
Po otwarciu nowego poznańskiego dworca kolejowego, a szczególnie od czasu uruchomienia przylegającej do niego galerii handlowej, toczy się szeroka dyskusja publiczna na temat jego funkcjonalności - w mediach, podczas debat publicznych, a także w ramach prac komisji Rady Miasta Poznania. Wyrażane opinie są w przeważającej części mało pochlebne dla obecnego stanu rzeczy. Jednocześnie pada jednak wiele konstruktywnych propozycji poprawy funkcjonalności kompleksu dworcowego, zarówno w ramach działań doraźnych, jak i docelowych. Zwiększenie komfortu pasażerów oraz poprawa społecznego wizerunku dworca Poznań Główny leży we wspólnym interesie miasta Poznania, województwa wielkopolskiego, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz wszystkich spółek kolejowych. Stąd też Rada Miasta Poznania przedstawia propozycję konkretnego zakresu robót, które należy zaplanować i wykonać w najbliższych latach - argumentował w trakcie sesji Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania.
Budynku dworca nie da się powiększyć, ale można poprawić jego funkcjonalność. Jeżeli nie poprzemy tego stanowiska to będzie można odnieść wrażenie, że władzom miasta zależy na skierowaniu potoków pieszych przez galerię handlową - mówił w trakcie sesji radny Adrian Kaczmarek z SLD.
Z kolei jego klubowy kolega Tomasz Lewandowski zwrócił uwagę na źle zaprojektowany dworzec autobusowy.
Jest mnóstwo błędów w zaprojektowanym dworcu PKS. Podczas odbioru wykryto 180 usterek - wskazywał radny Tomasz Lewandowski.
Przeciwny poparciu stanowiska w sprawie dalszej modernizacji dworca kolejowego Poznań Główny był Wojciech Kręglewski z PO.
Czy my występujemy w roli petenta? Jesteśmy poważnym organem, wybranym w wyborach. Absurdalny jest pomysł z przedłużeniem tunelu, jest to z góry stracona pozycja - uważa radny Wojciech Kręglewski.
Ostatecznie stanowisko to poparło 14 radnych. Przeciw było czterech radnych z prezydenckiego klubu Poznański Ruch Obywatelski. Wśród nich byli: Jan Chudobiecki, Joanna Frankiewicz, Norbert Napieraj i Sławomir Smól. Od głosu wstrzymali się: Andrzej Bielerzewski, Wojciech Kręglewski, Tomasz Lipiński, Przemysław Markowski, Maria Nowicka, Maciej Przybylak oraz Wojciech Wośkowiak.
Stanowisko Rady Miasta Poznania w sprawie dalszej modernizacji dworca kolejowego Poznań Główny:
Rada Miasta Poznania przedstawia propozycję konkretnego zakresu robót, które należy zaplanować i wykonać w najbliższych latach:
- W związku z problemami z komunikacją pomiędzy poszczególnymi poziomami kompleksu dworcowego (poziom + 1: nowy budynek dworca, przystanki tramwajowe przy Moście Dworcowym, poziom 0: perony, stary budynek dworca, przystanek Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, dworzec PKS, wyjście w stronę dzielnicy Wilda i terenu inwestycyjnego Wolnych Torów, poziom – 1: tunel pod peronami – podstawowy ciąg komunikacyjny) należy:
- bezwzględnie przedłużyć istniejący tunel od peronu 3 pod obiektem galerii z wyjściem po stronie wschodniej z ewentualnym łącznikiem podziemnym do przystanku tramwajowego Poznań Główny,
- w wydłużonym tunelu zlokalizować punkty obsługi pasażera,
- jako uzupełnienie dla tunelu wykonać nadziemną kładką pieszą z nowego budynku dworca i kompleksu parkingowego do peronów 4-6,
- na wszystkich połączeniach pomiędzy tunelem, nowym dworcem i kładką a peronami zrealizować dwukierunkowe schody ruchome.
- Należy bezwzględnie zaplanować w projektowanym nowym obiekcie kubaturowym w miejscu starego budynku dworcowego (pomiędzy peronem 1 a 4), nie tylko odtworzenie fasady „zabytkowego” dworca, ale przewidzieć w miejscu obecnego holu część związaną z obsługą pasażerów.
- W ramach modernizacji części peronowej należy wykonać w wysokim standardzie nową nawierzchnię i kompleksowe zadaszenie peronów 4-6 oraz dostosować nawierzchnię peronów 1-3 do podwyższonych standardów.
Rada Miasta Poznania zwraca się do Ministra Infrastruktury i Rozwoju oraz władz PKP S.A. o szybką realizację przedstawionych projektów.
W związku z planowaną dalszą modernizacją dworca kolejowego Poznań Główny niezbędne jest wyrażenie w stosunku do odpowiedzialnych za nią podmiotów oczekiwań i propozycji Rady Miasta Poznania, wynikających z podsumowania wniosków pojawiających się w debatach społecznych i eksperckich dotyczących funkcjonalności i wizerunku poznańskiego dworca.
Fot: Janusz Ludwiczak
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Wierni przeszli ulicami Łazarza. Rozpoczęło się Triduum Paschalne, w oczekiwaniu na Wielką Noc {GODZINY NABOŻEŃSTW}
(17-04-2025 10:41)
· Potockiej: Duże straty po pożarze
(11-04-2025 10:22)
· Inspektor nadzoru budowlanego sprawdzi czy nie doszło do nieprawidłowości przy rozbiórce centrum handlowego
(09-04-2025 09:07)
· Druga ofiara śmiertelna pożaru kamienicy przy Chociszewskiego
(09-04-2025 07:08)
· Tramwajada połączyła Łazarz, Jeżyce i Wildę
(09-04-2025 06:39)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Podkoziołek, czyli poznańskie ostatki
(04-03-2025 09:27)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
Niezapominajka |
kwi
18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Przez żołądek do kultury - Hiszpania
kwi
do 27-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Motor Show - targi motoryzacyjne
kwi
17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie z Cezarym Harasimowczem, pisarzem, scenarzystą, wokół jego najnowszej książki Bieta, opisującej życie Elżbiety Ficowskiej, ocalałej z Getta Warszawskiego, żony poety Jerzego Ficowskiego. Spo
kwi
Łazarz
Gratowóz
• 08:00-08:20 - Jarochowskiego/Sczanieckiej
• 11:40-12:00 - Jarochowskiego przy Górczyńskiej
• 12:10-12:30 - Kolejowa 37
maj
do 16-05-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Impact
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: