Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Spacer po koszarach huzarów - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Spacer po koszarach huzarów
06-06-2014 16:39   Janusz Ludwiczak
W sobotę będzie można wybrać się na spacer po dawnych zespołach koszarowych usytuowanych na Łazarzu. Gratką dla miłośników architektury militarnej będzie możliwość zwiedzenia niedostępnych na co dzień koszar huzarów. Dodatkową atrakcją będzie możliwość krótkiej przejażdżki po terenach targowych unikatową wojskową ciężarówką Chevrolet C60-S w malowaniu pustynnym.

Jednymi z pierwszych nowoczesnych założeń koszarowych zrealizowanych w ostatniej ćwierci XIX wieku na obszarze między poligonalnymi umocnieniami poznańskiej twierdzy, a pierścieniem zewnętrznych fortów były kompleksy przeznaczone dla 2. Przybocznego Pułku Huzarów nr 2 oraz Dolnośląskiego Batalionu Taborów nr 5. Zlokalizowano je w III rejonie ograniczeń budowlanych twierdzy między wsią Jeżyce i przysiółkiem Bartoldowo przy drodze prowadzącej od Bramy Berlińskiej w kierunku Junikowa oraz Plewisk. W okresie międzywojennym stacjonowały w nich między innymi 15. Pułk Ułanów Poznańskich oraz 7. Pułk Strzelców Konnych Wielkopolskich - tłumaczy Przemysław Maćkowiak z Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia, znawca fortyfikacji.

Początek wycieczki o godz. 12:30. Zbiórka przy muszli koncertowej.

Podczas Festynu Łazarskiego w Parku Wilsona w godz. od 12 do 17 członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia zaprezentują w pobliżu muszli koncertowej umundurowanie zarówno żołnierzy, jak i oficerów garnizonu poznańskiej twierdzy z okresu międzywojennego, nie zabraknie również wykwintnych strojów kobiecych oraz dziecięcych.

Dodatkową atrakcją będzie w godz. 14.30-16.00 możliwość krótkiej przejażdżki po terenach targowych unikatową wojskową ciężarówką Chevrolet C60-S w malowaniu pustynnym.

Została ona wyprodukowana w grudniu 1942 roku w kanadyjskich zakładach General Motors dla armii brytyjskiej i obecnie jest to jedyny pojazd w Polsce w takiej wersji. Będzie ona dowoziła pasażerów w pobliże pawilonu 2, gdzie można obejrzeć okazjonalną wystawę „Powszechna Wystawa Krajowa – Konkurencyjna Polska” (przewodnicy będą czekać na zwiedzających o pełnych godzinach). Zbiórka przed wjazdem na tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich od ulicy Śniadeckich - dodaje Przemysław Maćkowiak.

Organizatorem imprezy odbywającej się w ramach jubileuszowych 25. Dni Łazarza jest Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia przy współpracy z Klubem Osiedlowym Krąg oraz Międzynarodowymi Targami Poznańskimi.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

09

paź

16:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert Orkiestry Zbigniewa Pawlaka

Rynek Łazarski
Targ Sztuk Pięknych
w godz. 13:00-18:00

11

paź

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Jubileusz 10-lecia 5.Poznańskiej Drużyny Harcerskiej "Wagabunda"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: