Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Będzie mała architektura na Głogowskiej. Ławki i kwietniki ożywią główną ulicę Łazarza? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Będzie mała architektura na Głogowskiej. Ławki i kwietniki ożywią główną ulicę Łazarza?
13-02-2014 01:46   Janusz Ludwiczak
Jest szansa, że główna ulica Łazarza znów będzie tętnić życiem. Mieszkańcy wracający ulicą Głogowską np. z Rynku Łazarskiego lub udający się do Parku Wilsona będą mogli odpocząć na ławkach. W ramach realizacji małej architektury pojawią się również misy z zielenią - trawą, krzewami i małymi drzewkami a także kosze na śmieci. Na to zadanie Rada Osiedla Św. Łazarz przekazała 54 tys. zł. Kolejne ok. 300 tys. zł przekaże miasto, dzięki przyjętej przez Radę Miasta poprawce Komisji Rewitalizacji.

Idąc ulicą Głogowską usiąść możemy w zasadzie tylko na ławkach na przystankach tramwajowych, a zieleń spotkamy praktycznie tylko w witrynach sklepowych i oknach mieszkańców. W tym roku ma się to zmienić. Pierwsze elementy małej architektury - ławki, misy z zielenią i kosze na śmieci pojawią się w rejonie Rynku Łazarskiego i Parku Wilsona.

W grudniu Rada Miasta przyjęła poprawkę Komisji Rewitalizacji, której autorem był kolega radny Łukasz Mikuła. Udało się pozyskać 200 tysięcy złotych, głównie z przeznaczeniem na ulicę Głogowską. Jest to efekt otwartego spotkania "Otwarte", które odbyło się w lutym zeszłego roku. Wskazano, że należałoby ożywić ulicę Głogowską od nawet takich małych, podstawowych rzeczy jak mała architektura czy dodatkowe przejścia dla pieszych - wskazuje Mariusz Wiśniewski, przewodniczący Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania.

Ławki, zieleń, kosze na śmieci będą pojawiać się etapowo, gdyż ulica Głogowska jest bardzo długa. Pierwsze elementy pojawią się w tym roku w rejonie Rynku Łazarskiego i Parku Wilsona. Brak tych elementów czyni tą ulicę mało przyjazną. Nie ma możliwości, by chociaż na chwilę się zatrzymać, odpocząć chwilę, skorzystać z przestrzeni publicznej. Jest to mały impuls dla dalszych zmian, które w tym rejonie powinny się toczyć. Pracownicy ZDM będą ustalali precyzyjne lokalizacje wspólnie z porozumieniu z radą osiedla i będą chcieli opracować projekt - dodaje radny Mariusz Wiśniewski.

54 tysięcy złotych na to zadanie przeznaczyła już Rada Osiedla Św. Łazarz w ramach posiadanego budżetu. Kolejne 300 tysięcy złotych może trafić ze środków miasta i ZDM.

Na realizacje zadania dotyczącego rozwoju małej architektury na śródmiejskich ulicach i placach Zarząd Dróg Miejskich otrzymał łącznie 300 tysięcy złotych. Do realizacji projektu wyznaczono ulicę Dąbrowskiego, Wierzbięcice i Głogowską.

Nawierzchnia ulic Wierzbięcice i Dąbrowskiego wymaga przeprowadzenia kosztownego kompleksowego remontu. Wprowadzenie małej architektury wraz z zielenią do nieuporządkowanych pasów drogowych nie przyniesie zamierzonych efektów. Wobec tego środki finansowe powinny być przeznaczone przede wszystkim na wprowadzenie małej architektury i zieleni na wyremontowaną już ulicę Głogowską - informuje ZDM.


Komentarze (11)

13-02-2014 21:47:27
gosc
@morlock - właśnie dlatego tak ważne jest powstanie parkingów typu park&ride by choć trochę zmniejszyć ilość osób dojeżdżających do pracy samochodem. Wiem że sama idea SPP nie jest idealna ale jakoś trzeba ograniczać parkowanie w mieście i popularyzować komunikację zbiorową (mimo iż ta w Poznaniu pozostawia wiele do życzenia...). Jeśli masz jakieś inne pomysły jak pogodzić interesy wszystkich mieszkańców - pieszych, rowerzystów i kierowców którzy muszą gdzieś trzymać swoje samochody chętnie poczytam :)
13-02-2014 20:03:03
morlock
A może warto założyć bloga/stronki w intencji poprawienia bezpieczeństwa pieszych , rowerzystów i kierowców (lokalnych chociaż) Panie Januszu? Rozpoczynając od przeniesienia lusterka z winkla Limanowskiego/Matejki (koziej doopy trąba) na skrzyżowanie Potworowskiego i Kasprzaka? Pd/wsch narożnik z widocznością od Potworowskiego. Taniej niż kolejne światła ale i tak bezpieczniej. Kurcze sam przekopię, darmo.
13-02-2014 19:29:32
morlock
@gość z 14:47:57 Wpienia mnie to co wyprawia się na Łazarzu po wprowadzeniu SPP na Jeżycach. Chcesz "flv" jak "jeżyczanie od 8-16" zapychają Łazarz autami w godzinach swojej pracy?! Wszyscy wiedzą ale nikt nie widzi. ZTM zrobiłoby duuużą kasę kontrolując linię 64 w podanych przeze mnie godzinach (kanary). Starczy z resztą lektura blach "parkujących" osobówek wzdłuż Matejki. Wprowadzenie SPP na Łazarzu przeniesie tylko problem za Hetmańską i dalej SPP i dalej SPP i dalej SPP aż do Leszna i Wrocławia. Demagogia powinna być karalna, wiesz?
13-02-2014 16:31:39
gosc
@Łukasz Prymas - bo problem polega na tym że plany są fajne i ambitne ale ich realizacja wychodzi mizernie. Postawienie kilku ławek czy donic z zielenią nic nie zmieni - potrzebne są kompleksowe działania. Parkingi park&ride miały w Poznaniu powstać już kilka lat temu - możesz mi pokazać przynajmniej jeden? Remonty chodników - wystarczy raz a porządnie ogarnąć SPP (czyli - budowa parkingów buforowych dla mieszkańców - płatnych według stawek w SPP czyli ok. 120zł rocznie, dla pozostałych stawki rynkowe; zakazy parkowania i słupki/zieleń przy chodnikach żeby nie można było na nie wjechać; likwidacja niezgodnych z prawem miejsc do parkowania w strefie tuż przy pasach etc.) i koszt remontów się zmniejszy bo chodniki nie będą wykorzystywane jako parkingi. Dodatkowo warto rozważyć darmową komunikację miejską - która i tak jest już teraz dotowana z podatków, nawet gdy ktoś nie korzysta musi na nią płacić - wtedy więcej osób zamiast wsiadać rano do samochodu wybierze MPK - tylko oczywiście trzeba zadbać o punktualność i ogarnąć jakoś problem śmierdzących bezdomnych. To tylko wierzchołek góry lodowej, ale nie chcę pisać tutaj elaboratów
13-02-2014 14:40:57
gosc
@Morlock -taki parking mógłby działać w ramach planowanej SPP - dla mieszkańców wyjdzie taniej, dla pozostałych ceny rynkowe. Wtedy będzie miejsce i na ławki, i na ścieżki rowerowe, chodnikiem też będzie można normalnie przejść... marzenia :)
13-02-2014 14:35:58
Łukasz Prymas
Dzień dobry Widzę hejterów na Łazarzu nie brakuje...przykro czytać niektóre komentarze. Jak nie ma ławek źle...jak są planowane źle...narzekanie, że powstaną donice z zielenią to w 2 akapicie narzekanie, że zieleń w opłakanym stanie...wydajemy najwięcej pieniędzy na remonty chodników w Poznaniu (bo w śródmieściu dostają większość z miasta) to że są one w opłakanym stanie (nie powiedziałbym tego, może jedynie w kilku miejscach). Ktoś pisze o budowie parkingów...już to widzę...wybuduje miasto podziemny pod rynkiem łazarskim to już widzę jak mieszkaniec np. Kolejowej tam zostawia samochód...bo przecież za daleko (nie można wjechać prawie samochodem do klatki) albo za drogi...jak była propozycja wprowadzenia strefy płatnego parkowanie to wielkie głosy oburzenia że trzeba miesięcznie zapłacić 10 (!!!!) zł...bo nie będzie miejsc darmowych pod blokiem... Oczywiście najlepiej narzekać na wszystko...to takie polskie...:(
13-02-2014 12:30:43
morlock
@gość. Z tego wszyscy normalnie myślący zdają sobie sprawę. Co z tego że (będąc lokalnym patriotą i miliarderem) wybuduję tani parking Mieszkańcom? Zaraz fiskus,zus,krus,rzont,cba, usa i inne skróty zażądają haraczu i wyjdzie 5 zł za minutę parkowania. Pazerne jakoś latoś to sie zrobiło.
13-02-2014 11:13:55
cath
Ławki? A ci ja mam z nich oglądać? Zapuszczone i opuszczone kamienica czy może przegadać oferty banków? Strata naszych pieniędzy!
13-02-2014 11:11:08
gosc
Gdyby w końcu zabrano się za Dolną Głogowską, budowę parkingów park&ride przy ważniejszych punktach przesiadkowych, budowę parkingów dla mieszkańców Łazarza (żeby można było dzięki temu usunąć miejsca parkingowe z chodników) i ogarnięto sprawę Areny (remont hali + parking dla gości bo teraz przy każdym większym wydarzeniu samochody parkują wszędzie gdzie się da) oraz kompletnie nieskutecznego normatywu parkingowego to może coś by z tego wyszło. Ale to wymaga konkretnych działań i myślenia, a tego od naszych urzędników wymagać nie można.
13-02-2014 09:01:45
Szymon
Ulica Głogowska nie będzie tętnić życiem. Przez to, ze staną tam ławki i doniczki. Wydanie zostanie 354 tyś. NASZYCH złotych. Chodniki w dzielnicy w stanie opłakanym, zieleń w stanie opłakanym, budynki i miejsca publiczne w stanie opłakanym... ale nowe ławki będą... w stanie opłakanym...
13-02-2014 08:22:17
morlock
Nie ma to jak inhalacja spalinami na wygodnej ławeczce przy donicy z macochami czy inną pelasią, ale co ja tam wiem.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

12

mar

do 14-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: