów przy pasach drogowych, czyli na latarniach, słupach, przystankach i barierkach. Podobnie było również w wyborach samorządowych.

Jeden z kandydatów okleił swoimi plakatami również witryny nieczynnych sklepów i uliczne latarnie, w dodatku tuż przy komisji wyborczej. Plakatów, reklam, ogłoszeń i innych nośników nie ne wolno naklejać na słupach trakcyjnych, skrzynkach energetycznych, latarniach ulicznych czy sygnalizatorach świetlnych. Mówi o tym Kodeks wykroczeń:
Art. 63a. § 1. Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Mimo średniej kampanii wyborczej i zaangażowania kandydatów fatalne było zainteresowanie samymi wyborami. Prawie pięć procent, dokładnie 4,93% - tyle wyniosła frekwencja w wyborach do Rady Osiedla Św. Łazarz. Do urn poszedł co 20 mieszkaniec. Na 27 426 uprawnionych do głosowania nowych radnych postanowiło wybrać zaledwie 1 353 osób. Dla porównania w poprzednich wyborach, które odbyły się w 2011 roku frekwencja wyniosła 4,05% (na 29 805 uprawnionych do głosowania do urn poszło jedynie 1 207 wyborców). Tym samym liczba wyborców w tegorocznych wyborach zwiększyła się o 146.


Komentarze (1)

24-03-2015 14:56:18
morlock
Należy również wziąć pod uwagę ile mieszkań należących do Łazarzan zostało podnajętych "słoikom" podczas gdy prawowici właściciele mieszkają od wielu już lat zupełnie gdzie indziej. Tak więc twierdzenie że "...co dwudziesty Łazarzanin poszedł do wyborów..." jest obarczone błędem. Jak dużym nie wnikam. Nie mniej jednak chylę głowę nad tytaniczną, merytoryczną i po prostu świetną robotą jaką wykonał Nasz internetowy Przedstawiciel w postaci portalu Łazarz.pl Pana Janusza Ludwiczaka. BRAWO!!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024
►więcej: www.34dni.lazarz.pl

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

19

cze

17:00
Urząd Miasta Poznania pl. Kolegiacki 17
1. sesja (inauguracyjna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: