Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Powstanie plan miejscowy dla ogródków działkowych przy Potockiej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Powstanie plan miejscowy dla ogródków działkowych przy Potockiej
29-10-2014 08:25   Janusz Ludwiczak
Na ostatniej w tej kadencji sesji Rada Miasta ma podjąć uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "W rejonie ulic Hetmańskiej, Dmowskiego, Potockiej i Kolejowej". Plan miejscowy ma uchronić ogródki działkowe przed zabudową oraz w przyszłości przeznaczenie części terenu np. na park.

Na początku września Rada Osiedla Św. Łazarz wyszła z inicjatywą o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego obszar pomiędzy ulicami: Dmowskiego, Hetmańską, Kolejową i Potockiej. Projekt ten ma uchronić ogródki działkowe przed zabudową.

Nowe studium obroniło ten teren, ale mogą być wydawane warunki zabudowy. Może powstać wieżowiec, podobny do budynku Wechty przy ul. Kolejowej. Plan miejscowy zabezpieczy ten teren przed zabudową. Przychodzą właściciele, są wykarczowywane skrawki tego terenu. Dzieją się tam różne rzeczy. Chcielibyśmy zabezpieczyć ten teren - wskazywał podczas wrześniowej sesji Filip Olszak, przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Osiedla Św. Łazarz.

Temat ten będzie omawiany podczas środowego posiedzenia Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta. Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "W rejonie ulic Hetmańskiej, Dmowskiego, Potockiej i Kolejowej" ma zostać uchwalony w trakcie ostatniej sesji Rady Miasta Poznania w tej kadencji, która odbędzie się 4 listopada.


Uzasadnienie radnego Łukasza Mikuły, przewodniczącego Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania do projektu uchwały:

Przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu ograniczonego ulicami: Klaudyny Potockiej, Hetmańską, Kolejową i Dmowskiego wyznaczy kierunek rozwoju przestrzennego tego terenu, umożliwiający jego uporządkowanie i sformułowanie dla tego obszaru szczegółowych rozwiązań funkcjonalno- przestrzennych.

W propozycji znowelizowanego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Poznania wyłożonej do konsultacji 20 grudnia 2013 r. znalazła się propozycja przeznaczenia przedmiotowego terenu pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. Rada Osiedla Św. Łazarz złożyła wówczas uwagi w powyższym zakresie do projektu Studium, zmierzające do zachowania na tym obszarze funkcji terenów zielonych. Uwagi te zostały w dużej mierze uwzględnione, dzięki czemu w znowelizowanym Studium pozostał dotychczasowy zapis dotyczący przeznaczenia tego terenu na zieleń działkową (ZD). Jednocześnie wyjaśniono, iż zapisy Studium dopuszczają przekształcenie terenów ZD na zieleń ogólnodostępną i tereny sportowo-rekreacyjne. Powyższe jest zgodne z intencją wyrażoną przez RO Św. Łazarz, by o ile to możliwe, pogodzić na tym terenie funkcjonowanie ogródków działkowych z przeznaczeniem części tego terenu na zieleń ogólnodostępną i tereny sportowo-rekreacyjne.

W sąsiedztwie terenu, którego dotyczy wniosek o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, występują: intensywna zabudowa mieszkaniowa Dolnego Łazarza, tory kolejowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą, obszary poindustrialne oraz tereny inwestycyjne po drugiej stronie ulicy Hetmańskiej (na których powstać ma kompleks biurowy oraz Centrum Handlowe ‘Metropolis”). W związku z powyższym teren którego dotyczy wniosek jest jedyną w okolicy enklawą zieleni. Wskazanym jest by zabezpieczyć sposób zagospodarowania tego terenu w prawie miejscowym, dzięki czemu niedopuszczalna będzie zabudowa, która doprowadzić by mogła do degradacji tej części Łazarza.

Należy mieć na uwadze, że ogródki działkowe odgrywają ważną rolę społeczną, pozwalają zagospodarować czas wolny osobom starszym lub z różnych powodów wykluczonym, mają charakter rekreacyjny i niejednokrotnie terapeutyczny. Pozwalają zacieśnić więzi społeczne. Istnieją także pewne niedostatki dotychczasowej koncepcji funkcjonowania ogródków działkowych. W sytuacji gdy coraz większa jest ich rola rekreacyjna, a mniejsza socjalna związana z produkcją żywności, konieczne jest otwarcie tego terenu na potrzeby okolicznych mieszkańców i takie jego wykorzystanie, by był on terenem rekreacyjnym dla całej społeczności osiedla.

Teren Łazarza jest już w chwili obecnej wyjątkowo gęsto zabudowany. W śródmiejskiej zabudowie pozostają jedynie trzy większe tereny zielone – Park Wilsona, Park im. Jana Kasprowicza i teren, o którym mowa w niniejszym projekcie. Propozycja przystąpienia do sporządzenia planu miejscowego jest zgodna z realizowaną przez Miasto Poznań polityką rewitalizacji terenów śródmiejskich Poznania, a w związku z powyższym, podjęcie uchwały jest zasadne.


Komentarze (3)

30-10-2014 13:10:51
JS
Tak! Więcej betonu! I asfaltu! I centrów handlowych! Żeby napływowcom nic nie przypominało ich rodzinnej wsi! I więcej szerokich ulic! Żeby mogli raz w miesiącu szybciej jeździć po wałówkę do rodzinnych domów!
30-10-2014 12:00:01
mieszkaniec
Dość juz parków w Poznaniu !!!!!!!!!
29-10-2014 09:35:15
krscp
Przyznam, że nie jestem zwolennikiem ROD-ów w takich miejscach. Niby jest to teren zielony, ale prócz właścicieli ogródków, dla reszty mieszkańców jest to elitarna zieleń otoczona betonowym płotem. Podoba mi się jednak pomysł przekształcenia tej przestrzeni w ogólnodostępny park. Po tej stronie Głogowskiej z zielenią faktycznie jest słabo. Tym bardziej, że trudno mi uwierzyć w ekologiczność upraw położonych wzdłuż II ramy komunikacyjnej. Ciekaw jestem natomiast, czy miasto dysponuje terenami, które mogłoby przeznaczyć pod ROD w zamian za zlikwidowanie ogródków przy Potockiej.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024
►więcej: www.34dni.lazarz.pl

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

19

cze

17:00
Urząd Miasta Poznania pl. Kolegiacki 17
1. sesja (inauguracyjna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: