Siedmioro studentów Politechniki Poznańskiej opracowało projekt rewitalizacji i przebudowy Rynku Łazarskiego. Na tej podstawie dr Andrzej Nowak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania wybrał jeden projekt. W środę podczas posiedzenia Rady Osiedla Św. Łazarz Krzysztof Janowski, prezes spółki Targowiska przedstawił wstępną koncepcję zagospodarowania Rynku Łazarskiego.
Na podstawie zgłoszonych przez studentów Politechniki projektów został wybrany jeden projekt wiodący, z którego opracowana została wstępna koncepcja przez prof. Roberta Asta. Koncepcja zakłada, że pod Rynkiem Łazarskim powstanie parking podziemny na ok. 200 miejsc postojowych. Targowisko zostanie na dotychczasowej powierzchni. Przewiduje się zamknięcie ruchu samochodowego w relacji Małeckiego - Dmowskiego, ruch kołowy ma odbywać się na zasadzie ronda wokół całej płyty rynku - powiedział Krzysztof Janowski, prezes spółki Targowiska.
Projekt zakłada, że ruch kołowy od ulicy Małeckiego do Dmowskiego zostanie poprowadzony w tunelu, przez parking podziemny. Na powierzchni ruch ma odbywać się na około wokół płyty Rynku Łazarskiego, obok kamienic, na zasadzie "ronda". Według koncepcji ruch samochody ma zostać poprowadzony przez część tzw. Lejka Łazarskiego, czyli skweru im. Kazimierza Nowaka. Przewiduje się również utworzenie 88 miejsc postojowych przy samym Rynku Łazarskim, w tym na pojazdy dostawcze.
Nie zmieni się funkcja samego Rynku Łazarskiego. Na płycie rynku powstać ma 78 nowych straganów o szerokości i długości 5 metrów, a także kilka kiosków. Znaczna część targowisk na Rynku Łazarskim ma być w całości zadaszona. Nowością będzie stworzenie strefy gastronomicznej i kulturalnej.
Przewidujemy również inne funkcje na placu, gdzie znalazłyby się kawiarnie, lodziarnie i ogródki z możliwością organizacji imprez kulturalnych - wyjaśnia Krzysztof Janowski, prezes spółki Targowiska.
Środki na realizację inwestycji spółka Targowiska chce pozyskać z Unii Europejskiej.
Będziemy starać się o zdobycie środków z Unii Europejskich na rewitalizację tego terenu. W tej chwili ciężko oszacować koszty. Jeżeli nie uda się pozyskać środków unijnych być może będziemy zastanawiać się nad kredytowaniem tego projektu, być może również w oparciu o środki unijne. Być może będziemy starać się również o środki miejskie - tłumaczy Krzysztof Janowski z Targowisk.
Łazarscy radni dopytywali przede wszystkim o funkcjonowanie rynku podczas remontu.
A co stanie się z samymi kupcami? Czy mieszkańcy będą mogli robić zakupy? Obawiam się, że jak zacznie się remont straganiarze znajdą sobie inne miejsce i już tutaj nie wrócą. A jeśli do tego dojdzie równocześnie remont ulicy Kolejowej to będziemy mieli rozryte pół Łazarza - mówiła w trakcie sesji Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.
Zakładamy, że prace będą prowadzone etapowo przy funkcjonującej części Rynku Łazarskiego. Państwo obawiacie się o kupców, a kupcy boją się, że klienci znajdą inne miejsce na zakupy - zaznaczał Krzysztof Janowski, prezes spółki zarządzającej Rynkiem Łazarskim.
A może warto byłoby na czas prowadzonych prac wynająć teren przy "blaszaku" na Kąciku? Można byłoby przenieść tam część straganów - wskazywał Filip Olszak, przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Osiedla Św. Łazarz.
Zaznaczam, że jest to wstępna koncepcja. W najbliższym czasie ma dość do spotkania z przedstawicielami Zarządu Dróg Miejskich, Poznańskich Inwestycji Miejskich, dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury, konserwatora zabytków, dyrektora Biura Koordynacji Projektów - podsumowuje Krzysztof Janowski, prezes spółki Targowiska.
Spółka Targowiska opracowała koncepcję Rynku Łazarskiego, może zlecić też przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. Natomiast samą realizacją inwestycji będą musiały zająć się Poznańskie Inwestycje Miejskie. Na początku przyszłego roku Targowiska planują przeprowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami i kupcami.
Wiz: Targowiska/A STudio Robert Ast, Fot: Janusz Ludwiczak
ZOBACZ TAKŻE: Rynek Łazarski będzie miejscem wydarzeń kulturalnych i spotkań mieszkańców przy kawie?
ZOBACZ TAKŻE: Samochody nie zaparkują już przy Skwerze im. Kazimierza Nowaka
ZOBACZ TAKŻE: Radna Lidia Dudziak: "Rynek Łazarski to brud, smród i ubóstwo. Trzeba to zmienić"
ZOBACZ TAKŻE: Równo ułożone owoce, schludna estetyka targowiska - gdzie? W Gdańsku. A u nas...?
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Kino z orkiestrą na Rynku Łazarskim {►FILM}
(12-09-2024 01:07)
· W Parku Wilsona odbędą się dożynki
(06-09-2024 13:12)
· Bimby przez dwa tygodnie nie pojadą Reymonta
(06-09-2024 12:24)
· Blisko 65,5 tys. osób odwiedziło w tym roku pływalnię letnią w Parku Kasprowicza – to rekord!
(03-09-2024 22:46)
· Dokonali napadu na konwejentów - zostali zatrzymani
(03-09-2024 22:18)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Oto nowa Rada Osiedla Św. Łazarz – znamy wyniki wyborów
(13-05-2024 03:04)
· Wyniki wyborów – kto zostanie łazarskim radnym na najbliższe 5 lat? {dane 9 z 9 komisji}
(13-05-2024 01:20)
· "Trwa analiza opcji strategicznych dotyczących rozbudowy" – co dalej z Areną?
(29-07-2024 12:01)
· 36 kandydatów powalczy o 21 mandatów Rady Osiedla Św. Łazarz. Są aż 3 komitety – dotychczasowi radni podzieleni
(21-04-2024 01:34)
Niezapominajka |
wrz
do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego
wrz
10:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
20. rocznica poświęcenia kościoła Łaski Bożej i Centrum Parafialnego
12:15
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Odpust parafialny - 123. rocznica konsekracji kościoła Matki Boskiej Bolesnej
wrz
do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych
wrz
do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Ogłoszenia |
· Sprzedam Renault Clio Privilege 1.4 o mocy 98 KM.
Auto świeżo po ...
(09-09-2024 11:27)
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: