Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Caritas planuje na Śniadeckich otworzyć jadłodajnię i ogrzewalnię dla bezdomnych - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Caritas planuje na Śniadeckich otworzyć jadłodajnię i ogrzewalnię dla bezdomnych
06-10-2013 23:51   Janusz Ludwiczak
W przyszłym roku w budynku przy ul. Śniadeckich 12 Caritas planuje uruchomić przytulisko dla bezdomnych, w którym znajdzie się noclegowania, jadłodajnia, ambulatorium i gabinet terapeutyczny dla 50 osób. Przeciwni temu są mieszkańcy, którzy obawiają się, że do miejsca tego będą przychodzić osoby pijane. W dodatku obawiają się zagrożenia bezpieczeństwa.

Caritas Archidiecezji Poznańskiej planuje utworzyć przytulisko, w którym schronienie, wyżywienie, pomoc medyczną i psychologiczną mają otrzymać osoby bezdomne i potrzebujące. Projekt został zgłoszony do budżetu obywatelskiego. Caritas poprosiło miasto o wskazanie lokalizacji. ZKZL zaproponował trzy miejsca, m.in. w garażach na Górczynie, przy ul. Pułaskiego i w budynku przy ul. Śniadeckich 12. Ostatecznie wybrano właśnie Śniadeckich. Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta rozpoczął postępowanie w sprawie wydania decyzji - zmianę sposobu użytkowania z warsztatu na placówkę pomocową, utworzenie ogrzewalni dla bezdomnych, remont/adaptacja istniejących budynków.

Przytulisko miałoby być czynne od godz. 18 do 8 rano. Nie chcemy zostawić tych ludzi samych sobie. Będziemy pracować nad tymi osobami. Mają pomóc w tym terapeuci. Ponadto każda osoba bezdomna, która by do nas przyszła otrzymałaby dach nad głową, posiłek, mogłaby skorzystać z łaźni, a w przyszłości również z ambulatorium medycznego. Rano jednak każdy musiałby opuścić przytulisko. Zapewniam, że nie będziemy przyjmować osób odurzonych. Będą musieli zostać przewiezieni do izby wytrzeźwień - objaśnia ks. Waldemar Hanas, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Przytuliska nie chcieliby jednak okoliczni mieszkańcy oraz właściciele pensjonatu z pokojami gościnnymi znajdującymi się w pobliżu.

Jest to zły pomysł. Pierwszym minusem jest lokalizacja. Będzie to miejsce, do którego prowadzi tylko jedna droga, nie jest to droga przelotowa. Boimy się, że będziemy mieli tam do czynienia ze wzmożoną przestępczością. Ponadto mamy w pobliżu wiele sklepów, gdzie można kupić alkohol. Obawiamy się, że w tej noclegowni mogłyby przebywać osoby pod wpływem alkoholu - sądzi Ewa Kłos.

Przytuliska obawiają się także radni Osiedla Św. Łazarz.

Przechodzę codziennie przez Park Wilsona i widzę sporo osób bezdomnych. Gdy przy Śniadeckich powstanie przytulisko obawiam się, że w Parku Wilsona będzie jeszcze więcej przesiadujących bezdomnych, często nietrzeźwych - wskazuje Maria Paradowska.

Idąc z dworca mamy przynajmniej sześć sklepów, w których sprzedaje się alkohol w godz. od 6 do 23. Nie wierze w to, że osoby udające się do przytuliska będą przychodzić na trzeźwo - przekonuje Bogumiła Maćkowiak.

Caritas liczy na uruchomienie przytuliska z pieniędzy w ramach budżetu obywatelskiego. Pozyskał również pieniądze od inwestora, jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, firmy TriGranit, która wybudowała nowy dworzec kolejowy.

Wiem, że firma, która wybudowała nowy dworzec nie chce mieć bezdomnych. Proponowane miejsce jest nieszczególne. To jest jedna droga dojścia, w dodatku znajduje się w pobliżu targów, przy Parku Wilsona i tuż obok dwóch szkół. Sama idea jest słuszna, ale miejsce nieszczególne - uważa Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

Przy ul. Śniadeckich 12, gdzie obecnie znajdują się garaże od lipca 2006 r. do końca 2007 roku znajdowało się już przytulisko dla bezdomnych. Prowadziło je Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej dla Osób Bezdomnych "Ostoja". Jednak organizacja nie płaciła czynszu. Sprawa zakończyła się sądem i eksmisją.

W tym tygodniu miejsce, w którym ma powstać przytulisko zobaczą przedstawiciele Rady Osiedla Św. Łazarz, policja, straż miejska i innych instytucji.


Komentarze (16)

23-10-2013 21:13:05
"Glodnych nakarmic, strapionych pocieszy
warto pomyslec o cierpieniu innych bo zycie nie jest bajkowe dla wielu. pomysl o biedaku jak bedziesz marzl na przystanku albo zglodniejszesz daleko od domu a w kieszeni znajdziesz niecale 2 grosze. Pomysl ze boli cie zab, albo masz zapalenie pecherza(potworny bol) dostaniesz szybko antybiotyk? trzeba sie bedzie o niego ostro postarac i trzeba wiedziec gdzie, musisz przejsc caly poznan pieszo, brak samochodu, brak na bilet tramwajowy, roweru brak. pomysl ze nie myles zebow od czasu az ostatni raz udalo ci sie dostac do nocleglowni...tak, tam sie trzeba dostac, pomysl ze boli Cie glowa i wszyscy sie od ciebie odsuwaja, ze smierdzisz sikami, obtarles sobie nogi, masz wrzodziejace rany i nie masz sily isc. Do jasnej cholery. pomysl i poczuj sercem - 10C zima i snieg, gdzie isc? czy ci pachnacy "piekni" ludzie zechca mi dac choc sucha bulke ??? to wspaniala inwestycja. Bog zapalac.
15-10-2013 17:39:51
powinno tam być
Dla wielu - fakt brudnych i pijanych i ze zjechanym życiorysem - ale jednak Ludzi, powstanie Przytuliska to sprawa życia i śmierci. Realnego życia i realnej śmierci. Tam będzie toaleta i łazienka wiec nie trzeba się obawiać, że bezdomni nie będą sikać po bramach, nie są to też przestępcy zdolni do wyskoczenia z nożem jak część "Łazarskiej Młodzieży" (też zresztą ze zjechanymi życiorysami), a raczej ledwo człapiący Nędznicy... Więc poza tym, że nie jest przyjemnie na Nich patrzeć Przytulisko nie powinno nam szkodzić.
14-10-2013 21:19:01
Mieszkaniec_Poznania
Wyrażam mój głęboki sprzeciw wobec projektu pobudowania Schroniska dla Bezdomnych przy Międzynarodowych Targach Poznańskich. Pomysł ten wydaje mi się wielce nieprzemyślany! Schronisko dla Bezdomnych w centrum miasta Poznania?! Schronisko dla Bezdomnych w bezpośrednim sąsiedztwie Międzynarodowych Targów Poznańskich?! A niech handlowcy, biznesmeni z kraju i zagranicy oglądają "Kwiat" polskiego narodu (wiadomo, że wokół targów Ci zagubieni, chorzy ludzie - którym z całego serca współczuję) będą się kręcić. Będą (często wykluczeni) nagabywać przyjezdnych nie tylko poważnych biznesmenów targowych, ale i wokół Głównego Dworca PKP, podwójnego przystanku "Pestki" Skąd można dojechać w każdy zakątek Poznania. Dodatkową "wygodą" dla Bezdomnych jest również Bar Mleczny, gdzie można świetnie sobie "dożebrać na zupę" - co nie da Pan na zupę?! Świetnym miejscem dla Bezdomnych jest ul.Śniadeckich! W pobliżu również Park Wilsona słynna Palmiarnia (często bywam – mnóstwo turystów!) – już teraz co druga, trzecia ławka zajęta przez ten "Kwiat".
14-10-2013 09:35:54
Emeryt
W projekcie obywatelskim szacunkowy koszt rocznego utrzymania przytuliska to 500.000,00zł z budżetu.Dodatkowe koszty świadczeń dla bezdomnych to drugie tyle. Zagłosowaliśmy na dodatkowe opodatkowanie Nas - Poznaniaków. Ten Poznaniak który głosował za, nie wiedział gdzie będzie zlokalizowane przytulisko. Myśleliśmy że powstanie nowy obiekt w pobliżu Dworca a nie że będą to przystosowane stare budynki na podwórzu budynków mieszkalnych.Firma budująca Dworzec powinna wybudować nowe schronisko w pobliżu Dworca ze świetlicą,jadalnią,noclegownią i wtedy Caritas mógłby je prowadzić. Jak zwykle wykorzystano mieszkańców dla osiągnięcia korzyści przez innych/inwestora.
14-10-2013 00:43:55
50+
Jeżeli zarówno działka, jak i budynek przy ul. Śniadeckich są własnością miasta, pieniądze na prowadzenie przytuliska maja pochodzić z budżetu miasta (100 tys. zł), pieniądze na adaptację budynku do nowych potrzeb również (budżet obywatelski - 1,5 mln zł) to jaki w tym całym przedsięwzięciu będzie udział Caritasu (poza zgłoszonym pomysłem, chyba nie grzeszącym zbytnią oryginalnością)??? Nie podejrzewam żeby Caritas prowadził przytulisko na zasadzie wolontariatu? Pomijam kwestię lokalizacji, która nie ma nic wspólnego z poznańską gospodarnością. Gdyby Caritas posiadał budynek przystosowany do potrzeb takiej działalności i oferował prowadzenie przytuliska na zasadzie zadania zleconego przez miasto, to miałoby to sens!!! Ale w opisanej sytuacji wzrastają tylko koszty prowadzenia placówki!!!
09-10-2013 20:00:53
Śniadeckich
Tu nie chodzi o noclegownię! Tu chodzi o obniżenie ceny zakupu działki z nieruchomością. Miasto od lat blokuje wykupienie tej nieruchomości prywatnym inwestorom (m.in. właściciel pensjonatu i właściciel warsztatu samochodowego). Prezydent dąży do maksymalnego spadku ceny nieruchomości położonej w bardzo atrakcyjnym inwestycyjnie miejscu (targi, park, dworzec), aby wykupił ją potem za bezcen jego kolega Kulczyk lub podstawiona spółka. Noclegownia miała być na 10 lat - czyli akurat okres potrzebny do opracownia planu potencjalnej inwestycji. Przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie robi noclegowni dla bezdomnych w prestiżowych lokalizacjach.
09-10-2013 10:18:15
Athcos
Ludzie, zastanówcie się - Targi, dworzec, sklepy, tramwaje - alkohol, bogaci turyści, darmowy transport, wszystko to w zasięgu ręki. To tak jakbyście chcieli gabinet dla AA postawić w dzielnicy portowej. Takie rzeczy powinny powstawać w zaciszu, na uboczu, z dala od pokus i możliwości żebru. Na Śniadeckich każdy bezdomny od rana będzie miał bogatą ofertę kulturalną - będzie mógł siedzieć cały dzień w parku, pożebrać trochę przy MTP, pójść poszwendać się po dworcu, pojeździć cały dzień tramwajem, z zaopatrzeniem też nie będzie problemu bo rzut beretem żabki, małpki i 2 biedronki...
08-10-2013 23:11:59
Krzysztof
W pełni popieram działania Caritas Archidiecezji Poznańskiej, lecz nie w reprezentacyjnym miejscu Poznania. Tak jak wielu moich przedmówców widzę miejsce dla bezdomnych w odzyskanych nieruchomościach przez kościół. Ale kościół z pewnością nie ma żadnego interesu w tym, żeby za własne pieniądze zająć się bezdomnymi. Lepiej będzie wykorzystać odzyskane budynki do pomnażania swojego kapitału. Z drugiej strony dziwię się miastu że taką lokalizację wskazało. Chyba coś w ZKZL komuś się pomieszało i powinien się zastanowić nad zmianą miejsca pracy. Może w przytulisku w budynku po 8 lo albo szkole muzyczne przy Głogowskiej?
08-10-2013 08:26:54
xy
jedną z propozycji mogą byc baraki przy Rondzie J.Nowaka-Jeziorańskiego (z dala od szkół, przedszkoli blisko szpitala) lub budynek po szpitalu wojskowym, który docelowo ma zostac zlikwidowany. Przypomnijmy, że okolice targów mają być ekskluzywną dzielnicą Poznania, zwłaszcaa, że przy ul. Orzeszkowej wechta buduje apartamentowce!
07-10-2013 22:29:52
pytanie
to co konkretnie zaproponowała RO Św. Łazarz?
07-10-2013 22:06:44
gosia
Słuszna uwaga. Mało to Archidiecezja ma nieruchomości. Niech to przytulisko zrobią w 8 LO.
07-10-2013 21:07:42
Agnn
Jak dla mnie pomysł nie bardzo. Śniadeckich to jedna z ulic otaczających MTP, powinna być wizytówką Poznania i zachęcać do przyjazdu nie raz czy dwa ale częściej. Nie może powstać tam przytulisko dla bezdomych i zgadzam się tutaj z opiniami pani Paradowskiej i pani Łazarz Może należy pomyśleć o innej miejscówce. Z drugiej strony nie można generalizować, że każdy bezdomny jest pijakiem. W dzisiejszych czasach dzisiaj prace masz jutro nie masz i lądujesz na ulicy, więc nie używałabym tak ostrych osądów odnośnie ludzi bezdomych ponieważ każdego z nas może to spotkać.
07-10-2013 20:06:11
mieszkaniec Łazarza
W centrum handlowym Poznań City Center w Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym przy wejściach do toalet pojawią się bramki, na których trzeba będzie uiścić opłatę za skorzystanie z łazienki. - Nie chcemy, by stał się to szalet dla bezdomnych - wyjaśnia inwestor. Pięknie wpisuje się to w scenariusz "wyprowadzenia" bezdomnych z Dworca. Miasto i Tryglanit wyprowadzą ich z tych miejsc i podarują mieszkańcom Łazarza. Każdy oburza sięna obawy mieszkańców ul.Śniasdeckich, ale sam nie chce miećtakich sąsiadów. W pobliżu Dworca jest wiele wolnych terenów,proponuję niech Tryglanit wybuduje tam przytulisko z prawdziwego zdarzenia.
07-10-2013 16:19:07
as
no jak to kosciol ma tyle odzyskanych budynkow, niech sobie tam otwieraja noclegownie, wszak niedlugo przechwyca szkole vis a vis kosciola MBB
07-10-2013 13:05:02
lazarz
Lazarz juz jest zbieranina biedy, brudy, bezdomnosci, penerwsta i pijactwa. Dodajmy kolejno tutaj jeszcze z 8 przytulkow i przyjmujmy wszystkich pijanych i bezdomnych z wojewodztwa.
07-10-2013 09:15:00
stefan
No oczywiście, idea jest słuszna, ale jak najdalej ode mnie. Może w taki razie pani Łazarz sama wskaże jaką ma propozycję?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: