Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Poznańscy radni chcą przedłużenia przejścia podziemnego z Dworca Zachodniego do City Center - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Poznańscy radni chcą przedłużenia przejścia podziemnego z Dworca Zachodniego do City Center
12-06-2014 01:35   Janusz Ludwiczak
Rada Miasta podczas wtorkowej sesji przyjęła stanowisko w sprawie dalszej modernizacji dworca kolejowego Poznań Główny, w którym domagają się przedłużenia przejścia podziemnego od peronu 3 do centrum handlowego Poznań City Center, a także na wszystkich połączeniach pomiędzy tunelem, nowym dworcem i kładką a peronami zrealizowania dwukierunkowych schodów ruchomych.

Po otwarciu nowego poznańskiego dworca kolejowego, a szczególnie od czasu uruchomienia przylegającej do niego galerii handlowej, toczy się szeroka dyskusja publiczna na temat jego funkcjonalności - w mediach, podczas debat publicznych, a także w ramach prac komisji Rady Miasta Poznania. Wyrażane opinie są w przeważającej części mało pochlebne dla obecnego stanu rzeczy. Jednocześnie pada jednak wiele konstruktywnych propozycji poprawy funkcjonalności kompleksu dworcowego, zarówno w ramach działań doraźnych, jak i docelowych. Zwiększenie komfortu pasażerów oraz poprawa społecznego wizerunku dworca Poznań Główny leży we wspólnym interesie miasta Poznania, województwa wielkopolskiego, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz wszystkich spółek kolejowych. Stąd też Rada Miasta Poznania przedstawia propozycję konkretnego zakresu robót, które należy zaplanować i wykonać w najbliższych latach - argumentował w trakcie sesji Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania.

Budynku dworca nie da się powiększyć, ale można poprawić jego funkcjonalność. Jeżeli nie poprzemy tego stanowiska to będzie można odnieść wrażenie, że władzom miasta zależy na skierowaniu potoków pieszych przez galerię handlową - mówił w trakcie sesji radny Adrian Kaczmarek z SLD.

Z kolei jego klubowy kolega Tomasz Lewandowski zwrócił uwagę na źle zaprojektowany dworzec autobusowy.

Jest mnóstwo błędów w zaprojektowanym dworcu PKS. Podczas odbioru wykryto 180 usterek - wskazywał radny Tomasz Lewandowski.

Przeciwny poparciu stanowiska w sprawie dalszej modernizacji dworca kolejowego Poznań Główny był Wojciech Kręglewski z PO.

Czy my występujemy w roli petenta? Jesteśmy poważnym organem, wybranym w wyborach. Absurdalny jest pomysł z przedłużeniem tunelu, jest to z góry stracona pozycja - uważa radny Wojciech Kręglewski.

Ostatecznie stanowisko to poparło 14 radnych. Przeciw było czterech radnych z prezydenckiego klubu Poznański Ruch Obywatelski. Wśród nich byli: Jan Chudobiecki, Joanna Frankiewicz, Norbert Napieraj i Sławomir Smól. Od głosu wstrzymali się: Andrzej Bielerzewski, Wojciech Kręglewski, Tomasz Lipiński, Przemysław Markowski, Maria Nowicka, Maciej Przybylak oraz Wojciech Wośkowiak.


Stanowisko Rady Miasta Poznania w sprawie dalszej modernizacji dworca kolejowego Poznań Główny:

Rada Miasta Poznania przedstawia propozycję konkretnego zakresu robót, które należy zaplanować i wykonać w najbliższych latach:

 1. W związku z problemami z komunikacją pomiędzy poszczególnymi poziomami kompleksu dworcowego (poziom + 1: nowy budynek dworca, przystanki tramwajowe przy Moście Dworcowym, poziom 0: perony, stary budynek dworca, przystanek Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, dworzec PKS, wyjście w stronę dzielnicy Wilda i terenu inwestycyjnego Wolnych Torów, poziom – 1: tunel pod peronami – podstawowy ciąg komunikacyjny) należy:
  • bezwzględnie przedłużyć istniejący tunel od peronu 3 pod obiektem galerii z wyjściem po stronie wschodniej z ewentualnym łącznikiem podziemnym do przystanku tramwajowego Poznań Główny,
  • w wydłużonym tunelu zlokalizować punkty obsługi pasażera,
  • jako uzupełnienie dla tunelu wykonać nadziemną kładką pieszą z nowego budynku dworca i kompleksu parkingowego do peronów 4-6,
  • na wszystkich połączeniach pomiędzy tunelem, nowym dworcem i kładką a peronami zrealizować dwukierunkowe schody ruchome.
 2. Należy bezwzględnie zaplanować w projektowanym nowym obiekcie kubaturowym w miejscu starego budynku dworcowego (pomiędzy peronem 1 a 4), nie tylko odtworzenie fasady „zabytkowego” dworca, ale przewidzieć w miejscu obecnego holu część związaną z obsługą pasażerów.
 3. W ramach modernizacji części peronowej należy wykonać w wysokim standardzie nową nawierzchnię i kompleksowe zadaszenie peronów 4-6 oraz dostosować nawierzchnię peronów 1-3 do podwyższonych standardów.

Rada Miasta Poznania zwraca się do Ministra Infrastruktury i Rozwoju oraz władz PKP S.A. o szybką realizację przedstawionych projektów.

W związku z planowaną dalszą modernizacją dworca kolejowego Poznań Główny niezbędne jest wyrażenie w stosunku do odpowiedzialnych za nią podmiotów oczekiwań i propozycji Rady Miasta Poznania, wynikających z podsumowania wniosków pojawiających się w debatach społecznych i eksperckich dotyczących funkcjonalności i wizerunku poznańskiego dworca.


R E K L A M A

Komentarze (1)

12-06-2014 16:53:14
Adam
trzymam kciuki
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

27

lis

Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Katarzynki
• nauka jazdy tramwajem
• zwiedzanie Izby Pamięci
• wystawa modeli papierowych, w skali HD i z klocków Lego w godz. 12:00-16:00

Dworzec Zachodni
Katarzynki
• wystawa taboru historycznego i współczesnego
• wystawa pojazdów technicznych
przystanek PeSTki - w godz. 12:00-16:00

29

lis

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Piosenki Leonarda Cohena - koncert Kwartetu Proforma
- bezpłatne wejściówki na spektakl można rezerwować mailowo (zapisy.klubkrag@gmail.com) lub odebrać w sekretariacie Klubu Krąg

02

gru

do 04-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: