Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Planujemy pilotażową zmianę trasy jednej z linii w relacji Królowej Jadwigi - Głogowska" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Planujemy pilotażową zmianę trasy jednej z linii w relacji Królowej Jadwigi - Głogowska"
20-02-2015 13:08   Janusz Ludwiczak
Od ponad 20 lat mieszkańcy Górczyna i Łazarza, przedstawiciele Szkół Podstawowych oraz Rada Osiedla Święty Łazarz wnioskują o uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z ulicy Głogowskiej do Dworca Głównego, Starego Browaru i AWF. Jeszcze w latach 90. istniało takie połączenie. Zarząd Transportu Miejskiego planuje pilotażową zmianę trasy jednej z linii tramwajowych w taki sposób, aby przebiegała ona w relacji Królowej Jadwigi - Głogowska, jednak może stać się to dopiero po zakończeniu przebudowy Ronda Kaponiera i Mostu Uniwersyteckiego.

Jeszcze w 1993 roku mieszkańcy Górczyna i Łazarza mogli bezpośrednio dojechać pod Dworzec PKS i na deptak. Od ponad 20 lat bezskutecznie mieszkańcy, Rada Osiedla Święty Łazarz i przedstawiciele szkół podstawowych wnioskują do miasta, ZTM, a wcześniej do MPK o uruchomienie bezpośredniego połączenia z Łazarza na deptak.

Na bezpośrednim połączeniu tramwajowym z ulicy Głogowskiej do centrum zależy szczególnie osobom starszym oraz przedstawicielom łazarskich i górczyńskich podstawówek, którzy dojeżdżają z wycieczkami klasowymi na seanse do Multikina z grupą kilkunastu dzieci.

Wielokrotnie zgłaszali się do nas mieszkańcy z postulatem, by tramwajem można było dojechać z Głogowskiej na deptak - wskazuje Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

Od 10 lat wnioskujemy o to. Argumentem ZTM była zbyt daleka odległość między przystankami. Teraz pojawił się przystanek za Mostem Dworcowym, przy nowym dworcu i galerii handlowej Poznań City Center. Powinno powstać takie połączenie, by mieszkańcy mogli dojechać nie tylko z Głogowskiej np. na Półwiejską, ale chociażby na dworzec Poznań Główny. Dodatkową komplikacją dla wielu osób są przesiadki, teraz jeszcze bardziej skomplikowane. Zazwyczaj można było przesiąść się przy Moście Dworcowym. Teraz pasażerowie mają do wyboru albo podjechać na "Most Dworcowy" i przesiąść się na "szóstkę", albo wysiąść przy Dworcu Zachodnim i przesiąść się na tramwaj linii 12. Jest to uciążliwe szczególnie wieczorami, gdy tramwaje kursują co 20 minut lub w niedzielne poranki, kiedy jeżdżą co pół godziny - argumentował Filip Olszak, przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Osiedla Św. Łazarz.

W ciągu ulic Królowej Jadwigi i Głogowskiej uruchamiamy obecnie 3 i 4 linie tramwajowe, o podaży odpowiednio 18 i 21 pociągów na godzinę w jednym kierunku w szczycie komunikacyjnym, co umożliwia dogodne i niedługie przesiadki w obrębie przystanków Dworzec Zachodni i Most Dworcowy. Przesiadki te nie wymagają poruszania się po skrzyżowaniu (opuszczania przystanków), nadto podaż środków komunikacyjnym w stopniu wystarczającym pokrywa występujące potoki pasażerskie - odpowiedział Bogusław Bajoński, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego na interpelację Łukasza Mikuły, Radnego Miasta Poznania.

Obecnie rozważamy i poddajemy analizie pewne warianty polegające na wydłużeniu tras istniejących linii, które być może pozwolą na uruchomienie relacji Królowej Jadwigi - Głogowska, jednakże należy mieć na uwadze, iż takie rozwiązanie będzie generowało wyższy niż dotychczas poziom kosztów obsługi. Analizie podlegają więc rozwiązania, które zakładają uruchomienie tego połączenia tylko w niektórych porach dnia i tygodnia, gdy występują największe potrzeby przewozowe, w szczególności dla dojazdów do szkół, uczelni, zakładów pracy, itd. Z uwagi na brak pętli pośrednich oraz niektórych łuków torowych na węzłach wplecenie tego konkretnego połączenia w obecną siatkę linii tramwajowych wydaje się jednak zadaniem generującym niepotrzebnie wysokie koszty w stosunku do korzyści, jakie można by osiągnąć względem obowiązującego stałego układu. W tym zakresie planujemy również przeprowadzenie badań wśród pasażerów - przekonuje Bogusław Bajoński, dyrektor ZTM.

Obecnie trwa remont Ronda Kaponiera, który potrwa przynajmniej do końca roku. Czy na ten czas nie można zmienić trasy linii tramwajowej nr 5, która dubluje się obecnie z "ósemką" od Górczyna do Okrąglaka. Dzięki temu mieszkańcy Górczyna i Łazarza, uczniowie szkół, pracownicy instytucji otrzymaliby bezpośrednie połączenie z dworcem kolejowym i PKS - Poznań Główny, deptakiem, Starym Browarem, węzłem przy AWF i Ratajami?

Od 22 stycznia do 12 lutego pytaliśmy Państwa: Czy "piątka" powinna do zakończenia przebudowy Kaponiery jeździć przez Most Dworcowym i Królowej Jadwigi? Zdecydowana większość - 53,8% głosujących była na tak. 29,1% osób uznało, że ZTM powinien uruchomić zupełnie nowe połączenie, zaś 15,2% ankietowanych uznało, że "5" na czas przebudowy Kaponiery powinna dalej dojeżdżać do Kupca i przez Most Rocha.

Możliwe, że ZTM uruchomi jednak bezpośrednie połączenie tramwajowe z Łazarza do Dworca Głównego i pod Browar.

Planujemy pilotażową zmianę trasy jednej z linii tramwajowych w taki sposób, aby przebiegała ona w relacji Królowej Jadwigi - Głogowska. Zmiana ta może być jednak wprowadzona dopiero po zakończeniu prac w rejonie ronda Kaponiera i mostu Uniwersyteckiego, gdy tramwaje kursujące w centrum miasta skierowane zostaną na swoje stałe trasy - przekonuje Bogusław Bajoński, dyrektor ZTM.


R E K L A M A

Komentarze (9)

23-02-2015 09:08:59
Łukaszewicz
"przedstawicielom łazarskich i górczyńskich podstawówek, którzy dojeżdżają z wycieczkami klasowymi na seanse do Multikina z grupą kilkunastu dzieci" O tak dzień w dzień po 20 x. Co to za niepoważny argument, tylko ośmieszający naprawdę potrzebne połączenie ?
21-02-2015 22:03:41
Ircyś
Jednak jakaś choroba mnie dosięga...lata robią swoje...przyzwyczajenie i ciągłe zmiany nazw ,teraz jest Rondo Kaponiera (a raczej jeszcze go nie ma), jak byłem młody to zawsze była to Kaponiera
21-02-2015 18:46:25
JS
@Poznaniak, było do końca 1992 :)
21-02-2015 18:41:17
Poznaniak
@Ircyś: a gdzie jest Rondo Kopernika???
21-02-2015 14:59:16
sid
Chodzi mi o fragment: "Czy "piątka" powinna do zakończenia przebudowy Kaponiery jeździć przez Most Dworcowym i Królowej Jadwigi? Zdecydowana większość - 53,8% głosujących była na tak." Uważne przeczytanie tekstu również jest bezbolesne. Pozdrawiam :)
21-02-2015 14:12:34
Ircyś
Mieszkam na Łazarzu i jak mam jechać w kierunku Rataj to zawsze się wściekam na ZTM. Przesiadka za Mostem Dworcowym jest katastroficzna. Tramwaj w stronę Ronda Kopernika zatrzymuje się na końcu długiego przystanku. Jak po drugiej stronie stoi tramwaj jadący przez Most Dworcowy to zmuszony jestem przeskakiwać przez torowisko i zazwyczaj jak dochodzę do drzwi wagonu to się zamykają. Chociaż tramwaj będzie stał na światłach nieraz dwie minuty, motorniczy nie chce otworzyć drzwi. Jak mam iść prawidłowo przez przejście, to tramwaj i tak ucieknie, albo dzwonek i znów zamknięcie drzwi.
21-02-2015 11:25:20
JS
Czytaj ze zrozumieniem 82,9% jest za. Z czego 53,8% chce zmiany jakiejś linii, a 29,1% chce zupełnie nowej, dodatkowej linii. Myślenie naprawdę nie boli.
20-02-2015 22:07:41
sid
Ciekawa interpretacja wyników sondażu. 53,8% = "zdecydowana większość" ;)
20-02-2015 20:36:12
mariusz
Od września bieżącego roku, trasę zmieni linia 3 która połączy Wilczak z Górczynem przez Śródkę, Rondo Rataje, Królowej Jadwigi, Most Dworcowy i Głogowską. Pewna informacja z ZTM. ;)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: