Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Proboszcz kościoła Św. Anny rozważa zamalowanie fresków Wacława Taranczewskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Proboszcz kościoła Św. Anny rozważa zamalowanie fresków Wacława Taranczewskiego
10-11-2014 01:06   Janusz Ludwiczak
Czy freski znanego poznańskiego malarza Wacława Taranczewskiego, które znajdują się w prezbiterium kościoła Św. Anny przy zbiegu ulic Matejki i Limanowskiego zostaną zamalowane? Proboszcz świątyni twierdzi, że parafii nie stać na odrestaurowanie malowideł. Oburzenia nie kryje Miejska Konserwator Zabytków.

W minionym tygodniu Angelika Lament-Kosińska, doktorantka Uniwersytetu im. Mikołaja Koperniku w Toruniu zakończyła renowację jednego z elementów fresku Wacława Taranczewskiego, który znajduje się na ścianie prezbiterium kościoła Św. Anny.

Tymczasem ks. Marek Balcer, proboszcz Parafii Św. Anny rozważa zamalowanie malowideł, tłumacząc ich złym stanem i brakiem funduszy na przeprowadzenie renowacji.

Niestety z powodu braku funduszy dalsze prace zostają wstrzymane, a ponieważ malowidła te nie są wpisane do rejestru zabytków, a nas nie stać na finansowanie ich odnowy, dlatego zastanawiamy się czy ich w ogóle nie zamalować. Poruszymy ten temat na Radzie Duszpasterskiej i Ekonomicznej, ale chcielibyśmy znać opinię większej liczby parafian. Dlatego prosimy o wypowiadanie się czy to na stronie internetowej, czy też w bezpośrednich z nami rozmowach - tłumaczy w ogłoszeniach parafialnych ks. Marek Balcer, proboszcz Parafii Św. Anny.

Renowacja całego fresku to ogromne koszty. Tylko odmalowanie jednego fresku szacowane jest na 4 tysiące złotych. Freski są w złym stanie, z malowideł odpada farba. Fresk nie jest wpisany do rejestru zabytków. Parafii nie stać na przeprowadzenie renowacji fresku - powiedział w rozmowie z portalem lazarz.pl ks. Marek Balcer.

Na stronie internetowej Parafii Św. Anny została zamieszczona sonda: Czy zamalować uległe zniszczeniu freski pana Taranczewskiego w naszym prezbiterium? 43 osoby uznały, że nie. Zamalowania fresków chce 13 głosujących.

Spora dyskusja nawiązała się również w księdze gości na stronie internetowej parafii.

"Po przeczytaniu ogłoszenia duszpasterskiego nt. fresków, długo zastanawiałem się, jednak doszedłem do wniosku, że nasz Szanowny Ksiądz Proboszcz upadł na swą świętobliwą główkę. Jak może komuś, kto wydaje się ma światły i otwarty umysł przyjść do głowy taka zbrodnicza myśl - zamalować freski! Nie ma pieniędzy, to huhać i dmuchać na stan taki jaki jest. To tak samo jak odłączyć kogoś kto jest w stanie wegetatywnym. Fresk jest dobrem naszym wspólnym, dobrem Kośioła i był dedykowany Bogu. Zatem mam nadzieję, że Ksiądz się ocknie i natychmiast wycofa się z tego pomysłu jak niestety za późno jest w przypadku ohydnych ,odnowionych ławek. Wielu ludzi przestaje chodzić do Kościoła, bo traci on swój nastrój, klimat który pamiętamy z dzieciństwa i który zawsze nam towarzyszył. Zmienia się wszystko dookoła, więc niech Dom Boży pozostanie bez zmian. Nowe trendy pozostawmy tym którzy chcą dać stanowiska proboszczów lesbijką. Przepraszam za wzburzenie, ale wydaje mi się, nie ma tu miejsca na wyważone zdanie. Można być po jednej lub po drugiej stronie. Tak, tak, nie, nie..." - pisze Hieronim.

"Szanowny buntowniku! Kościoła przychodzimy na spotkanie z Bogiem, żywym Jezusem obecnym w Tabernakulum. Jeśli przychodzisz do kościoła dla "klimatu" to masz problem z wiarą. W przeciwieństwie do Ciebie uważam, że nowe ławki ładnie się prezentują odnowione.Nie na miejscu jest Twój komentarz co do osoby ks.proboszcza, który się stara, aby nasza świątynia wyglądała ładnie na chwałę Pana. Trochę kultury!" - odpowiedział dwie godziny później na wpis jeden z wiernych.

"Czy tą odnowioną część fresku też chcecie zamalować? Może i fresk nie wpisany do rejestru, ale jest zabytkiem, elementem zabytkowego kościoła. Ciekawe, co na to konserwator zabytków" - pisze z kolei inny internauta.

"a mnie całkiem spodobał się pomysł, by je zamalować. Przez lata myślałam, że niestety nie można, gdyż wpisany do rejestru zabytków, ale jeśli nie - to zdecydowanie jestem za zamalowaniem - stwierdza M.

Oburzenia pomysłem zamalowania fresków nie kryje Miejska Konserwator Zabytków.

Freski Wacława Taranczewskiego w kościele Św. Anny stanowią bardzo ważny element wystroju tej świątyni. Nie wyobrażam sobie zamalowania tych fresków. Freski nie są formalnie wpisane do rejestru zabytków, ale cały kościół znajduje się w rejestrze. Malowidła są chronione jako element kościoła wpisanego do rejestru. Nie ma możliwości ich zamalowania ze względu na wysokie koszty ich renowacji. Wszystkie prace prowadzone w kościele muszą być uzgodnione z konserwatorem zabytków. Parafia mogłaby ubiegać się o dofinansowanie renowacji fresków, ale pod warunkiem, że freski byłyby wpisane do rejestru zabytków. Uchwała dotacyjna z 2005 roku daje możliwość dofinansowania prac przez miasto, ale tylko obiektom wpisanym do rejestru zabytków - powiedziała Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków.

Wacław Taranczewski był malarzem reprezentującym nurt dwudziestowiecznego koloryzmu. Jego obrazy znajdują się w wielu polskich muzeach. Stworzył m.in. polichromię, która trafiła do kościoła Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim (obecnie przeniesiona do kościoła Św. Anny). Jego malowidła znajdują się również w kościele Św. Marcina i w Auli Uniwersyteckiej. Ponadto zaprojektował i zrealizował witraże w katedrze warszawskiej, poznańskiej i w kościele parafialnym w Borku Fałęckim w Krakowie. Był prezesem Związku Polskich Artystów Plastyków; przyczynił się też do reaktywowania Szkoły Sztuk Zdobniczych - obecnie Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, której był dyrektorem. Był również profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Za swą działalność artystyczną, pedagogiczną i organizacyjną został uhonorowany Nagrodą Miasta Poznania (1946), Nagrodą Fundacji S. Guggenheima w Nowym Jorku (1958), Nagrodą Miasta Krakowa (1964) i Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki I stopnia (1969).


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

mar

18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
XX Koncert Charytatywny - "tak bardzo wierzyMY w nas"
Koncert na rzecz Elżbietańskiego Centrum Pomocy Ubogim

27

mar

14:30
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Warsztaty z gliny dla osób 50+

29

mar

do 30-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal klocków

19:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Pokaz filmu "Błogosławiona: - 80. rocznica śmierci bł. Natalii Tułasiewicz

05

kwi

do 06-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Look - targi fryzjerskie
BeautyVision- targi kosmetyczne

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: