Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Jacek Hałasik pokazał radio od kuchni - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Jacek Hałasik pokazał radio od kuchni
04-06-2014 04:02   Janusz Ludwiczak
Jak działa radio i jak powstają audycje - tego można było się dowiedzieć po wycieczce do Radia Merkury, na którą zaprosił redaktor Jacek Hałasik. Radio od kuchni można było zobaczyć z okazji 25. Dni Łazarza.

Podczas wycieczki można było się także dowiedzieć, że willa w której mieści się obecnie Radio Merkury powstała w 1910 roku, a jednym z właścicieli był m.in. Arthur Greiser.

Jacek Hałasik, który w Radiu Merkury pracuje już 50 lat opowiedział jak działa radio i jak powstają audycję, a także zdradził również wiele ciekawostek o poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia. W trakcie wycieczki można było również zajrzeć do reżyserki i na żywo podglądać jak powstanie audycja.

Rozpoczynamy kolejny konkurs gwarowy. Za mną wiaruchna z Łazarza, która odwiedziła nasze radio z okazji Dni Łazarza. Łazarz to najpiękniejsza dzielnica w Poznaniu. Niech się wieruchna z Wildy i Jeżyc nie obraża - mówił w trakcie audycji Jacek Hałasik.

W trakcie audycji Jacek Hałasik czekał na telefony od słuchaczy, którzy chcieli wziąć udział w konkursie gwarowym. Należało przełożyć na gwarę: śliwka (glupka), odpowiedzieć na pytanie czy furt to brama kościelna, a także wiedzieć co to jest fana, stwory i frajter.

Radio Merkury już od 69 lat mieści się na Łazarzu, przy ulicy Berwińskiego 5. Już 2 marca 1945 roku na zrujnowanych poznańskich ulicach pojawiły się trzy megafony - między innymi na ulicy Wyspiańskiego i przy Rynku Łazarskim, wokół których gromadzili się poznaniacy pragnący słuchać polskiego słowa. Systematycznie megafonów zaczęło przybywać. Radio rozpoczęło wtedy nadawać z budynku właśnie przy ulicy Berwińskiego 5, w czasie okupacji była to willa Arthura Greisera, hitlerowskiego namiestnika Kraju Warty.

W 2012 roku Radio Merkury obchodziło 80-lecie istnienia. Radio Merkury to nie jedyna rozgłośnia nadająca na Łazarzu. 25 marca 2008 roku powstało dziecko "Merkurego" - MC Radio. Oprócz najnowszych wiadomości z Poznania i okolic o każdej pełnej godzinie stacja informuje o wydarzeniach kulturalnych i sytuacji na poznańskich ulicach. Na antenie MC Radia pojawiają się także ciekawostki, a całość wzbogaca miła dla ucha muzyka ostatnich trzydziestu lat.

Willa przy ul. Berwińskiego 5 została zbudowana w stylu klasycznym w 1908 roku. Jej projektantem był Paul Genge. Willa jest czterokondygnacyjna, ma rozbudowaną bryłę, z przybudówkami i tarasami. Budynek ten został zbudowany dla prawnika Paula Ueckera. W okresie międzywojennym należała do znanego fabrykanta wódek i likierów, Artura Gaede, później mieścił się tu konsulat francuski.

W czasie okupacji willa była siedzibą Arthura Greisera, hitlerowskiego namiestnika Kraju Warty, niemieckiego polityka narodowosocjalistycznego, a także prezydenta Senatu Wolnego Miasta Gdańska.

Zaraz po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku rozpoczęła stąd nadawać poznańska rozgłośnia Polskiego Radia.


Fot: Tomasz Nowak (1-37), Janusz Ludwiczak (38-56)


[serwis informacyjny]     [program 25.Dni Łazarza]     [krzyżówka łazarska]

Komentarze (1)

04-06-2014 10:56:36
Joa
Wow, 50 lat pracy w radio. Szacunek panie Jacku!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: