Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pierwotnie była ścieżką, została zabudowa po 1933 roku. Za Niemców zwała się Roonstrasse -ul.Niecała - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Pierwotnie była ścieżką, została zabudowa po 1933 roku. Za Niemców zwała się Roonstrasse -ul.Niecała
21-07-2014 07:13   Janusz Ludwiczak
Ulica ta ma 212 metrów długości i mieści się przy niej 11 budynków. Najstarsze z nich - kamienice pod numerem 1, 3/3a i 5 pochodzą z latach 1928-1929. Pierwotnie była ścieżką, została zabudowa po 1933 roku. Za Niemców zwała się Roonstrasse - w kolejnym odcinku z cyklu "Spacer po Łazarzu - patroni naszych ulic" opisujemy Niecałą.

Ulica Niecała:

  • Długość: 212 m
  • Kod pocztowy: 60-805
  • Urząd pocztowy: obszar doręczeń - Poznań 2 (ul. Głogowska 17), najbliższa poczta - Agencja Pocztowa ul. Grunwaldzka 17
  • Ilość budynków: 11
  • Najwyższy numer: 16
  • Status drogi: gminna / dojazdowa, układ uzupełniający
  • Komunikacja miejska: brak
  • Parafia: Św. Michała Archanioła
  • Okręg wyborczy: II (Łazarz-Stary Grunwald-Jeżyce-Ogrody)
  • Obwód wyborczy: komisja nr 52, Szkoła Podstawowa nr 71, ul. Przybyszewskiego 37
  • Obwód szkół: Szkoła Podstawowa nr 71 (ul. Przybyszewskiego 37), Gimnazjum nr 33 (ul. Wyspiańskiego 27)
  • Policja: Komisariat Poznań-Targi (ul. Śniadeckich), rewir I, rejon dzielnicowych 3


(Nie)cała

Ulica Niecała ma 212 metrów długości. Prowadzi z północy na południe, łącząc Marcelińską z Grunwaldzką. Mniej więcej w połowie dobiega do niej ulica Biała.


Najstarsze budynki mają prawie 90 lat

Przy ulicy Niecałej mieści się 11 budynków. Najstarsze z nich - kamienice pod numerem 1, 3/3a i 5 pochodzą z latach 1928-1929. W połowie lat 30. XX wieku powstały również domy pod numerami 8, 10, 12, 14 i 16.


Dom dla pracowników Spółdzielni Urzędników Państwowych

Przy ul. Niecałej 1, 3, 3a i 5 znajduje się budynek z czterema klatkami schodowymi. Jest to jedna z czterech kamienic stanowiąca zespół zabytkowych budynków, wzniesionych na przełomie 1928 i 1929 roku dla pracowników Spółdzielni Urzędników Państwowych.

Zespół w kwadracie ulic Niecałej, Białej, Przybyszewskiego i Marcelińskiej zaprojektował Marian Pospieszalski, w tradycyjnych formach, czerpiących ze stylistyki barokowej. Pomiędzy tymi czterema budynkami znajduje się ogromny zielony teren rekreacyjny.

Jak pisze Dr Hanna Grzeszczuk-Brendel w "Atlasie architektury Poznania" (Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2008) osiedle miało, dzięki swym formom, przeciwstawiać się niemieckim osiągnięciom osiedlowym sprzed I wojny światowej, jak np. tzw. Osadzie lub Kolonii Karlsbunne. Mieszkania były stosunkowo duże i wygodne, posiadały pełne węzły sanitarne, mimo że poddasza miały również charakter mieszkalny.


Pierwotnie była ścieżką, została zabudowa po 1933 roku. Za Niemców zwała się Roonstrasse

Istnieje w postaci ścieżki od kilku lat. Otrzymała za czasów niemieckich nazwę Roonstrasse. Władze polskie nazwę tą skreśliły, jednakże w roku 1926 z powodu częściowego zabudowania przyległego terenu wprowadziły ponownie oznaczenie. Od 19 sierpnia 1926 r. zwie się ulicą Niecałą - wskazuje Zygmunt Zaleski w książce "Nazwy ulic w Poznaniu" (Magistrat Stołeczny Miasta Poznania, 1926).

Ulica Niecała nie była około roku 1933, kiedy to wykształciła się jako ulica, w całości zabudowana. Domami mieszkalnymi wypełniły się jedynie odcinki: południowy od strony wschodniej i północny od zachodniej. Reszta obszaru bądź utrzymała się jako teren zielony, bądź też została zabudowana dopiero po drugiej wojnie światowej. Domy po stronie zachodniej należały do Wojewódzkiego Związku Komunalnego. Między Niecałą, a posesją szpitala dawniej Diakonisek, gdzie dziś jest plac Nowakowskiego było boisko sportowe - pisze Zbigniew Zakrzewski w swojej książce "Ulicami mojego Poznania. Przechadzki z lat 1918-1939".


Ciekawostki:

  • ulica Niecała znajduje się w 139 miejscowościach, m. in. w Będzinie, Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Kaliszu, Koninie, Krakowie, Łodzi, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu czy w Zielonej Górze, ale także w kilku mniejszych miasteczkach.
  • przy rogu z ul. Grunwaldzką znajduje się pawilon usługowy, z którego wyrasta drzewo. Tak naprawdę najpierw rosło tutaj drzewo, później obudowano je blaszakiem, w którym powstał sklep, a do niedawna punkt ksero.
  • na ulicy tej znajduje się również postój taksówek.


Opracowanie na podstawie - źródła:

  • Wikipedia
  • Zbigniew Zakrzewski, Ulicami mojego Poznania. Przechadzki z lat 1918-1939, Poznań, Wyd. Poznańskie, 1985
  • Zygmunt Zaleski, Nazwy ulic w Poznaniu, Magistrat Stołeczny Miasta Poznania, 1926
  • "Spis zabytków architektury", Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2004
  • System Informacji Przestrzennej - wykaz ZGiKM Geopoz
  • wykaz dróg, Zarząd Dróg Miejskich
  • lazarz.pl - materiały własne


R E K L A M A

Komentarze (3)

22-07-2014 11:22:50
TOMI
wreszcie ktoś zauważył obrzydliwy twór "architektoniczny" z drzewem i jeszcze z większym dziwakiem w środku - gdzie rada osiedla ? architekt i plastyk miejski? To się nadaje tylko do natychmiastowego wyburzenia !!!!
21-07-2014 23:39:57
REDAKCJA
Faktycznie wkradł się błąd. Taka informacja była podana w publikacji "Spis zabytków architektury", Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2004 (wydanym przy współpracy Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków). Inne źródła podają jednak lata 1928-1929. Poprawione. Dzięki za czujność. Pozdrawiam.
21-07-2014 23:31:25
mar
Czy piszący artykuł go czyta przed opublikowaniem - raz pisze, że budynek Niecała 1-5 wybudowano w latach 1925-1927 a akapit dalej 1928-1929. Która data jest prawdą? Co do pawilonu przy ulicy Grunwaldzkiej to rosło tam piękne drzewo ale zostało obudowane kiepskiej jakości pawilonem przez właściciela nieruchomości od strony ul. Grunwaldzkiej. Dziełem tego Pana jest też pawilonik naprzeciwko postoju taksówek. Oba zresztą zrealizowane z obejściem prawa i jako takie nie powinny być reklamowane.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

kwi

do 07-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne
TTM - Targi Techniki Motoryzacyjnej

07

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe

12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: