Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tablica Kazimierza Nowaka zostanie przeniesiona ze starego dworca na "Lejek Łazarski" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Tablica Kazimierza Nowaka zostanie przeniesiona ze starego dworca na "Lejek Łazarski"
03-03-2014 16:45   Janusz Ludwiczak
Tablica poświęcona wybitnemu podróżnikowi Kazimierzowi Nowakowi, którą w listopadzie 2006 r. odsłonił Ryszard Kapuściński zostanie przeniesiona z holu starego dworca kolejowego na "Lejek Łazarski", który nazywa się już oficjalnie Skwerem im. Kazimierza Nowaka.

25 listopada 2006 r. w holu starego dworca kolejowego Poznań Główny Ryszard Kapuściński odsłonił tablicę pamiątkową poświęconą Kazimierzowi Nowakowi. Uroczystość odbyła się w 70. rocznicę powrotu słynnego podróżnika, który w ciągu pięciu lat samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem - pokonując dystans ponad 40 tysięcy kilometrów pieszo, na rowerze, konno i czółnem. Obok tablicy informacyjnej, zawisła mapa Afryki z zaznaczoną trasą podróży.

Pod koniec października ubiegłego roku po 134 latach funkcjonowania stary dworzec został zamknięty dla podróżnych. Mimo to w budynku funkcjonują jeszcze ostatnie sklepy i punkty usługowe, jednak do końca marca obiekt ma zostać zamknięty na dobre.

Zastanawialiśmy się z Maciejem Pastwą nad tym, co zrobić z tablicą w trakcie i po remoncie dworca. Początkowo myśleliśmy, że znajdzie swoje godne miejsce na nowym dworcu, szybko jednak okazało się, że nowy dworzec nie będzie miejscem, w którym tablica mogłaby zaistnieć. Czulibyśmy się jakbyśmy ją wieszali w centrum handlowym. Maciej zasugerował, że skoro udało się i mamy skwer im. Kazimierza Nowaka, o byłoby dobre miejsce, by tablicę tam właśnie przenieść. Skoro mamy miejsce upamiętniające postać podróżnika, niech tablica znajdzie się w tym miejscu - mówi Łukasz Wierzbicki, autor książek o Kazimierzu Nowaku.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem tablicę poświęconą wybitnemu podróżnikowi, który w latach 1931-193 przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem (40 tys. km rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie, czółnem oraz pociągiem) uda się odsłonić w I dzień wiosny, 21 marca.

Mamy zgodę od dyrekcji PKP na zdjęcie tablicy. Zgodziła się na to również konserwator zabytków. Potrzebujemy dwóch dni, by całą operację wykonać. Jesteśmy w stanie sami to sfinansować. Czekamy na pozwolenie na zamontowanie tablicy na skwerze Kazimierza Nowaka - objaśnia Łukasz Wierzbicki.

Do tej pory skwer znajdujący się pomiędzy ulicami Lodową i Głogowską zwany był "Lejkiem Łazarskim". 20 listopada 2012 roku Rada Miasta Poznania jednogłośnie przyjęła projekt uchwały zmiany nazwy terenu na Skwer im. Kazimierza Nowaka.

Będzie to dobre miejsce. Kazimierz Nowak mieszkał niedaleko, przy ul. Lodowej. Chodził na msze św. do kościoła Matki Boskiej Bolesnej. Jego żona z pewnością robiła zakupy na Rynku Łazarskim. Z pewnością jest to bohater związany z Łazarzem - wskazuje Maciej Pastwa.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

paź

do 25-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów ZabytkowychODWOŁANE

27

paź

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Edward Stachura klasycznie i elektronicznie" - recital piosenek E.Stachury w wykonaniu Dominiki Dobrosielskiej i Michała Rukszy w Klubie Krąg
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Klubie Krąg od dnia

28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Białoruś" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

29

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
In memoriam Sat- Poz- Łazarski Wieczór Zaduszkowy poświęcony pamięci Zygmunta Dreżewskiego i innym zacnym mieszkańcomODWOŁANE

30

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 3-6 lat.Akcja twórcza z książką "Zebra" w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka „Spotkanie jako sztuka”.
(zapisy na dom.bajek.poznan@gmail.com)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: