Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Romowie muszą opuścić barak przy Krauthofera - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Romowie muszą opuścić barak przy Krauthofera
03-04-2014 01:05   Janusz Ludwiczak
W baraku przy ul. Krauthofera 55a mieszkają cztery rodziny romskie - łącznie 22 osoby dorosłe i 10 dzieci. Romowie dostali nakaz wyprowadzki z pustostanu, gdyż budynek jest w fatalnym stanie, a także ma być wyburzony w związku z planowaną budową centrum handlowo-rozrywkowego Metropolis. Romom pomagają anarchiści i członkowie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów, którzy interweniowali w Urzędzie Miasta i u wojewody.

Romów próbował eksmitować we wtorek właściciel nieruchomości. W ich obronie stanęli anarchiści i członkowie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów. W baraku przy ul. Krauthofera 55a, który znajduje się jeszcze na terenie Osiedla Św. Łazarz mieszkają cztery rodziny - w sumie 22 osoby dorosłe i 10 dzieci, z których najmłodsze ma trzy miesiące.

Romowie muszą opuścić barak, gdyż budynek jest w złym stanie technicznym. Obiekt skontrolował inspektor budowlany. Pustostan nadaje się tylko do wyburzenia. Ponadto na terenie tym docelowo ma powstać centrum handlowo-rozrywkowe Metropolis.

Sytuację komplikuje fakt, że Romowie nie mają zalegalizowanego pobytu stałego, przez co nie można zapewnić im lokalu zastępczego. Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów poprosiło o pomoc najpierw Prezydenta Poznania i Urząd Miasta, w środę poszli do wojewody, który zajmuje się sprawami cudzoziemców. Romowie muszą starać się o legalizację pobytu w Wydziale Spraw Obywatelskich.


Komentarze (5)

03-04-2014 15:29:29
M.
Ale pomoc nie powinna polegać na wykrzykiwaniu obelg wobec właścicieli samowolnie zajętego budynku i szantażu ze strony anarchistów. Pomagać należy z głową, najpierw trzeba zalegalizować pobyt tych ludzi w Polsce. Gdzie do tej pory byli owi pomocni anarchiści? A jeżeli był problem z językiem, to pomóc powinna lokalna społeczność romska - zdaje się że wszyscy Romowie posługują się tym samym językiem?
03-04-2014 14:55:56
Realista
Kaziu, proszę Cię... To, że urodzili sie w innym kraju nie oznacza, ze sa wyjeci spoza prawa w Polsce. Nalezy im pomóc jak kazdemu człowiekowi, ale nie robić z nich uciśnionych męczenników. W końcu jakby na to nie patrzeć Ci ludzie bez pytania ZAJĘLI CZYJĄŚ WŁASNOŚĆ. I to ze teraz ją łaskawie opuszczą nie oznacza, ze od razu należy im się nowe mieszkanie. Choc zgadzam sie - na pastwe losu nie powinnismy ich zostawiac.
03-04-2014 14:09:55
gosc
@Kaziu, widzisz, problem polega na tym że ci ludzie po prostu nie myślą! Nie mają warunków ale płodzą kolejne dzieci skazując je na życie w nędzy - to jest patologia i inaczej nie da się tego nazwać. Dlatego jestem przeciwny wspieraniu ludzi którzy nie potrafią wziąć odpowiedzialności za swoje życie - skoro ich nie stać to niech się nie rozmnażają
03-04-2014 12:37:25
Kaziu
Gościu, nie rozumiesz i nigdy nie zrozumiesz bo nigdy nie byłes w takiej sytuacji jak ci ludzie. Los sprawił, że urodzili się w takich a nie innych okolicznościach, mają inną narodowość, kolor skóry, może nie są intelektualnie tak wspaniale rozwinięci jak Ty, ale nadal pozostają ludźmi. Dziękuj Bogu żeś nie znalazł się na ich miejscu bo równie i Ty mógłbyś się znaleźć w takich warunkach nazywanych pięknie "patologią". No cóż...z perspektywy poznańskiego mieszczuszka zapatrzonego w swoje prywatne szczęście wygląda to zupełnie inaczej...
03-04-2014 09:20:42
gosc
Nigdy nie zrozumiem jak można wspierać patologię. Nie mają polskiego obywatelstwa, pracy, miejsca stałego pobytu ale dzieci robią i liczą że ktoś im coś da. To jest chore, każdy powinien być odpowiedzialny za siebie, a nie żerować na ciężko pracujących.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

09

lip

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

16

lip

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: