Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ulica, która powstała sto lat temu. Początkowo zwała się Clausewitza - ulica Klonowica - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ulica, która powstała sto lat temu. Początkowo zwała się Clausewitza - ulica Klonowica
12-11-2013 01:34   Janusz Ludwiczak
O ulicy tej było głośno latem zeszłego roku, kiedy to Zarząd Dróg Miejskich planował wycinkę sześciu ponad 80-letnich akacji. Po założeniu w 1912 roku otrzymała nazwę Clausewitza. Od 5 stycznia 1920 r. zwie się Klonowica.

Ulica Klonowica:

  • Długość: 131 m
  • Kod pocztowy: 60-747
  • Urząd pocztowy: obszar doręczeń i najbliższa poczta - UP Poznań 2 (ul. Głogowska 17)
  • Ilość budynków: 12
  • Najwyższy numer: 10
  • Status drogi: gminna/lokalna, układ uzupełniający
  • Komunikacja miejska: brak
  • Parafia: Św. Anny (ul. Limanowskiego 13/Matejki)
  • Obwód wyborczy: komisja nr 45, Szkoła Podstawowa nr 26 (ul. Berwińskiego 2/4)
  • Obwód szkół: Szkoła Podstawowa nr 26 (ul. Berwińskiego 2/4), Gimnazjum nr 33 (ul. Wyspiańskiego 27)
  • Policja: Komisariat Poznań-Grunwald (ul. Rycerska), rewir III, rejon dzielnicowych 34.


Krótka ulica równoległa do Głogowskiej

Ulica Klonowica prowadzi z północy na południe, łącząc Wyspiańskiego z Limanowskiego. Jest równoległa do Głogowskiej i Matejki. Ma 131 metrów długości i jest to ulica jednokierunkowa.


Ulica, która powstała sto lat temu. Początkowo zwała się Clausewitza.

Jak pisze Zygmunt Zaleski w swojej książce "Nazwy ulic w Poznaniu" (Magistrat Stołeczny Miasta Poznania, 1926) po założeniu w 1912 roku otrzymała nazwę Clausewitza. Od 5 stycznia 1920 r. zwie się Klonowica.


Większość budynków zbudowano w latach 30. XX wieku

Według "Spisu zabytków architektury" (Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2004) budynki pod numerem 4, 5, 6, 7, 8 i 10 zostały wzniesione w latach 30. XX wieku. Przy ulicy tej znajdują się zarówno zabytkowe kamienice jak i stare wille.


Pod "trójką" - "Czerwony Kapturek"

Przy ul. Klonowica 3 znajduje się żłobek "Czerwony Kapturek" wchodzący w skład Zespołu Żłobków w Poznaniu. Willa ta została zaadaptowana do potrzeb dzieci w wieku od 20 tygodni do trzeciego roku życia. W placówce znajdują się trzy oddziały (od ukończenia 20 tygodnia do 13 miesięcy, 1-2 lata oraz 2-3 lata) na 85 dzieci.


Pod topór miało iść sześć ponad 80-letnich akacji

O ulicy Klonowica było dość głośno latem zeszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich planował wycinkę sześciu ponad 80-letnich akacji. Dwa drzewa zagrażały pobliskim budynkom, pozostałe mają zbyt zrośnięte korzenie i niszczą chodnik i według ZDM uniemożliwiały przeprowadzenie jego remontu.

Na zlecenie ZDM pod koniec sierpnia 2012 r. wycięte zostało jednak jedno drzewo, które groziło upadkiem na jedną z willi. Przeciwni wycince robinii białych byli niektórzy mieszkańcy. ZDM wycofał się jednak z tego pomysłu.

W przesłanym nam piśmie zostaliśmy poinformowani, że nie będzie dalszej wycinki akacji na ul. Klonowica i remontu chodnika. Nie można było tego ustalić wcześniej i razem z nami, ale dobrze, że taka decyzja została podjęta - wyjaśnia Wojciech Wośkowiak, Przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz, Radny Miasta Poznania.

Zarząd Dróg Miejskich, zgodnie z sugestiami mieszkańców nie będzie prowadził wycinki drzew i przeprowadzi punktową naprawę chodnika - potwierdza Tomasz Libich z Zarządu Dróg Miejskich.

Natomiast kilka tygodni temu ZDM zaproponował na wniosek jednej z mieszkanek wprowadzenie strefy zamieszkania i przeznaczenie środków na przebudowę ulicy.

Są inne ulice, które potrzebują naszych pieniędzy. Nie da się zrobić przebudowy jednej ulicy, która będzie enklawą. Nie jest to najpilniejsze zadanie, trzeba pamiętać o innych ulicach, które wymagają pilniejszego remontu - wskazał Filip Olszak, przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Osiedla Św. Łazarz.


Patronem poeta, kompozytor i sympatyk ruchu reformacyjnego

SEBASTIAN FABIAN KLONOWIC (KLONOWICZ), łac. Acernus - urodził się ok. 1545 roku w Sulmierzycach w Wielkopolsce. Był poetą, kompozytorem, wykładowcą w Akademii Zamojskiej. Sympatyk ruchu reformacyjnego.

Całe swe dorosłe życie spędził w kręgu wyznaczonym przez trzy miasta: Lublin, Lwów i Zamość. Był synem Jana Klona, dzierżawcy folwarku i młyna nad Orlą, oraz Anny z Pietrzałków. Podpisywał się łacińskim tłumaczeniem nazwiska: Acernus (acer – klon). Nim przybył do Lublina, gdzie od 1568 r. praktykował w kancelarii miejskiej, młodzieńcze lata spędził w węgierskim Pezinku (dziś: Pezinok na Słowacji) i w „Czeskim Kromołowie” (dziś: Krumlov Ćesky), a także we Lwowie. Studiował w kolegium jezuickim w Kaliszu. Osiedlił się w Lublinie, gdzie ok. 1573 r. rozpoczął karierę urzędniczą w kancelarii miejskiej. W latach 1574-1582 pisarz miejski w Lublinie. W latach 1576-1582 prowadził sądową kancelarię wójta lubelskiego, a w 1583 r. został ławnikiem. W 1580 r. ożenił się z Agnieszką Wiślicką, córką ławnika i kupca lubelskiego. W 1585 r.od Józefa Wereszczyńskiego, biskupa kijowskiego i opata benedyktynów w Sieciechowie, otrzymał wójtostwo w Psarach i w tych dobrach założył wioskę Wólkę Józefowską. Z inspiracji Jana Zamoyskiego został w roku 1589 kierownikiem szkoły w Zamościu. W roku 1592 objął urząd wójta Lublina, po dwóch latach od 1594 r. burmistrza, a rok później od 1595 został mianowany dożywotnim rajcą. Klonowic zmarł 29 sierpnia 1602 r. w szpitalu św. Łazarza w Lublinie.


Opracowanie na podstawie - źródła:

  • Wikipedia
  • Zygmunt Zaleski, "Nazwy ulic w Poznaniu", Magistrat Stołeczny Miasta Poznania, 1926
  • "Spis zabytków architektury", Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2004
  • System Informacji Przestrzennej - wykaz ZGiKM Geopoz
  • wykaz dróg, Zarząd Dróg Miejskich
  • lazarz.pl - materiały własne


R E K L A M A
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
03

paź

do 06-10-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi kamperów, przyczep kempingowych i sprzętu biwakowego
Targi sprzętu pływającego i sportów wodnych

04

paź

do 06-10-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Tour Salon" - Targi Regionów i Produktów Turystycznych

07

paź

18:30
Szkoła Podstawowa nr 77 ul. Dmowskiego 50
5. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

11

paź

do 12-10-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva seniorzy" - targi dla seniorów i nie tylko

do 13-10-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: