Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Odwiedziliśmy groby bliskich - FOTOREPORTAŻ - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Odwiedziliśmy groby bliskich - FOTOREPORTAŻ
02-11-2014 00:47   Janusz Ludwiczak
W sobotę opustoszały ulice, a całe życie miasta przeniosło się na cmentarze. Tego dnia alejki nekropolii wypełnione były tłumami ludzi. Okazuje się, że przed miejscem wiecznego spoczynku kupić mogliśmy już nie tylko znicze i kwiaty, ale również tradycyjne "rury", rogale świętomarcińskie, oscypki na ciepło czy nawet pierniki w kształcie halloweenowej dyni.

Jak zawsze niezawodna okazała się komunikacja miejska, która była zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w dotarciu na cmentarz. Wszystkie tramwaje i autobusy, którymi można było dotrzeć na grób bliskich jeździły częściej niż wynikało to z rozkładu świątecznego. Osoby, którzy jednak postanowiły dojechać na Junikowo samochodem stały w korkach, a dojazd trwał nawet godzinę. Korki na ulicy Grunwaldzkiej w kierunku cmentarza mimo przebudowanej do dwóch pasów drogi zaczynały się już przed skrzyżowaniem z ul. Bułgarską.

Średnio co półtorej minuty podjeżdżały na przystanki tramwaje. MPK uruchomiło trzy dodatkowe linie nr 22, 23 i 24. Między dwiema największymi poznańskimi cmentarzami można było przemieścić się aż trzema tramwajami - linii nr 6, 23 i 24. Częściej jeździły również autobusy na Górczyn. Od godz. 8 do 17 co 10 minut jeździły autobusy linii nr 63, 64, 82 i 93.

Przed cmentarzami obok zniczy i kwiatów można było kupić już nie tylko tradycyjne "rury", rogale świętomarcińskie, oscypki na ciepło czy nawet pierniki w kształcie halloweenowej dyni.

O godz. 15:00 na cmentarzu Górczyńskim biskup Damian Bryl odprawił nabożeństwo żałobne. W uroczystości uczestniczyli też proboszczowie i księża z łazarskich parafii oraz wierni m.in. z Parafii Św.Marcina, Św.Floriana i Najświętszego Serca Pana Jezusa, Matki Boskiej Bolesnej, Św. Anny, Chrystusa Sługi czy Michała Archanioła. Nabożeństwo rozpoczęło się drogą krzyżową. W jej trakcie modlono się w intencji zmarłych. Na zakończenie ks. prałat Eugeniusz Antkowiak, dziekan dekanatu Poznań - Łazarz, proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej wspomniał proboszczów i księży z Parafii Matki Boskiej Bolesnej, Św. Anny, Chrystusa Sługi, Michała Archanioła, Św. Marcina, Św. Floriana, budowniczych kościołów oraz wszystkich pochowanych na górczyńskim cmentarzu.

Wieczorem wielu poznaniaków wybrało się na cmentarze, aby nie tylko pomodlić się nad grobami, ale zobaczyć tradycyjne światełka święcących się zniczy. Sporo osób gromadziło się również przy grobie Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu Górczyńskim, wokół którego paliło się dziesiątki zniczy.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

19:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Srebrny Jubileusz Kapłaństwa ks. dyr. Piotra Kusia

27

maj

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Legendy poznańskie - impreza dla dzieci

31

maj

do 03-06-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
"Modernlog 2022" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

do 14-06-2022
Łazarz
32. DNI ŁAZARZA

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: