Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rynek Łazarski będzie miejscem wydarzeń kulturalnych i spotkań mieszkańców przy kawie? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rynek Łazarski będzie miejscem wydarzeń kulturalnych i spotkań mieszkańców przy kawie?
04-03-2014 07:21   Janusz Ludwiczak
W środę odbyła się sesja Rady Osiedla Św. Łazarz. Łazarscy samorządowcy spotkali się najpierw z Krzysztofem Jankowskim, prezesem spółki Targowiska by omówić problemy dotyczące funkcjonowania Rynku Łazarskiego.

Pamiętam, że kiedyś handlowało się na Rynku Łazarskim starymi rzeczami. Nie każdy ma czas, by pojechać do Starej Rzeźni. Ludzie, zwłaszcza starsi przywykli do takiej formy kupowania - wskazywała radna Maria Łazarz.

Może warto byłoby włączyć w działania studentów Uniwersytetu Artystycznego - podpowiedział Tomasz Wojciechowski.

Na sesję Rady Osiedla Św. Łazarz przybyła również miejska radna Katarzyna Kretkowska.

Powinien się zmienić charakter rynku. Na Łazarz wprowadzają się młodzi i nowi ludzie. Może warto byłoby wprowadzić nie tylko funkcje handlowe, ale także kawiarniane. Rynek Łazarski jest to przestrzeń, gdzie wieczorami mogłyby się odbywać wydarzenia kulturalne, jak miało miejsce na Rynku Jeżyckim, gdzie występował Teatr Nowy ze spektaklem "Jeżyce Story" - wskazywała Katarzyna Kretkowska, Radna Miasta Poznania.

Wojciech Wośkowiak, Przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz i zarazem poznański radny podkreślił, że łazarski samorząd pomocniczy przeprowadził szereg inwestycji na "Lejku Łazarskim".

Z naszej inicjatywy został uporządkowany "Lejek". Pojawiły się ławki, pozytywnie odebrali to mieszkańcy. Powinno to być miejsce, które przyciąga mieszkańców pod względem handlowym, ale również kulturalnym i rozrywkowym. Wszyscy mają świadomość, że zmienia się struktura handlu. Przez dyskonty w tygodniu widać puste stragany - przekonywał radny Wojciech Wośkowiak.

Obecnie jest opracowywana koncepcja na zlecenie Wydziału Urbanistyki i Architektury przez studentów Politechniki i nie tylko. Zakłada ona zachowanie funkcji targowiska i poszerzenie o działalności, których do tej pory nie było. Ciekawi jesteśmy jak studenci będą widzieć to miejsce. Na podstawie tej koncepcji będzie się odbywać dyskusja z udziałem kupców i handlujących, mieszkańców i zarządcy - powiedział Krzysztof Janowski, prezes spółki Targowiska.

Jest pomysł, by pozyskać środki na rewitalizacje Rynku Łazarskiego z nowego rozdania unijnego. Czekam na opracowanie koncepcji. Targowiska na pewno muszą się zmienić i dostosować do coraz wyższych wymagań osób dokonujących zakupów. Chciałbym, by na każdym targowisku w Poznaniu powstała strefa integracyjna, gdzie ludzie dokonujący zakupy mogliby spotkać się ze swoimi sąsiadami, usiąść i porozmawiać. Rynek powinno to być miejsce, które będzie zatrzymywać, gdzie można wypić kawę, herbatę, zjeść dobre przekąski. Dobrym pomysłem było zorganizowanie wydarzeń kulturalnych na Rynku Jeżyckim przez Teatr Nowy. Chciałbym na Rynku Łazarskim zaangażować np. Klub Krąg. Chcemy też prowadzić akcję wymianę odzieży i rzeczy niepotrzebnych w domach - dodaje Krzysztof Jankowski z Targowisk.

W drugiej części posiedzenia Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła uchwałę w sprawie zmian przebiegu linii tramwajowym na ul. Głogowskiej. Radni będą wnioskować o przywrócenie linii tramwajowej, łączącej ulicę Głogowską z ul. Królowej Jadwigi i dalej Rondem Rataje, przez Most Dworcowy. Więcej w artykule: Rada osiedla chce przywrócenia linii tramwajowej z Głogowskiej na Królowej Jadwigi.

Radni podjęli również jednogłośnie negatywną opinię dotyczącą planowanego zbycia przez Miasto Poznań nieruchomości przy ul. Śniadeckich 12, gdzie miało powstać przytulisko dla bezdomnych.

Na zakończenie Rada Osiedla Św. Łazarz wybrała urządzenia zabawowe, które pojawią się na placach zabaw przy ul. Dmowskiego i w Parku Kasprowicza. W ramach rozbudowy placu zabaw przy Arenie pojawi się piramida linowa, równoważnia, huśtawki i urządzenia z serii parkour, natomiast plac zabaw przy ul. Dmowskiego wzbogaci się o karuzelę krzyżową z kierownicą i zestaw zabawowy typu "mazurek".


R E K L A M A

Komentarze (3)

06-08-2015 18:21:05
Konrad
i jak koncepcja? nadal jest opracowywana? 1rok i 5 miesięcy minęło i cisza.. a jak pozyskiwanie środków z Unii na rewitalizację? był tylko pomysł i obietnice?
05-03-2014 11:38:40
mieszkanka64
Cały czas zastanawiam się jak można było dopuścić do takiej dewastacji serca naszej dzielnicy gdzie nie studenci ale starsi ludzie nadają charakter tym straganom oraz przemiłe osoby które od lat sprzedają nam swoje produkty ja osobiście znam prawie wszystkich i oni mnie z każdym zamienić choć słówko to takie miłe w dzisiejszych czasach więc warto zawalczyć o piękny pachnący z dawnych lat RYNEK ŁAZARSKI. Panie przewodniczący nadzieja w Panu ,że nie odpuścicie jako Rada Osiedla ………………
04-03-2014 12:36:05
jatoja
Pani Katarzyno to pani - ... Na Łazarz wprowadzają się młodzi i nowi ludzie... wymaga chyba osobistej weryfikacji, najlepiej przed weekendem (przepraszam prof.Miodka za spolszczenie). Panie Jankowski to również do Pana. Jeśli na dodatek dla Was student to uosobienie etyki i dobrego wychowania to nie ma o czym mówić (vide - morderca, nota bene student PRAWA!).
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: