Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Szukają najlepiej odnowionej kamienicy - plebiscyt "Dobry Remont 2013" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Szukają najlepiej odnowionej kamienicy - plebiscyt "Dobry Remont 2013"
09-12-2014 06:45   Janusz Ludwiczak
Pod patronatem Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz pełnomocnika Prezydenta Poznania ds. Estetyki Wizerunki Miasta (tzw. plastyka miejskiego) już po raz piąty odbywa się konkurs "Dobry Remont" na najlepszą renowację elewacji kamienicy oraz najlepiej przeprowadzoną termomodernizację budynku w Poznaniu, który organizuje Stowarzyszenie "Inwestycje dla Poznania".

Tak jak w poprzednich edycjach konkursu, chcemy promować ochronę dziedzictwa kulturowego i historycznego Poznania, którego bogactwo przejawia się w architekturze kilku tysięcy budynków. Ten ciekawy zbiór obiektów uwzględnienia zarówno piękne kamienice powstałe w XIX i XX wieku, jak i te młodsze, rzadko doceniane przykłady przedwojennego oraz powojennego modernizmu. Poznań posiada bardzo bogatą substancję zabytkową, którą warto zachować dla przyszłych pokoleń w oryginalnej formie, wykorzystując jednocześnie cały jej potencjał. Zadaniem konkursu jest promocja idei kompleksowego podejścia do dbania o zabytki, uwzględniającego w najwyższym stopniu wymogi ochrony konserwatorskiej i zastosowanie wysokiej jakości materiałów - wyjaśnia Paweł Sowa, prezes Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania.

Plebiscyt podzielony jest na kilka kategorii: renowacje kamienic, najlepsza termomodernizacja, gmachy publiczne, remonty częściowe oraz przebudowy. Do konkursu zostało zgłoszonych w sumie 136 obiektów, z czego 70 budynków znalazło się w kategorii renowacje.

W tej kategorii wybieramy najlepiej odnowioną kamienicę w naszym mieście, nad którą prace zakończono w 2013 roku. Spośród 70 renowacji wykonanych w ubiegłym roku w Poznaniu, komisja konkursowa wybrała najlepszych 15, na które można oddać swój głos. Szczególną uwagę przy ocenie remontów zwrócono na: wierność oryginalnej zabytkowej architekturze, kolorystykę, jakość wykonania robót, „pozytywny kontrast” zrewitalizowanego budynku w stosunku do jego stanu sprzed renowacji, odbiór prac przez Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz brak szpecących reklam na odnowionych elewacjach - wyjaśnia Paweł Sowa, Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania.

Inwestor renowacji, która zwycięży w głosowaniu, otrzyma grawerowaną tabliczkę do wywieszenia przy wejściu do budynku. Ze względu na skalę i złożoność prac remontowych w realizacjach z 2013 r. komisja konkursowa, jak i Miejski Konserwator Zabytków przyzna wyróżnienia autorom szczególnie cennych renowacji. Dodatkowo koordynator do spraw estetyki wizerunku Miasta Poznania przyzna nagrodę dla najlepszego remontu budynku współczesnego.

W plebiscycie nie zabrakło wielu łazarskich kamienic i budynków:

Kategoria główna – renowacje kamienic:
Berwińskiego 5
Chociszewskiego 44-44B
Orzeszkowej 9/11
Wyspiańskiego 23
Głogowska 28 / Śniadeckich 1
Głogowska 36
Kanałowa 10 / Kolejowa / Graniczna
Karwowskiego 24 / Łukaszewicza
Kolejowa 6A
Konopnickiej 22 / Śniadeckich
Limanowskiego 16-16A / Drużbackiego 8
Małeckiego 12
Matejki 44 / Limanowskiego 10
Skryta 2-6
Grunwaldzka 19 / Marcelińska

W kategorii Termomodernizacje:
Bogusławskiego 12
Bogusławskiego 22
Bogusławskiego 32
Hetmańska 14
Hetmańska 15-19
Hetmańska 29 / Jarochowskiego
Kasprzaka 6
Łukaszewicza 26A-28A
Niecała 2-6
Niegolewskich 19
Niegolewskich 21
Parkowa 5-7
Potworowskiego 9 / Bogusławskiego
Potworowskiego 11
Siemiradzkiego 6
Stablewskiego 21
Strusia 2
Ułańska 12
Zakątek 4

Gmachy publiczne:
Polna 41 – kino Grunwald, ob. Biedronka

Remonty częściowe:
Bogusławskiego 34
Głogowska 72 / Niegolewskich
Matejki 2
Rynek Łazarski 7 / Małeckiego 20

W plebiscycie głosować może każdy, do środy 10 grudnia włącznie na stronie internetowej Stowarzyszenia "Inwestycje dla Poznania".


Komentarze (3)

10-12-2014 21:59:22
Organizator
Kamienica przy Kanałowej 15 nie jest uwzględniona w zestawieniu bo w tymże znajdują się remonty zakończonych w roku 2013, a jest to remont tegoroczny (czyli pojawi się w następnej edycji). Natomiast kamienica przy Kanałowej 10 / Kolejowej nie uczestniczy w konkursie, znajduje się jedynie w spisie kronikarskim wszystkich remontów zakończonych w 2013 roku. Pozdrawiam, wybiertający
09-12-2014 22:22:41
Poznanianka
JS zgadzam się z Tobą, też mocno się zdziwiłam- ciekawe,kto wybierał finalistów
09-12-2014 18:00:30
JS
Ktoś albo sobie robi jaja, albo konkurs jest ustawiony. Zrobiona na odpieprz kamienica na rogu Kanałowej i Kolejowej, która nadal nie jest i nie bedzie wykończona, która straszy wybitą szybą i pofalowanym tynkiem jest w konkursie, a szczegółowo odrestaurowana, pięknie podświetlona, z wymienionym nawet chodnikiem kamienica przy Kanałowej 15, nie bierze udziału. Brak słów...
Aktualności
Niezapominajka
10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

16

gru

do 19-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody
Targi akcesoriów i sprzętu jeździeckiego

17

gru

do 19-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal sztuki i przedmiotów artystycznych

14

sty

do 16-01-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Polagra Premiery" - Międzynarodowe Targi Rolnicze

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: