Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Posłowie zobaczyli fuszerki na dworcu Poznań Główny - będą zmiany w ZCK? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Posłowie zobaczyli fuszerki na dworcu Poznań Główny - będą zmiany w ZCK?
19-11-2013 01:48   Janusz Ludwiczak
Kable na peronach zwisające nad głowami pasażerów, brak ławek na Dworcu Zachodnim, brudna i niedomyta z farby nawierzchnia peronów, schody ruchome tylko w górę w dodatku ze słupkiem ograniczającym wejście - te i inne "buble" na nowym dworcu Poznań Główny obejrzeli wielkopolscy posłowie: Paweł Szałamacha z PiS i Arkady Fiedler z PO w towarzystwie Jerzego Krygiera, dyrektora Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego.

W poniedziałek członkowie Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania zaprosili wielkopolskich posłów i przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego na wycieczkę po nowym dworcu Poznań Główny.

Celem spotkania jest zapoznanie jego uczestników z problemami stacji Poznań Główny, widzianymi z perspektywy organizacji społecznych oraz samych pasażerów. To sprawa dużej wagi dla każdego mieszkańca Poznania i Wielkopolski. Potrzebny będzie ponadpartyjny i „ponad-redakcyjny” nacisk na władze PKP, po to by "sprowadzić remont na właściwe tory". Konieczna jest współpraca polityków, urzędników, organizacji społecznych, mieszkańców oraz dziennikarzy. Skala problemu jest zbyt duża, by działać w pojedynkę - wyjaśnia Paweł Sowa, prezes Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania.

Projekt modernizacji stacji został opracowany w PKP PLK SA, w 2008 roku. Wydano na to 1,5 mln zł, ten projekt do niedawna zakładał modernizację tej części tak samo, jak peronów 1-3. Jest to najniższa możliwa jakość rozwiązań estetycznych, funkcjonalnych, bez kompleksowego przyjrzenia się potrzebom pasażera - stwierdza Mateusz Woźniak, Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania.

Posłowie zobaczyli najpierw peron 4, który miał zostać zmodernizowany już przed Euro 2012. Następnie udali się przejściem podziemnym na Dworzec Zachodni.

Dworzec Zachodni ma pełnić rolę dworca nocnego, nie ma tutaj ani jednego siedzenia. Ławki zostały przeniesione na nowy dworzec. Za chwilę powstanie tutaj punkt obsługi ZTM, jeszcze bardziej wzrośnie liczba osób odwiedzająca to miejsce - przekonywał Mateusz Woźniak ze Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania.

Zgadzam się, że Dworzec Zachodni przy nowym Dworcu Głównym wygląda jakby był z XIX wieku, ale priorytetem dla nas jest zadbanie o remonty torów w regionie, dzięki którym zwiększy się szybkość podróży, a co za tym idzie więcej osób zacznie korzystać z kolei. Otoczenie komunikacyjne dworca zmienia się bardzo szybkie nie nadążamy za tymi zmianami, bo zwyczajnie brakuje na to pieniędzy - tłumaczy Jerzy Krygier, dyrektor Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Parlamentarzyści zobaczyli również jak wyglądają zmodernizowane perony 1, 2 i 3 znajdujące się pod nowowybudowanym parkingiem centrum handlowego Poznań City Center.

Kable na peronach zwisające nad głowami pasażerów, brudna i niedomyta z białej farby nawierzchnia peronów i schody ruchome tylko w górę w dodatku ze słupkiem ograniczającym wejście - to tylko nieliczne "buble" jakie na własne oczy zobaczyli posłowie.

Nie podoba mi się też ten ciemny sufit. Czy naprawdę nie można go było pomalować na jaśniejszy kolor? Są tu jakieś dziwne kable, to powinno być bardziej schowane, kiepsko wygląda powierzchnia, ławki... To są szczegóły, ale szczegóły bardzo istotne, bo decydują o estetyce. Bardzo wiele zostało zrobione, ale jest jeszcze sporo do zrobienia - zauważył Arkady Fiedler, poseł PO.

Nowy dworzec jest porażką partnerstwa prywatno-publicznego. Cały nowy dworzec to porażka, który jest tylko dobudówką do centrum handlowego. Jeżeli stary budynek dworca głównego był niefunkcjonalny, to trzeba go było zmodernizować lub zburzyć i w tym miejscu wybudować nowy, lepszy budynek. Teraz już nic z tym nie zrobimy, ale trzeba zabiegać o dokonanie poprawek - podsumował Paweł Szałamacha, poseł PiS.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania zwrócili również uwagę na to, że perony 1, 2 i 3 nie są w całości zadaszone, a dojście do planowanej kładki prowadzącej z Dworca Zachodniego na Poznań Główny prowadzić będzie przez parking obok jeżdżących samochodów oraz przez przejście o szerokości 2 metrów.

To jest po prostu skandal. Dlaczego nie powstało zadaszenie pomiędzy budynkiem nowego dworca a parkingiem nad peronami? Tutaj, przy schodach ruchomych będzie co chwile kapać woda nad głowami pasażerów, będziemy mieli gromadzący się lód i śnieg - stwierdził Mateusz Woźniak.

Martwi nas planowana kładka, która połączy nowy dworzec z Dworcem Zachodnim. Prowadzić będzie ona z parkingu, gdzie pasażerowie z walizkami będą poruszać się obok jeżdżących samochodów. W dodatku na swojej drodze trafią na wąskie przejście o szerokości 2 metrów - wskazuje Paweł Sowa.

Posłowie zamierzają powołać zespół, który zajmie się poznańskim dworcem kolejowym. Ponadpartyjna grupa ma również zadbać o to, by perony 4, 5 i 6 zostały zmodernizowane znacznie lepiej niż perony 1, 2 i 3.

Będę interweniował, w końcu wszyscy często korzystamy z tego dworca, jeżdżąc do Warszawy, my posłowie szczególnie. Jest to nasz wspólny interes - dodał poseł Arkady Fiedler.


Komentarze (6)

21-11-2013 12:39:51
olaBoga!
Brzęczyszczykiewicz i Grzegrzułka - kolejny chłoptas z urzędu miasta?
20-11-2013 06:55:27
Brzęczyszczykiewicz i Grzegrzułka
eswu ja przynajmniej coś w temacie art. napisałem a nie tak jak ty, pewnie to ty oprowadzałeś nierobów co nie?a pasażerowi proponuje mieszkanie we Wrocławiu możne na dworcu jak się tak ten dworzec podoba
19-11-2013 09:44:17
pasażer
Teraz to już jest musztarda po obiedzie. POZnan* Główny jest w tyle za Krakowem, Gdańskiem a nawet Warszawą Centralną i Wschodnią. Wrażenie robi również dworzec Warszawa Wileńska. O Wrocław Główny nie będę nawet wspominać, który jest wzorem. Szkoda, że POZnan* hau hau nie wziął przykładu z Katowic. Galeria Katowicka to jest coś, katowicki dworzec - pierwsza klasa. Ale cóż jaki dworzec takie miasto, to w końcu pierwsza wizytówka!
19-11-2013 09:29:28
tonny
Dworzec to jest jeden z boxów Poznań City Center.
19-11-2013 09:27:14
eswu
Widzę, że ktoś tutaj zawitał z portalu e-poznań, sądząc po bardzo merytorycznej oraz inteligentnej wypowiedzi.
19-11-2013 07:27:31
Brzęczyszczykiewicz i Grzegrzułka
rozumiem przez to ze ten pseudo przewodniczek dwóch jakiś tam posłów co to zamiast siedzieć w sejmie łażą po Poznaniu, wolał stary dworzec ? chłopie dzieci sobie zrób albo coś bo naprawdę bzdurami sie zajmujesz. zbudowali nowy dworzec i jest oki po co piane bijesz płacą ci za to ?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: