Dziennikarka i dyrektor oddziału poznańskiego Telewizji Polskiej Lena Bretes na tytułowe pytanie „Czy można żyć poza telewizją?' odpowiedziała krótko: „Pewnie można, ale po co?”. Opowiadała między innymi o swojej karierze w telewizji i o tym w jaki sposób telewizja przyciąga młode talenty. Zwróciła uwagę, że media chcą pozyskać ludzi z pasją, wytrwałych i dążących do sukcesu. Pracy w telewizji raczej nie dostanie się składając CV, często organizowane są castingi, na których głównie szuka się osób świetnie czujących się przed kamerą, mających troszkę zacięcia aktorskiego, takich, które można określić mianem „zwierząt telewizyjnych”. Dyrektor Bretes opowiadała również o innych niż dziennikarskie zawodach niezbędnych w każdej telewizji – dźwiękowcach, oświetleniowcach, montażystach i realizatorach, charakteryzatorach i scenografach. Zwracała uwagę na to, że kamera trochę przekłamuje rzeczywistość i że jest to normalne w tej pracy, ważna jest charakteryzacja, stylizacja, makijaż. Na koniec przytoczyła międzynarodowe wyniki badań telemetrycznych oglądalności programów, z których wynikało, że przeciętny telewidz spędza dziennie przed odbiornikiem ponad trzy godziny a 63 % z nich ogląda seriale.
I właśnie znany głównie z seriali telewizyjnych aktor Mieczysław Hryniewicz był kolejnym prelegentem. Sypiąc anegdotami opowiadał o pracy przed kamerą na planie. Nie tylko o roli Włodka Zięby w popularnym od 10 lat serialu „Na Wspólnej” ale także wcześniejszych swoich kreacjach, z których głównie znana jest rola taksówkarza w „Zmiennikach”. Gość podkreślał siłę rażenia ról telewizyjnych, popularność aktorów seriali często jest znacznie większa niż znakomitych odtwórców teatralnych. Często widzowie mylą świat wykreowany w telewizji z rzeczywistością, zwracają się do aktorów imionami granych przez nich postaci, zdarzają się nawet zachowania agresywne. Mieczysław Hryniewicz mówił też o roli poezji w swoim życiu, o potrzebie bycia naturalnym w aktorskiej grze i o tym, że każdy ma swoje 5 minut do wykorzystania a życie aktora to ciągła rywalizacja.
Trzecim gościem był prof. dr hab. Waldemar Łazuga, rektor WSNHiD w Poznaniu. Profesor próbował odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego z wiekiem wszyscy stajemy się historykami?”. Rozpoczynając od ogólnych rozważań na temat upływającego czasu i przemijania zauważył, że każdy z wiekiem zdaje sobie coraz bardziej sprawę z wagi tego, co po sobie zostawi. Uwieczniamy na fotografiach ważne dla nas chwile, aby choć na moment zatrzymać czas, utrwalić je w pamięci. Człowiek ma tendencję do usuwania z pamięci rzeczy przykrych, pozostawia tylko te dobre. To nic innego jak polityka historyczna w skali mikro, to samo tylko na dużo większą skalę robią państwa i narody. Nie pieniądz bowiem, zdaniem gościa, rządzi światem ale ludzka opinia, często nie oparta na prawdzie lecz wyobrażeniu rzeczywistości. Zatem każdy, i pojedynczy człowiek, i całe zbiorowości manipulują swoją historią, wybielają ja i upiększają. Stajemy się historykami, bo chcemy coś pozytywnego po sobie zostawić, dobrze zapisać się w ludzkiej pamięci.
Na koniec goście zaprosili zebranych do rozmowy. Pytano o akcje telewizyjne, podkreślano potrzebę istnienia programów interwencyjnych i porad specjalistów. Padały uwagi o konkurencji pomiędzy telewizjami, zmianach ramówki. Jeden z widzów pytał o dawne seriale i postać nieżyjącego już reżysera Stanisława Barei. Wreszcie rozgorzała dyskusja o znajomości historii wśród zwykłych ludzi oraz manipulacji historią w zachodnich społeczeństwach.
Podczas spotkania organizatorzy rozdali wśród widzów specjalne ankiety, dotyczące problemów ludzi w jesieni życia, ich zainteresowań i potrzeb.
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Co dalej z Nocnym Targiem Towarzyskim?
(11-12-2024 07:30)
· Ostatnie pożegnanie trenera Czesława Kura
(11-12-2024 01:16)
· Strefa parkowania będzie poszerzona aż do Palacza i Krauthofera, a przy Targach kierowcy zapłacą więcej?
(09-12-2024 14:28)
· Wyremontowano chodniki na Klonowica – część płyt chodnikowych zastąpił mulcz
(09-12-2024 10:54)
· Drugie życie kamienic przy ulicy Jana Matejki
(09-12-2024 07:00)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· "Szóstka" nie będzie kursować
(24-11-2024 02:14)
· Grób żydowskiego rabina Akivy Egera opodal Parku Wilsona
(04-11-2024 01:10)
Niezapominajka |
gru
17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Łazarskie Spotkanie Opłatkowe
Świąteczne spotkanie integracyjne przy muzyce - wystąpi Przemysław Mazurek
gru
do 22-12-2024
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Festiwal im. Mistrza Międzynarodowego Dody - TURNIEJ SZACHOWY organizowany przez Klub Szachowy Lech Poznań
do 15-12-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Miasteczko Powstańcze
gru
Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
Imieniny Łazarza:
• 16:00 – Warsztaty ze sztuki nieużytecznej
• 17:00 – Ewaluacja inicjatyw sąsiedzkich na Łazarzu 2024
• 18:00 – Koncert poetycki: Luiza i Michał
• 19:00 – Koncert: Hu
gru
do 01-01-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Sylwester miejski
Ogłoszenia |
· Jeżycace pozdrawiają kolegę Denysa.
Kontakt e-mail
(29-11-2024 21:53)
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: