Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

COP14 - podsumowanie {RAPORT LAZARZ.PL, GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
COP14 - podsumowanie {RAPORT LAZARZ.PL, GALERIA ZDJĘĆ}
20-12-2008 12:09   Janusz Ludwiczak
Tydzień temu po niecałych trzynastu dniach obrad zakończyła się XIV Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu. A co tak naprawdę dała nam Konferencja Klimatyczna? Właśnie dzięki COP14 na Łazarzu było bezpieczniej i przede wszystkim udało się przeprowadzić wiele inwestycji - wyremontowano chodniki czy posadzono nową zieleń.

Jak to się wszystko zaczęło?
W 1992 roku na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro społeczność międzynarodowa powołała Ramową Konwencję w sprawie zmian klimatu, w skrócie UNFCCC, której celem było określenie założeń międzynarodowej współpracy dotyczącej walki ze zmianami klimatu - głównie ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. I tak pierwsza Konferencja Klimatyczna odbyła się w 1995 roku w Berlinie, a rok później w Genewie, w Szwecji. Ważnym wydarzeniem było podpisanie w grudniu 1997 roku protokołu z Kioto, którego założeniem jest międzynarodowe porozumienie dotyczące przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu. Traktat wszedł w życie osiem lat później, dokładnie 16 lutego 2005 roku (trzy miesiące wcześniej ratyfikowała go Rosja).
Kolejne COP-y odbywały się w Argentynie, w niemieckim Bonn, holenderskiej Hadze, po raz kolejny w Bonn, marokańskim Marrakeszu, stolicy Indii, Mediolanie, w Buenos Aires, kanadyjskim Montrealu oraz w Kenii w mieście Nairobi. Ostatni szczyt klimatyczny odbył się w Indonezji, na wyspie Bali. Wszystkie kraje uczestniczące w COP13 zgodziły się na przygotowanie dokumentu, który ma zostać podpisany podczas 15 Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu. Dokument ma zastąpić po 2012 roku protokół z Kioto.
Decyzja o tym, że 42 tysiące metrów kwadratowych miasta Poznania i dzielnicy Łazarz, a właściwie Międzynarodowych Targów Poznania zamieni się w eksterytorialne państwo ONZ zapadła oficjalnie 14 stycznia 2008 roku.

Co osiągnięto?
I przyszedł czas na Poznań. XIV Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu odbyła się w dniach od 1 do 12 grudnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Konferencja Klimatyczna, która zakończyła się o 4 w nocy, w sobotę 13 grudnia 2008 zgromadziła ponad 12 tysięcy ludzi ze 189 krajów świata.
Konferencja COP14 poprzedziła spotkanie, które odbędzie się za rok w Kopenhadze. Wtedy podpisany ma zostać protokół dotyczący adaptacji, zapobiegania, technologii i finansowania zmian klimatycznych.
Podczas poznańskiego szczytu klimatycznego udało się przede wszystkim uruchomić i określić Fundusz Adaptacyjny, który ma pomóc biednym krajom w przystosowaniu się do podjęciu zmian w sprawie zmian klimatu. Udało się też uzyskać porozumienie pomiędzy poszczególnymi krajami, które uzgodniły też Poznańską Strategię Transferu Technologii. Na COP14 przyjęto też program działań na cały przyszły rok w celu podpisania porozumienia w Kopenhadze.

Poznań zaczynał Kopenhaga skończyła planować
W momencie kiedy zaczynała się Konferencja Klimatyczna ONZ w Poznaniu stolica Danii zakończyła plan przygotować do COP15. Climate Consortium, który został powołany w czerwcu ma ściągnąć do Kopenhagi ponad 15 tysięcy delegatów. Głównym zamierzeniem ma być namówienie, a właściwie zmuszenie Chin i Stanów Zjednoczonych do przyjęcia programu dotyczącego znaczną redukcję emisji gazów CO2 do atmosfery.

Co Łazarzowi dała "konfa"?
Sporo. W ramach przygotowań do szczytu klimatycznego posadzone zostały przez Zarząd Zieleni Miejskich nowe drzewa na ulicy Grunwaldzkiej, Śniadeckich, Orzeszkowej, Konopnickiej, Matejki i Wyspiańskiego.
Na samej tylko ulicy Śniadeckich posadzono 50 drzew oraz 2 200 krzewów. Zainstalowany został system napowietrzający.
Wyremontowane zostały chodniki na ulicy Matejki (na odcinku od Berwińskiego do Konopnickiej). Nowe płyty chodnikowe pojawiły się też na ulicy Grunwaldzkiej i Bukowskiej (od Śniadeckich do Roosevelta).
Latem przeprowadzony został także remont ulicy Śniadeckich. Pojawiły się tam też nowe stylowe kosze na śmieci oraz metalowe słupki ograniczające dostęp parkujących samochodów. Ulica Śniadeckich została praktycznie i to w dość krótkim czasie cała zmodernizowana.
Pomyślano także o drobnych detalach jak pomalowanie szpecących skrzynek energetycznych i telekomunikacyjnych. No i oczywiście wysprzątano ulice, które przez pracowników MTP były sprzątane w okresie Konferencji na bieżąco. Mioteł nie zabrakło np. na Głogowskiej.

Czego nie załatwiła Rada załatwiła Konferencja
Miasto postanowiło też przed konferencją przeprowadzić remont ulicy Stolarskiej, który zakładał wymianę starych chodników na nową kostkę pozbrukową. Co ciekawe, Rada Osiedla Targowego starała się o to od lat. Czego nie udało się załatwić Radzie załatwiło więc COP14. Najważniejsze, że chodnik na Stolarskiej stał się równy i nie jest już dziurawy, co przeszkadzało zwłaszcza ludziom starszym, bo nie raz można było potknąć się właśnie na Stolarskiej jak i także na Matejki.

Z dużej chmury mały deszcz - czarny scenariusz się nie zrealizował
Wszyscy spodziewali się, że Konferencja sparaliżuje miasto, jednak korków na ulicy Głogowskiej, Grunwaldzkiej i w innych rejonach miasta nie było. Wszystkie szlaki komunikacyjne były przejezdne, a niekiedy nawet puste.
Poznaniacy przesiedli się jednak do komunikacji miejskiej, choć nie zupełnie. Miasto było też wyludniałe, gdyż Poznań opuścili studenci. Sporo poznaniaków odpuściło sobie odwiedzenie Centrum.

Jak zawsze wszystko na ostatnią chwilę
Już od stycznia było wiadomo, że Poznań będzie gospodarzem dwutygodniowego szczytu klimatycznego. Niestety sporo prac przeprowadzano na ostatnią chwilę. Co prawda już od czerwca przeprowadzano remont ulicy Śniadeckich, jednak większość prac kosmetycznych - łatanie dziur, sadzenie zieleni przeprowadzano tydzień przed konferencją. Drogowcy i pracownicy zieleni zarywali nie jedną nockę. Brakowało też specjalistów, dlatego miasto wynajmowało do prac ekspertów i fachowców w danych dziedzinach.

Bezpieczniej tylko na konferencję
Kilkuset policjantów pojawiało się w bezpośrednich okolicach MTP, jak i w samym mieście. Patroli policji i straży miejskiej nie zabrakło więc wzdłuż ulicy Głogowskiej (trzyosobowy patrol widziany był nawet w okolicach Parku Wilsona i skrzyżowania Głogowskiej i Hetmańskiej), Grunwaldzkiej, Śniadeckich, Matejki i wielu innych ulicach nie tylko na Łazarzu, ale i w centrum miasta i innych dzielnicach.
Przy skrzyżowaniach ulic: Głogowska/Śniadeckich, Roosevelta/Bukowska, Grunwaldzka/Śniadeckich, a także przy wejściach na teren MTP i Konferencji Klimatycznej pojawiały się kilkuosobowe stałe i czasowe patrole policji i straży miejskiej, które czuwały nad bezpieczeństwem w tych dniach. Szkoda, że po 14 grudnia wszystko jest już jak dawniej.

O Głogowskiej zapomniano
Cała ulica Śniadeckich oraz fragment ulicy Bukowskiej i Grunwaldzkiej, a także al. Niepodległości, ul. Św.Marcin i inne ulice w centrum miasta zostały udekorowane białymi flagami z herbem Poznania oraz niebieskimi z białym logo COP14. Szkoda, że zapomniano o ulicy Głogowskiej. Właśnie na vis a vis Dworca Zachodniego mieściło się główne wejście na teren szczytu.
Zarząd Dróg Miejskich pomyślał też o przystrojeniu ulic świąteczną iluminacją, która oplotła głównie ścisłe centrum miasta. Lampki, świecące kule i przystrojone iluminacją drzewa pojawiły się na Moście Teatralnym, Św.Marcinie, alejach Niepodległości, Podgórnej, Starym Runku i uliczkach do niego prowadzących, Placu Wolności czy Półwiejskiej. ZDM niestety zapomniał o przystrojeniu chociaż krótkiego fragmentu ulicy Głogowskiej - przy Dworcu Zachodnim i głównym wejściu na teren konferencji.

Poznań na ustach świata
Dwutygodniowa Konferencja Klimatyczna ONZ była zdecydowanie wielką promocją dla Poznania. Nazwa naszego miasta pojawiła się w ponad tysiąc artykułach prasowych, audycjach radiowych i telewizyjnych. Obrady i życie miasta podczas COP14 relacjonowało aż 819 dziennikarzy z całego świata.

Od PeWuKi do "konfy"
XIV Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu była niewątpliwie jednym z największych wydarzeń w dziejach miasta, a przynajmniej tego dziesięciolecia. Spokojnie szczyt klimatyczny można nazwać "drugą PeWuKą" lub "PeWuKą BIS". COP14 był wielkim wyzwaniem dla samego miasta jak i Międzynarodowych Targów Poznańskich. Do Poznania przyjechało ponad 12 tysięcy ludzi ze 190 krajów. Wśród nich byli też prezydenci, premierzy i ministrowie. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło noblistów - Kenijki, prof.Wangari Maathai - założycielki organizacji The Green Belt Movement, Bianca Jagger - działaczki społecznej i bojowniczki o prawa człowieka, Kuh Goh - przewodniczącego Centrum ds. Zmian Klimatycznych Republiki Korei, Al Gore - byłego wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych i laureata pokojowej Nagrody Nobla oraz Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Moon. Na szczycie pojawili się też polscy goście: Prezydent RP Lech Kaczyński, Premier Donald Tusk, Wicepremier Waldemar Pawlak, były premier Jerzy Buzek, Minister Środowiska i Prezydent COP14 prof. Marek Nowicki.
Konferencję Klimatyczną można określić "drugą PeWuKą" dlatego, gdyż prawie 80 lat temu, w dniach od 16 maja do 30 września 1929 roku na dzisiejszych terenach MTP i dzielnicy Łazarz odbyła się impreza wystawiennicza z okazji dziesięciolecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem Powszechnej Wystawy Krajowej było zaprezentowanie dorobku odrodzonego państwa. Opiekę kierowniczą nad PeWuką objął prezydent Ignacy Mościcki, a na czele Komitetu Honorowego znalazł się sam Józef Piłsudski. Wtedy na potrzeby wystawy powstało wiele nowych budynków - m.in. Collegium Chemicum, Collegium Anatomicum, Hotel Polonia (obecny Szpital Wojskowy), iglica i wiele pawilonów targowych. Na 65 hektarach, w 111 budynkach zaprezentowano wystawę podzieloną na 32 działy tematyczne, obejmujące charakterystykę kraju, sztukę, naukę, sport i turystykę.
W ciągu 137 dni trwania wystawy odwiedziło ją około 4,5 miliona zwiedzających, w tym 200 tysięcy gości zagranicznych i 1000 dziennikarzy z 30 państw.

Po COP-ie Taize, szczyt UE i strefa kibica
Konferencja Klimatyczna była wielkim doświadczeniem i wyzwaniem dla Poznania oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich. Dokładnie za rok nawet 100 tysięcy młodych ludzi ma zjechać do Poznania na Europejskie Spotkanie Młodych Wspólnoty z Taizé. Z kolei nie wykluczone, że w drugiej połowie 2011 roku na MTP odbędzie się szczyt Unii Europejskiej, gdyż Polska obejmie przewodnictwo w UE.
Kolejnym wielkim wyzwaniem może być strefa kibica na MTP podczas Euro 2012. Pomiędzy iglicą, a ulicą Grunwaldzką kilkadziesiąt tysięcy kibiców, dla których zabrakło biletów będzie mogło oglądać mecze w wielkiej strefie kibica. Pojawić mają się wielkie ekrany, a w targowych halach miasteczka z piłkarskimi gadżetami i knajpkami. Powstaną też puby i punkty, w których będzie można coś zjeść i kibicować.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
09

sie

16:30
Park Wilsona
XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE - Warsztaty haftu koralikowego

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert inauguracyjny "Biesiada Ludowa" - XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE 2024

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: