Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Międzynarodowa matura w II LO już od 10 lat - w sobotę spotkają się absolwenci - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Międzynarodowa matura w II LO już od 10 lat - w sobotę spotkają się absolwenci
02-09-2014 11:36   Janusz Ludwiczak
Od dziesięciu lat w II LO odbywa się międzynarodowa matura. Program International Baccalaureate (IB) prowadzony jest w ponad 2,2 tys. szkół w 125 krajach na całym świecie, w tym w ponad 30 szkołach w całej Polsce. W sobotę odbędą się obchody Jubileuszu 10-lecia Międzynarodowej Matury. W "Dwójce" spotkają się absolwenci szkoły. Posadzone zostanie również drzewko jubileuszowe.

W maju 2004 roku po raz pierwszy w II Liceum Ogólnokształcącym im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej przy ul. Matejki odbyła się Międzynarodowa Matura. W ciągu 10 lat do programu Program International Baccalaureate (IB) przystąpiło 357 uczniów, z czego 328 zyskało dyplom.

Program International Baccalaureate umożliwia nie tylko zdobycie konkretnej wiedzy, ale także wyrabia umiejętność krytycznego myślenia i uczy sztuki tolerancji wobec odmienności. Został on opracowany w taki sposób, aby młodzi ludzie, którzy biorą w nim udział, potrafili korzystać z praw i obowiązków obywatelskich, a także aby mogli aktywnie uczestniczyć w życiu lokalnych społeczności. Wyrabia również nawyk ustawicznego kształcenia się i samodoskonalenia. Kreuje odpowiedzialnych obywateli zjednoczonego świata przyszłości - wskazuje Małgorzata Demska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego.

"Dwójka" wielokrotnie zyskała najlepszy wynik międzynarodowej matury w kraju. W ubiegłym roku wyniki maturalne uczniów 1349 IB School przewyższają średnią światową: świat - 29,81 pkt, 1349 IB School (II LO) - 38,53 pkt. Zdawalność międzynarodowej matury w II LO również w tym roku wyniosła 100%, gdy tymczasem w innych szkołach - 78,54%. Ponadto siedemnastu absolwentów "Dwójki" zdających międzynarodową maturę osiągnęło bardzo dobry wynik - uzyskało 40 i więcej punktów. Natomiast jeden z tegorocznych absolwentów uzyskał maksymalną liczbę punktów - 45. Na świecie taki wynik uzyskało tylko 108 abiturientów.

Program IB w II LO realizowany jest w języku angielskim i jest równoprawny z maturą polską. II LO prowadzi klasę przygotowawczą do programu Międzynarodowej Matury (IB). Nauka w klasie przygotowawczej oparta jest na programie polskim (około 50% prowadzona jest w języku angielskim). Po ukończeniu klasy przygotowawczej do programu IB uczniowie wybierają 6 przedmiotów, których uczą się przez następne dwa lata: 3 na poziomie wyższym HL (6h tyg.) i 3 na poziomie podstawowym SL (4h tyg.) - objaśnia Wioletta Jankowska z 1349 IB School Poznan i II Liceum Ogólnokszałtącego.

Szkoła oferuje naukę w sześciu grupach: języki ojczyste (polski i angielski na poziomie HL i SL), języki obce nowożytne, nauki społeczne (ekonomia, historia, geografia - nauka na poziomie HL, SL), nauki eksperymentalne (biologia, chemia, fizyka, informatyka- nauka na poziomie HL, SL) i matematyka.

W czasie nauki w programie IB uczniowie muszą również napisać pracę badawczą na 4000 słów z wybranego przedmiotu – Extended Essay, napisać esej z Teorii Wiedzy (TOK) na 1500 słów a także podejmować działalność artystyczną i sportową oraz pracę charytatywną na rzecz drugiego człowieka w ramach CAS-u (Creativity, Action, Service). Edukacja kończy się międzynarodowymi egzaminami maturalnymi - tłumaczy Wioletta Jankowska.

Międzynarodową maturę IB honorują takie uczelnie jak Oxford czy Cambridge. Wielu absolwentów II LO, którzy zdawali międzynarodową maturę postanowiło studiować za granicą.

Byliśmy piątą szkołą w Polsce, która program międzynarodowej matury wprowadzała, a mamy jeden z najlepszych wyników w Polsce, a nawet na świecie. Znajdujemy się w gronie 16 szkół na świecie, które osiągają tak dobre wyniki - wskazuje Małgorzata Demska, dyrektor II LO.

W tym roku "Dwójka" obchodzi 95-lecie istnienia. W 1919 r. w gmachu przy ul. Matejki 56 powstało Państwowe Liceum Żeńskie na Łazarzu. Rok później szkołę przeniesiono do budynku przy ulicy Matejki 8, gdzie mieści się do dziś. 6 marca 1929 r. przyjęło nazwę Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Generałowej Zamoyskiej. Zmienił się wówczas profil placówki: klasy licealne i gimnazjalne realne zastąpiły klasy humanistyczne.

Statystyka:

 • liczba uczniów, którzy uczyli się w 1349 IB WORLD SCHOOL: 357
 • liczba dyplomów za 10 lat: 328
 • liczba przedmiotów – razem 31
 • najwyższa średnia: 39 punktów
 • średnia liczba uczniów w klasie IB: 32
 • najczęściej wybierane przedmioty:
  • Polish A SL - 218
  • English B HL - 214
  • History HL - 117
  • Chemistry HL - 92
 • Maksymalną liczbę punktów - 45 uzyskało do tej pory 3 uczniów: 2012 - Katarzyna Kubiak i Sebastian Delekta oraz 2013 - Phillip Kempski olimpijczycy z IB - 31 (tytuł laureata lub finalisty)
 • 127 absolwentów zadeklarowało podjęcie studiów za granicą


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: