Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Park Manitiusa dalej jest cmentarzem - Marek Rezler opowiadał o historii Poznania - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Park Manitiusa dalej jest cmentarzem - Marek Rezler opowiadał o historii Poznania
05-06-2014 16:11   Janusz Ludwiczak
"Pochowani tam zmarli nadal spoczywają w tym samym miejscu. Zlikwidowano jedynie nagrobki, splantowano teren i zasiano trawę" - mówi o Parku Manitiusa dr Marek Rezler, historyk, biografista i regionalista, który spotkał się z czytelnikami podczas spotkania autorskiego, jakie odbyło się w Filii nr 4 Biblioteki Raczyńskich przy ul. Lodowej.

Podczas spotkania autorskiego dr Marek Rezler - polski historyk specjalizujący się w historii wojskowości i badaniu dziejów Polski i Wielkopolski XIX i XX wieku, biograf i publicysta regionalny opowiadał o różnych epizodach i historii ziem wielkopolskich.

Według Marka Rezlera Poznaniacy i Wielkopolanie nie umieją rozpropagować swoich sukcesów w kraju. Skromność, która jest dobra w życiu prywatnym nie sprawdza się w życiu publicznym. Jeżeli o czymś się nie mówi to tego nie ma. Historyk zwrócił uwagę na niewykorzystane szanse promocji związanej z PeWuKą czy Powstaniem Wielkopolskim.

W trakcie spotkania Marek Rezler opowiadał również o mało znanych dziejach Poznańskiego Batalionu Śmierci, a także nawiązał do odkrytych tysiącach grobów podczas przebudowy ulicy Matyi.

Zmarli dalej tam leżą. W czerwcu 2013 r. podczas przebudowy układu komunikacyjnego odkryto ponad półtora tysiąca grobów. Cmentarz funkcjonuje tam w dalszym ciągu - mówił w trakcie spotkania dr Marek Rezler.


Rozmowa z dr Markiem Rezlerem, historykiem, biografistą i regionalistą

W czerwcu zeszłego roku podczas przebudowy ulic Matyi i Towarowej odkryto ponad tysiąc grobów w pobliżu Parku Marcinkowskiego.
Ekshumacja, do której miało jakoby dojść po 1942 roku, w rzeczywistości została przeprowadzona tylko częściowo. Większość zmarłych, którzy w tym miejscu zostali pochowani, spoczywa tam w dalszym ciągu. Trzeba być świadomym, że od strony logistycznej ekshumacja wszystkich osób z tego cmentarza była niemożliwa. W rzeczywistości cmentarz dalej tam istnieje, choć tego nie widać na zewnątrz.

Okazuje się, że również obecny Park Gustawa Manitiusa (dawniej Zwycięstwa), do dziś jest cmentarzem i spoczywają tam zmarli.
Park ten powstał po 1945 roku, na obszarze cmentarzy dwóch parafii ewangelickich, w okresie, gdy ewangelicy aktywnie funkcjonowali na terenie miasta. W rzeczywistości pochowani tam zmarli nadal spoczywają w tym samym miejscu. Zlikwidowano jedynie nagrobki, splantowano teren i zasiano trawę.

Jakie mogą być przyczyny, że wciąż nie ekshumowano tych grobów?
Od strony technicznej i logistycznej byłaby to operacja niezwykle trudna, długotrwała i kosztowna. Nie zapominajmy, że w grę wchodziłaby ewentualność ekshumacji co najmniej kilkudziesięciu tysięcy pochówków.

Na Targach znajdował się cmentarz żydowski. Czy również tam mogą spoczywać zmarli?
W tej chwili przy ul. Głogowskiej jest symboliczny cmentarz, urządzony przez gminę żydowską, na pewno ci zmarli tam spoczywają. Nagrobki zostały pieczołowicie odtworzone - przypuszczalnie zostały postawione na miejscu dawnych nagrobków ludzi, którzy zostali tam pochowani, np. Akivy Egera, naczelnego rabina Wielkiego Księstwa Poznańskiego.


Komentarze (1)

25-12-2014 18:15:22
Klucha
Tak. Zgadzam się opinią, że poznaniacy nie potrafią się pochwalić się sukcesami. Wystarczyło by nagranie spotkań, wykładów np. z Panem umieszczono w internecie jak robi to prof. Andrzej Nowak, Leszek Żebrowski i wielu innych. Czytam informacje, że w klubie X miejscowości A odbyło się spotkanie z np. Markiem Rezlerem. I nie znajduje takiego zapisu wideo. Dlaczego? Zainteresowanych treścią było kilkaset razy więcej niż uczestników spotkania. Można by do tego wielokrotnie wracać. A więc do roboty.
Aktualności
Niezapominajka
30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sztab 30. finału WOŚP

01

lut

do 04-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma 2022" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
"Intermasz" - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
"Kominki" - Międzynarodowe Targi Komi

11

lut

do 13-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Rybomania" - targi wędkarskie

22

lut

do 25-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Meble Polska" - targi meblowe
"Home Decor" - targi wnętrz

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: