Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W II LO uczyli się prawa cywilnego i karnego. Licealiści z Matejki zostaną sędziami i prawnikami? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W II LO uczyli się prawa cywilnego i karnego. Licealiści z Matejki zostaną sędziami i prawnikami?
03-06-2014 14:10   Janusz Ludwiczak
Od września uczniowie "Dwójki" mieli dodatkowe lekcje, w trakcie których uczyli się prawa. Zdobyta wiedza ma nie tylko przydać się w życiu codziennym, ale być pomocna dla licealistów, którzy planują pójść na prawo. W poniedziałek w auli II LO podsumowano program "Edukacja prawna", który szkoła realizowała wspólnie z Sądem Apelacyjnym w Poznaniu.

Nieznajomość prawa szkodzi. Niektórzy piszą skargi do Strasburga, a nie wiedzą o krajowych instytucjach. Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Edukacji Narodowej wyszło z ideą, by każdy uczeń wiedział jakie ma prawa, jakie grożą mu konsekwecje, gdy to prawo nie jest przestrzegane. Mam nadzieję, że młodzież biorąca udział w programie "Edukacja prawna" zaprzyjaźniła się z prawem i zdobyta wiedza przyda im się w życiu codziennym - powiedziała Małgorzata Dembska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Matejki.

"Dwójka" to pierwsza szkoła w Polsce, w której uczniowie uczęszczali na obowiązkowe zajęcia z zakresu prawa. Lekcje te były obowiązkowe, jednak nie było na nich stopni. W sumie uczniowie klas pierwszych i drugich mieli 20 godzin prawa, a w klasach trzecich 10 godzin lekcji prawa. Dzięki tym lekcjom licealiści poznali m.in. prawo cywilne, karne, administracyjne, gospodarcze, prawo pracy, a także poznali prawa i obowiązki obywateli według konstytucji RP.

W ramach projektu uczniowie zapoznali się z pracą sędziego i komornika, poznali zasady funkcjonowania Sądu Okręgowego, a w areszcie zapoznali się z funkcją strażnika więziennego.

Wyniki testu wypadły bardzo dobrze. Ta wiedza przyda się państwu na przykład ubiegając się o kredyt studencki czy podpisując weksel. Trudności sprawiły jednak księgi wieczyste. W testach pojawiły się na przykład takie odpowiedzi: "Księga wieczysta jest to spis osób, które popełniły jakieś wykroczenie", "Księgi wieczyste prowadzi się w celach gospodarczych" czy "Księga wieczysta słyży zaplanowaniu wydatków i policzeniu pieniędzy". Mimo wszystko oceniam bardzo wysoko poziom państwa wiedzy - podsumowała sędzia Hanna Wyszkowska z Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Troje uczniów klas pierwszych: Marta Bachorska, Michalina Szulejko i Mikołaj Roszyk odebrali od sędziego Krzysztofa Józefowicza, prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu nagrody za najlepsze osiągnięcia.

Warto znać prawo, które może być pomocne chociażby w reklamacji towaru w sklepie. Te zajęcia pozwoliły nam na wykorzystanie prawa w życiu codziennym, byśmy nie byli bezradni. Myślę, że zdobyta wiedza będzie nam pomocna. Prawo jest potrzebne, nie da się od niego uciec. Trzeba mieć świadomość obywatelską - powiedział Mikołaj Roszyk, uczeń klasy I.

Drażliwy jest temat policji dla młodych ludzi. Prawo karne było bardzo ciekawe, mogliśmy dowiedzieć się co nam grozi za popełnione przestępstwa. Po ukończeniu II LO myślę o studiach prawniczych - dodaje Mikołaj Roszyk.

Na zakończenie uczniowie przygotowali część artystycznej, w której wystapił m.in. szkolny chór Canzonetta.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

09

lip

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

16

lip

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: