Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Studnia w Parku Manitiusa, halucynacje palacza na Ostroroga - Grunwald według artystów z Berlina - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Studnia w Parku Manitiusa, halucynacje palacza na Ostroroga - Grunwald według artystów z Berlina
06-07-2014 01:52   Janusz Ludwiczak
W sobotę otwarto miesięczną wystawę, którą przygotowało dziesięciu berlińskich artystów. Ich prace, wśród których są rzeźby, instalacje, obrazy, fotografie zostały umieszczone na Starym Grunwaldzie - od Galerii Ego przy Arenie, po Park Manitiusa i wille przy ul. Ostroroga. Dzieła przedstawiają spostrzeżenia berlińczyków na temat wielowarstwowej historii, zawierają ślady wojny i okupacji, ale również współpracy niemiecko-polskiej.

"Spacerologia" to miesięczna wystawa dziesięciu berlińskich artystów. Ich prace zostały umieszczone na całym Starym Grunwaldzie: w Galerii Ego przy ul. Wyspiańskiego, w Parku Manitiusa, przy zbiegu ulic Ostroroga i Zakręt czy w opuszczonej willi na Grodziskiej.

"Spacerologia" czyli spacer po Starym Grunwaldzie. Nie my oprowadzamy gości, tylko goście oprowadzają nas. Dziesięciu artystów, którzy przyjechali z Berlina (z czego sześć osób pochodzi z innych krajów niż Niemcy - wywodzą się z Kanady, Meksyku, Ukrainy, Japonii) przygotowało rzeźby i instalacje, chcąc przedstawić pewne historie - powiedział Marcin Kubiak z Winiarni "Pod Czarnym Kotem", współorganizator akcji.

Berlińscy artyści biorący udział w wystawie "Spacerologia" przekazali swoje spostrzeżenia na temat Starego Grunwaldu, którego wielowarstwowa historia, zawiera zarówno ślady wojny i okupacji, jak i współpracy niemiecko-polskiej. "Spacerologia" ma oczywisty związek z ruchem, lecz nie tylko dlatego, że eksponaty zostały wystawiane na obszarze całej dzielnicy. przede wszystkim szeroko pojęty koncept przemieszczania się ludzi. Podczas przechadzki przebywa się w otoczeniu, które choć dobrze nam znane, być może, odsłoni nam swoje nowe, nieznane wcześniej oblicze.

Początek wystawy "Spacerologia" rozpoczyna się w Galerii Ego przy ul. Wyspiańskiego 41/3. Ekspozycja składa się z ławek wykonanych przez każdego z artystów biorących udział w akcji. Prace stanowią miejsce, gdzie odbiorca może przygotować się do spaceru po Starym Grunwaldzie. Nietypowe ławki nawiązują do prac pokazywanych na zewnątrz poprzez użycie podobnych materiałów oraz poruszanie podobnych wątków, często też stanowią abstrakcyjne odwołania do tematów wystawy czy twórczości każdego z artystów.

Kolejnym punktem wystawy "Spacerologia" jest Park Manitiusa. Tam swoje prace wystawia pięciu artystów. Ayami Awazuhara przygotował pięć wiszących konstrukcji z niebieskawymi oknami z żywicy epoksydowej, które odwołują się do historii tego miejsca, które niegdyś było cmentarzem. W każdym oknie ukryte jest zdjęcie przedstawiające historię parku i miasta oraz abstrakcyjne przedmioty dające nowe spojrzenie na Park Manitiusa jakim jest dzisiaj.

Parku Manitiusa możemy też zobaczyć zielone tablice, na których znajdują się napisy w języku niemieckim: "Betreten des Geländes ist verboten (Zakaz wchodzenia na teren posesji) czy "Füttern verboten" (Nie karmić zwierząt).

Moja praca powstała z rysunków Antoniego Kowalskiego, mieszkańca Grunwaldu, który w czasie okupacji rysował dla swojego syna, ukrywającego się w bezpiecznym miejscu na wsi. Rysunki te były pogodne i pełne życia. Na tych rysunkach Poznań wyglądał jako miłe miasto, ale w tle pojawiały się szyldy w języku niemieckim.
"Tymczasem pa" - to fraza, którą Antoni Kowalski zwykł był kończyć każdy list do syna. W kontekście instalacji fraza ta może być również interpretowana w odmienny sposób: "Tymczasem Pa" - już Cię nie potrzebuję, możesz odejść w stronę więdnącej pamięci, nieskończenie rozpoznawalnej
- objaśnia Anna Szaflarski, kurator wystawy "Spacerologia" i autorka pracy "Tymczasem Pa".

Moi rodzie są Polakami, urodziłam się w Kanadzie, od kilku lat mieszkam w Berlinie. Stary Grunwald jest to ciekawa mieszanka ludzi. Jest to piękna dzielnica. Mieszkańcy są bardzo ciekawi, sympatyczni i mili - dodaje Anna Szaflarski.

W Parku Manitiusa możemy zobaczyć też "Miejskie źródło" Alexa Turgeona, czyli studnię życzeń. Jest to konstrukcja, która odwołuje się do istoty wierzeń. Studnia wskazuje miejsce, które przynosi szczęście, ale jest i miejscem odzwierciedlającym pragnienia poprzez sieć umocnioną mitem dobrobytu i zaspokojenia. Wierzenia podtrzymując sieć, która z kolei zapobiega wyschnięciu i zapadaniu się ścian studni.

Spoglądając do studni widzimy siebie, ale również tekst, który najpierw został przetłumaczony z języka niemieckiego na angielski, później na polski i z powrotem na niemiecki. W ten sposób odbiorca jest zaproszony do kontemplacji i odczytania pełnego przesłania znajdującego się w odzwierciedleniu otoczenia.

Wystawa "Spacerologia" przedstawia również przesłanie palacza. Przy zbiegu ulic Zakręt i Ostroroga instalacja "Mocne" Wilhelma Klotzek przedstawia halucynacje nałogowego palacza.

"Jestem palaczem i kocham palić. Palę koło dwóch, trzech paczek dziennie. Nocami budzę się, żeby wypalić papierosa w kuchni - jakoś tego potrzebuję. Dzień zwykle zaczynam od papierosa, kawy i załatwienia spraw na toalecie. Jednego poranka stałem przy oknie z moim papierosem i kawą, i obserwowałem ludzi spieszących w deszczu. To był naprawdę ponury dzień. Chmury złowrogo napierały na siebie tworząc ciężkie szare bałwany, co sprawiło, że niebo wyglądało jeszcze ciemniej i straszniej. I stojąc tak w domu nagle zorientowałem się, że ludzie na ulicy stają się coraz mniejsi. Otworzyłem okno, żeby zobaczyć co się dzieje i zrozumiałem, że cały mój dom oderwał się od ziemi i szybuje w powietrzu. Szybko zamknąłem okno i udałem się do salonu, Kiedy dotarłem położyłem się na mojej sztucznej skórzanej kanapie, i leżąc w odwrotną stronę, zapaliłem papierosa" - czytamy w wyznaniu Wilhelma Klotzek.

Wystawa "Spacerologia" potrwa do 5 sierpnia. W sobotę 19 lipca i 2 sierpnia odbędzie się oprowadzanie kuratorskie. Początek o godz. 13:00, w Galerii Ego (ul. Wyspiańskiego 41/3).


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sztab 30. finału WOŚP

01

lut

do 04-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma 2022" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
"Intermasz" - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
"Kominki" - Międzynarodowe Targi Komi

11

lut

do 13-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Rybomania" - targi wędkarskie

22

lut

do 25-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Meble Polska" - targi meblowe
"Home Decor" - targi wnętrz

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: