Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Protestanci obchodzili 10. rocznicę poświęcenia nowego kościoła - wystąpił zespół Śląsk - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Protestanci obchodzili 10. rocznicę poświęcenia nowego kościoła - wystąpił zespół Śląsk
21-09-2014 23:39   Janusz Ludwiczak
Koncertem pieśni w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" oraz uroczystym nabożeństwem poznańscy protestanci obchodzili 10-lecie poświęcenia kościoła Łaski Bożej oraz Centrum Parafialnego, które mieści się przy Parku Manitiusa.

Jesienią 2004 roku zakończyła się budowa Kościoła Łaski Bożej, który powstał przy ulicy Obozowej 5, w pobliżu Ronda Jeziorańskiego i obok Parku Manitiusa. Tym samym luteranie przenieśli się do nowej świątyni, w której pierwsze nabożeństwo odprawiono równo 10 lat temu, 19 września 2004 r. Wcześniej przez 57 lat (od 1946 do 2003 roku) spotykali się na nabożeństwach w małej kaplicy, mieszczącej się przy ul. Grunwaldzkiej na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego.

W weekend poznańscy protestanci obchodzili 10. rocznicę kościoła Łaski Bożej oraz Centrum Parafialnego. W sobotnie popołudnie odbył się koncert jubileuszowy pt. Solus Christus w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. W repertuarze znalazła się muzyka Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, François-Josepha Gosseca, Césara Franca, a także utwory autorstwa założyciela i patrona Zespołu "Śląsk" Stanisława Hadyny. W trakcie koncertu można było również posłuchać programu przygotowanego na 500-lecia Kościoła Ewangelickiego w Polsce, przypadającego na rok 2017.

Natomiast w niedzielę odprawione zostało uroczyste, jubileuszowe nabożeństwo spowiednio-komunijne z udziałem Biskupa Kościoła ks. Jerzego Samca, biskupa Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej ks. prof. Marcina Hintza, duchownych oraz gości ekumenicznych.

Po nabożeństwie w Parku Manitiusa odbyła się uroczystość zasadzenia dębu w 90. rocznicę objęcia przez ks. Gustawa Manitiusa funkcji proboszcza poznańskiej parafii ewangelickiej oraz w smutną, 75. rocznicę jego aresztowania i pojmania w Forcie VII.

Uroczystość zasadzenia dębu związana jest z postacią znanego w Poznaniu duchownego, ks. seniora Gustawa Manitiusa, który rozpoczął w naszym mieście polskiej parafii ewangelickiej, powołanej do życia w 1920 r. Trzy lata później wybrano na proboszcza, a w 1924 r. wprowadzono w urząd. Zasadzenie dębu odbywa się w 90. rocznicę objęcia przez ks. Gustawa Manitiusa funkcji proboszcza poznańskiej parafii ewangelickiej oraz w smutną, 75. rocznicę jego aresztowania i pojmania w Forcie VII. Roczny dąb pochodzi z hodowli z parafianina, Przemysława Szydlika - powiedział ks. Marcin Kotas, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu.

Parafia Ewangelicko-Augsburska liczy prawie 300 osób. Nabożeństwa odprawiają się w niedziele o godzinie 10:00, zaś spotkania dla zainteresowanych protestantyzmem odbywają się we wtorki o 17:00 i w środy o 19:15. W Polsce jest ok. 160 tysięcy protestantów (w tym ok. 85 tys. ewangelików, 30 tys. zielonoświątkowców, 27 tys. ewangelicznych chrześcijan i 15 tys. adwentystów). Protestantyzm jest trzecim po katolicyzmie i prawosławiu wyznaniem religijnym w kraju.

Nasze życie parafialne realizowane jest we wszystkich obszarach życia zborowego. W niedzielę odbywają się nabożeństwa, w tygodniu spotkania koła seniora, koła pań, próby chóru, punkt katechetyczny czy spotkania dla osób zainteresowanych protestantyzmem. Staramy się też angażować ekumeniczne, czego wyrazem są nabożeństwa w ramach święta Biblii czy Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - wyjaśnia ks Marcin Kotas, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

wrz

do 27-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targ żywności regionalnej i ekologicznej
Targi mieszkań i domów
Jesienny targ ogrodniczy

27

wrz

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal The September Concert
- koncert "U Vivaldiego"

28

wrz

do 01-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Wrzesień z zumbą w Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

29

wrz

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Baśniowa Kraina w Ogrodzie Łazarz" - warsztaty muzyczne dla dzieci z Wujkiem Ogórkiem

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: