Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pod Rynkiem Łazarskim ma powstać parking podziemny na 200 aut, a na targowisku kawiarnie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Pod Rynkiem Łazarskim ma powstać parking podziemny na 200 aut, a na targowisku kawiarnie
27-11-2014 13:32   Janusz Ludwiczak
Parking podziemny na 200 samochodów, kawiarnie i lodziarnie z ogródkami, nowe stragany i poprowadzenie ruchu kołowego z Małeckiego do Dmowskiego w tunelu - prezes spółki Targowiska przedstawił Radzie Osiedla Św. Łazarz koncepcję zagospodarowania Rynku Łazarskiego.

Siedmioro studentów Politechniki Poznańskiej opracowało projekt rewitalizacji i przebudowy Rynku Łazarskiego. Na tej podstawie dr Andrzej Nowak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania wybrał jeden projekt. W środę podczas posiedzenia Rady Osiedla Św. Łazarz Krzysztof Janowski, prezes spółki Targowiska przedstawił wstępną koncepcję zagospodarowania Rynku Łazarskiego.

Na podstawie zgłoszonych przez studentów Politechniki projektów został wybrany jeden projekt wiodący, z którego opracowana została wstępna koncepcja przez prof. Roberta Asta. Koncepcja zakłada, że pod Rynkiem Łazarskim powstanie parking podziemny na ok. 200 miejsc postojowych. Targowisko zostanie na dotychczasowej powierzchni. Przewiduje się zamknięcie ruchu samochodowego w relacji Małeckiego - Dmowskiego, ruch kołowy ma odbywać się na zasadzie ronda wokół całej płyty rynku - powiedział Krzysztof Janowski, prezes spółki Targowiska.

Projekt zakłada, że ruch kołowy od ulicy Małeckiego do Dmowskiego zostanie poprowadzony w tunelu, przez parking podziemny. Na powierzchni ruch ma odbywać się na około wokół płyty Rynku Łazarskiego, obok kamienic, na zasadzie "ronda". Według koncepcji ruch samochody ma zostać poprowadzony przez część tzw. Lejka Łazarskiego, czyli skweru im. Kazimierza Nowaka. Przewiduje się również utworzenie 88 miejsc postojowych przy samym Rynku Łazarskim, w tym na pojazdy dostawcze.

Nie zmieni się funkcja samego Rynku Łazarskiego. Na płycie rynku powstać ma 78 nowych straganów o szerokości i długości 5 metrów, a także kilka kiosków. Znaczna część targowisk na Rynku Łazarskim ma być w całości zadaszona. Nowością będzie stworzenie strefy gastronomicznej i kulturalnej.

Przewidujemy również inne funkcje na placu, gdzie znalazłyby się kawiarnie, lodziarnie i ogródki z możliwością organizacji imprez kulturalnych - wyjaśnia Krzysztof Janowski, prezes spółki Targowiska.

Środki na realizację inwestycji spółka Targowiska chce pozyskać z Unii Europejskiej.

Będziemy starać się o zdobycie środków z Unii Europejskich na rewitalizację tego terenu. W tej chwili ciężko oszacować koszty. Jeżeli nie uda się pozyskać środków unijnych być może będziemy zastanawiać się nad kredytowaniem tego projektu, być może również w oparciu o środki unijne. Być może będziemy starać się również o środki miejskie - tłumaczy Krzysztof Janowski z Targowisk.

Łazarscy radni dopytywali przede wszystkim o funkcjonowanie rynku podczas remontu.

A co stanie się z samymi kupcami? Czy mieszkańcy będą mogli robić zakupy? Obawiam się, że jak zacznie się remont straganiarze znajdą sobie inne miejsce i już tutaj nie wrócą. A jeśli do tego dojdzie równocześnie remont ulicy Kolejowej to będziemy mieli rozryte pół Łazarza - mówiła w trakcie sesji Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

Zakładamy, że prace będą prowadzone etapowo przy funkcjonującej części Rynku Łazarskiego. Państwo obawiacie się o kupców, a kupcy boją się, że klienci znajdą inne miejsce na zakupy - zaznaczał Krzysztof Janowski, prezes spółki zarządzającej Rynkiem Łazarskim.

A może warto byłoby na czas prowadzonych prac wynająć teren przy "blaszaku" na Kąciku? Można byłoby przenieść tam część straganów - wskazywał Filip Olszak, przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Osiedla Św. Łazarz.

Zaznaczam, że jest to wstępna koncepcja. W najbliższym czasie ma dość do spotkania z przedstawicielami Zarządu Dróg Miejskich, Poznańskich Inwestycji Miejskich, dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury, konserwatora zabytków, dyrektora Biura Koordynacji Projektów - podsumowuje Krzysztof Janowski, prezes spółki Targowiska.

Spółka Targowiska opracowała koncepcję Rynku Łazarskiego, może zlecić też przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. Natomiast samą realizacją inwestycji będą musiały zająć się Poznańskie Inwestycje Miejskie. Na początku przyszłego roku Targowiska planują przeprowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami i kupcami.


Komentarze (15)

04-12-2014 18:13:16
Bazyli
Podobnie jak Pomysłodawca Realny uważam, że przedstawiony projekt jest utopijny i nieralny. A ponieważ jest nieralny, to będzie oddalany i odsuwany od realizacji. Wogóle to najlepszym rozwiązaniem byłoby TARGOWISKO W HALI (hala targowa, podobnie jak maja inne miasta np. Wrocław czy Gdańsk). Ma to wiele zalet: A. niezależnie od warunków pogodowych jest wygoda kupowania (nikomu nie leci na głowę, sprzedawcom jest cieplo zimą), B. całość musi być codziennie dokładnie posprzątana (mieszkańcy nie oglądają bałaganu po godzinach handlowania i nie przeszkadzają im odgłosy sprzątania nocnego) C. sprzedawcy nie muszą codziennie rozkladać i składać i pakować towaru (bo każdy ma swój zamknięty boks), D. hala jest zamykana na noc i nie ma możliwości nocnego przesiadywania pijanych osób E. zapewne zalet jest więcej - choćby estetyka; wewnątrz toalety i barek z ciepłymi napojami Taka jest moja propozycja i na pewno bardziej realna niż te cuda z projektu, który może kiedyś w połowie XXI wieku lub wcale nie zostanie zrealizowany.
03-12-2014 15:32:41
Jolanta
O remoncie Rynku mówiona od dawna, przkładając go stale i stale... Wielkie nadzieje budzily w mieszkańcach okolicznych domów. Ja też (na nieszczęście) mieszkam przy rynku i patrzę z okien na brud (co tam brud - powiedzmy szczerze: syf do n-tej potęgi). Gdy przystąpiono rok temu do naprawy nawierzchni, to wszyscy byli niepomiernie zdziwieni, że jest to tak naprawdę łatanie dziur, zamiast położenie kostki na całej powierzchni, a jeszcze większe było zdziwienie, że nie wywieziono na złom lub spalenie tych obrzydliwych, rozlatujących sie straganów! Ze dalej pozostały wstrętne kontenery na śmieci i nic się w sprawie sprzątania nie poprawiło (praktycznie całe popłudnia i wieczory jest tam jeden wielki śmietnik, a sprzątanie odbywa się nocami, czyli stale widać syf). Ohydy dopełniają pijani gracze w karty, spędzający całę dnie (nawet niedziele) pod straganami.. Tak więc środki naprawcze należy wdrożyć jak najprędzej, a nie za kilka lat, tak jak w roku 2013 po wielkich obiecankach.
03-12-2014 15:29:45
Pomysłodawca Łazarski Realny
KIEDY NASTĄPIĄ TAKIE ZMIANY JAK PODANO NA FOTKACH I W PROJEKCIE? ZA 10 LAT? CZY WCALE? - BO WYGLĄDA TO NA UPOPIĘ W NASZYCH POLSKICH REALIACH. Na poprzedni "remont" kazano czekać 5 lat, a gdy do remontu przystąpiono, to zrobiono tyle co nic - ot, 10 procent tego co szybko zrobić trzeba: 1. Wywieźć stare brudasy (stragany z plandekami) 2. Położyć nową nawierzchnię 3. Pół placu (tą mniejszą od apteki Rosa i od Dmowskiego) przeznaczyć na parking 4. Wokół rynku i sąsiednich ulic wytyczyć miejsca parkingowe liniami, tak aby skończyło się dzikie parkowanie niezgodne z przepisami 5. Ogrodzić teren targowiska (tak aby "menele" tzw. "pijący element") nie mogli przesiadywać całymi dniami pijąc piwo i wykrzykując wylgaryzmy; Ogrodzenie targowiska zapobiegłoby przenoszeniu przez wiatr worków i innych śmieci na okoliczne posesje. 6. Zatrudnić firmę sprzątającą z prawdziwego zdarzenia, która ma obowiązek w 2 godziny po zakończeniu handlu posprzątać targowisko (nie może być sprzątania nocą, i wywożenia śmieci nocą, bo to zakłóca ciszę nocną mieszkańcom). 7. Estetycznie ogrodzić śmietniki (nie jeden kontener w widocznym miejscu, ale kilka innych zakrytych, ale umieszczonych do dogonej wywózki) 8. Stały monitoring - zatruniona ochrona na dzień i na noc Proste? - Proste, ale przede wszystkim REALNE DO WPROWADZENIA! I DO TEGO KONIECZNE DO WPROWADZENIA TERAZ - OD ROKU 2015!!!! Mieszkańcy Łazarza nie chcą czekać na utopijne rozwiązania kilknaście lat....!!!!!
29-11-2014 22:38:44
Megan_Łazarek
Kawiarnie...Le Crobag, Starbucks i inne, płacące odpowiednie pieniądze władzy... Oby stali sprzedawcy i ludzie z Łazarza na tym nie stracili.
29-11-2014 08:28:07
Roman Modrzynski
Wiedzę czerpię z rozmów ze sprzedajacymi, dokładnie chodzi o tą mniejszą cześć rynku od Niegoleskich tam wg niektórych z kupców mógłby powstać parking. Na rewitalizację rynku czekają już bardzo długo. Co do kawiarenki pewnie że fajnie byłoby gdyby powstała, teraz mamy juz fajne bistro. Problem miejsc parkingowych jest tu bardzo spory trudno też powiedzieć czy wprowadzenie strefy coś zmieni głosy są podzielone. Jedno jest pewne Rynek to serce Łazarza i trzeba o niego zadbać
28-11-2014 19:55:31
M.
Tunele, parkingi podziemne - czy ktoś policzył koszty takich inwestycji. Rozumiem, że studenci zaszaleli przy tworzeniu projektu, ale jaki sens ma pokazywanie rozwiązań, które nie mają najmniejszych szans na realizację. Na początek należy uporządkować cały teren, zainwestować w stragany przyjazne sprzedającym i kupującym (obecnie 3 osoby kupujące przy jednym straganie blokują przejście do innych straganów) i jeszcze jedna "innowacja" czyli możliwość płacenia kartą. To ostatnie to sugestia nie moja, ale kilku sprzedawców, u których coś kupuję. Coraz więcej ludzi nie chce już płacić gotówką.
28-11-2014 17:18:57
JS
Parking i tak nie może tam powstać, bo: "Najbliższa odległość rzeczywista wydzielonego, niezadaszonego zgrupowania miejsc postojowych lub otwartego garażu wielopoziomowego dla samochodów osobowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym, zamieszkania zbiorowego (z wyjątkiem hoteli), opieki zdrowotnej, oświaty i wychowania, a także od placu zabaw dziecięcych i boisk dla dzieci i młodzieży nie może być mniejsza niż: 1) dla zgrupowania do 4 stanowisk włącznie — 7 m, 2) dla zgrupowania od 5 do 60 stanowisk włącznie — 10 m, 3) dla większych zgrupowań — 20 m, z zachowaniem warunków określonych w § 276 ust. 1."
28-11-2014 16:50:48
M.Łazarz
Z tego co pisze Roman Modrzynski wynika że kupcy "chcą" parking tam gdzie "złoty sracz grobelny".Chyba ktoś bardzo nie lubi mieszkańców tych kamienic bo najpierw zafundowali im sraczyk a teraz parking.
28-11-2014 13:30:59
morlock
@Roman Mondrzynski. A można wiedzieć którą część jednoznacznie uważa się za mniejszą? Tę sprzed "Blaszaka" czy chodzi o teren przy Niegolewskich, dawniejszy odcinek S.Engla od Głogowskiej do Rynku? Konkretnie pn/zach winkiel Rynku , tam gdzie "złoty sracz grobelny"? I skąd czerpiesz tą wiedzę, tak przy okazji?
28-11-2014 11:53:02
Roman Modrzynski
Z rozmowy ze sprzedającymi wynika ze takie pomysly juz były co do parkingu podziemnego to podobno pod rynkiem sa schrony ,oni wolą aby częśc duga rynku ta mniejsza przekształciła sie w parking naziemny
27-11-2014 18:35:45
emeryt
Powinni jeszcze obiecać, że opłaty komunalne zostaną obniżone. Na zdjęciach nie widzę przewodniczącego Rady - co się z nim dzieje.
27-11-2014 17:11:54
morlock
Jaśkowiak, Grobelny! A gdzie ten podziemny parking pod budynkami Maxa von Jehowa (sorry za pisownię - z pamięci), rewitalizowanymi ( z udziałem sianka z bla..bla..) kamienicami pomiędzy Ułańską, Grottgera, Matejki, Wyspiańskiego który miał również powstać. Z wjazdem od Ułańskiej o ile pamiętam.
27-11-2014 17:11:41
ny152
Lud nie jest głupi. Zadecyduje w niedzielę.
27-11-2014 15:50:59
fgh
Mam nadzieję, że się na to nie nabierzecie. 3 dni przed II turą wyborów nagle okazuje się, że Rynek będzie rewitalizowany ...tylko nie wiadomo kiedy. Ładnymi obrazkami podwładni Ryszarda próbują mamić mieszkańców.
27-11-2014 14:51:45
morlock
Odgrzebane sprzed 25 lat. Szkoda że to tylko wędlinki kolejnych wyborów.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

12

mar

do 14-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: