Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Radni zdecydują czy powstanie Rondo Szczęśliwej Podróży i aleja Króla Przemysła II - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Radni zdecydują czy powstanie Rondo Szczęśliwej Podróży i aleja Króla Przemysła II
28-04-2014 11:59   Janusz Ludwiczak
Podczas wtorkowej sesji Rada Miasta zdecyduje czy Aleja Króla Przemysła II i Rondo Szczęśliwej Podróży pojawią się przy centrum handlowym Poznań City Center i w rejonie Dworca Głównego.

Przy okazji budowy centrum handlowego Poznań City Center węgierski inwestor Trigranit zmodernizował ulicę Towarową i Matyi wraz ze skrzyżowaniem oraz wybudował 2,5 kilometra nowych dróg. Jedną z nich jest przedłużenie ulicy Towarowej, która docelowo ma prowadzić na Wolne Tory.

Póki co nowe ulice oraz rondo znajdujące się przy dworcu kolejowym i autobusowym Poznań Główny oraz centrum handlowym Poznań City Center nie mają jeszcze swojej oficjalnej nazwy.

Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania zaproponowało, by rondo przy nowym dworcu kolejowym i PKS otrzymało imię Powszechnej Wystawy Krajowej, a ulice przylegające do ronda otrzymały imiona i nazwiska osób związanymi z PeWuKą i 10-leciem odrodzenia Rzeczypospolitej.

Nie trzeba podnosić jak wielkim przedsięwzięciem i jak wielką chlubą dla naszego miasta było zorganizowanie w 1929 r. Powszechnej Wystawy Krajowej, która w zamyśle jej twórców miała stanowić uświetnienie obchodów, a zarazem podkreślenie godnego podziwu dorobku I dekady odrodzonej Rzeczypospolitej. Organizacja PeWuKi wpisała się złotymi zgłoskami w historię międzywojennego Poznania i dziwi fakt, iż po dzień dzisiejszy nie znalazła ona godnego upamiętnienia w toponimii naszego miasta. Nie ma w topografii Poznania lepszego miejsca na upamiętnienie tego tak doniosłego wydarzenia jak powstające właśnie przy dworcu PKP rondo, które usytuowane będzie nieopodal głównego wejścia na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich, które w 1929 r. stanowiło zarazem główne wejście na teren Powszechnej Wystawy Krajowej - wskazują Mateusz Hurysz, Jędrzej Oksza-Płaczkowski i Jan Gaspars z Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania.

Pomysłodawcy proponują, aby nowe rondo, które powstaje przy nowym dworcu kolejowym, PKS i centrum handlowym Poznań City Center otrzymało imię Powszechnej Wystawy Krajowej, a przylegające do niego ulice nosiły nazwiska osób związanymi z PeWuKą i 10-leciem odrodzenia Rzeczypospolitej. Swoją ulice mieliby otrzymać między innymi: prezydent Ignacy Mościcki, Władysław Grabski - ówczesny premier i minister skarbu czy Stefan Cybichowski, główny architekt PeWuKi.

Liczymy, że nasz projekt spotka się z uznaniem Rady Miasta Poznania. Nade wszystko uważamy, że PeWuKa i w ogóle targi dużo zrobiły dla dzielnicy św. Łazarz, a Poznań został przez tę wystawę rozsławiony i otrzymał charakter wielkomiejski. Dziwi nas, że do tej pory nie powstało miejsce upamiętnienia. Warto przypominać przez te nazewnictwo o największym sukcesie organizacyjnym miasta Poznania nie tylko w okresie II RP, ale całej jego bogatej historii. Na próżno szukać większej wystawy na ziemiach polskich. Zresztą dane mówią same za siebie - wskazuje Mateusz Hurysz, historyk, nauczyciel, członek Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania.

Mało osób pamięta, że PeWuKa ostatecznie przesądziła o tym, że Poznań jest najlepszym miejscem dla targów, gdyż inne miejsca chciały mieć też charakter targowy. Nie można zapomnieć, że i dziś Poznań stoi na dwóch fundamentach: są nimi uniwersytet i targi (z przemówienia Honorowego Obywatela Miasta Poznania prof. Lecha Trzeciakowskiego). Bez nich zdecydowanie podupadłby. Wreszcie PeWuKa pokazująca całemu światu dokonania odrodzonej RP zaprezentowała z jak najlepszej strony Poznań i poznańskość. Świadczą o tym dziesiątki tysięcy artykułów (największa reklama miasta w jego dziejach!) i to bardzo przychylne również z prasy niemieckiej, która nie była życzliwa w stosunku do nowego państwa - dodaje Mateusz Hurysz.

Natomiast poznańska radna Lidia Dudziak z PiS zasugerowała, by patronem nowego ronda był Lech Kaczyński.

Poznań jest tak dużym miastem więc czas już, żeby osoba naszego prezydenta Lecha Kaczyńskiego została również w tym mieście uświetniona. Szuka się dobrych miejsc. Moim zdaniem to nie mogą być drobne uliczki osiedlowe. Będziemy o tym rozmawiać jeszcze na klubie - powiedziała Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania z PiS.

A dlaczego akurat Rondo im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego a nie ofiar katastrofy smoleńskiej?

Uważam, że Lech Kaczyński był naszym prezydentem, bardzo wspaniałym człowiekiem. Ci, którzy w to nie wierzą to historia kiedyś to oceni. Był to dla mnie bardzo dobry prezydent, któremu zależało na Polsce i na Polakach i właśnie dlatego - uważa radna Lidia Dudziak.

Pojawiały się również inne propozycje. Patronem nowego ronda miałby być profesor Stefan Stuligrosz lub minister Krzysztof Skubiszewski.

Miasto chce jednak, by rondo przy głównym wejściu do centrum handlowego Poznań City Center i dworca PKS nosiło po prostu nazwę "Rondo Szczęśliwej Podróży", a ulica prowadząca do ronda miałaby nazywać się "Wolne Tory". Natomiast nowa ulica, która jest przedłużeniem Towarowej miałaby nosić nazwę "Aleja Króla Przemysła II".

Opinię w tej sprawie miała wydać Rada Osiedla Wilda. Jej zarząd wydał decyzję pozytywną.

Nie głosowaliśmy uchwały na sesji, decyzję podjął Zarząd i zgodził się na wszystkie nazwy zaproponowane przez Miasto - wyjaśnia Dorota Bonk-Hammermeister z Rady Osiedla Wilda.

Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie we wtorek Rada Miasta Poznania.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: