Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

To już pewne! 23 września ruszy remont "Teatralki", swoje trasy zmieni 10 linii - "4" na Górczyn - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
To już pewne! 23 września ruszy remont "Teatralki", swoje trasy zmieni 10 linii - "4" na Górczyn
16-09-2013 12:13   Janusz Ludwiczak
Potwierdziły się nasze informacje z czwartku. Za tydzień, w poniedziałek 23 września ruszy remont torowiska na skrzyżowaniu ulic Roosevelta, Dąbrowskiego i Mostu Teatralnego, który potrwa do końca listopada. Inwestycja ta jest konieczna, gdyż tory na "Teatralce" są w katastrofalnym stanie, a przejeżdża tędy 10 linii, natomiast tramwaj pojawia się co pół minuty. Na dziesięć tygodni swoje trasy zmienią linie nr 2, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 13, 16 i 17. "Jedenastka" zostanie zawieszona, natomiast "dwójka" i "siedemnastka" pojadą przez Rondo Jeziorańskiego i Most Dworcowy. Ponadto "czwórka" będzie jeździć z Rataj przez Hetmańską i Głogowską na Górczyn. Swoją trasę zmieni również "dziesiątka", która podobnie jak "dwunastka" z Mostu Dworcowego skręci w lewo w Głogowską, a następnie zjedzie na trasę PST i dojedzie na Piątkowo. Ponadto "czternastka" ma jeździć dwa razy częściej. W dni robocze tramwaje linii nr 14 będą kursować co 5-6 minut.

Jak już pisaliśmy w czwartek remont torowiska na "Teatralce" rozpocznie się równo za tydzień, w poniedziałek 23 września. Dla ruchu tramwajowego zostanie zamknięte skrzyżowanie ulic Roosevelta, Dąbrowskiego i Mostu Teatralnego, a swoje trasy zmieni aż 10 linii - 2, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 13, 16 i 17. Objazdami pojadą również autobusy m.in. linii nr 63 i 69.

Remont na "Teatralce" jest konieczny, gdyż torowisko jest tutaj w katastrofalnym stanie. Jest to najbardziej obciążony węzeł komunikacyjny w Europie. Tramwaj przejeżdża tutaj średnio co pół minuty. Ostatni kompleksowy remont węzła na "Teatralce" miał miejsce w 1995 roku, kiedy budowano Poznański Szybki Tramwaj na os. Sobieskiego. W 2009, 2010 i 2011 roku MPK przeprowadziło cząstkowe remonty.

Już od wielu lat skrzyżowanie przy Moście Teatralnym jest najbardziej obciążonym węzłem komunikacyjnym w Europie. Tramwaj przejeżdża tam co 30 sekund, a w ciągu doby przez "Teatralkę" przejeżdża 2400 pojazdów. Trudno aby przy takim wielkim obciążeniu nie dochodziło do ponadnormatywnego zużycia i przekroczenia granicznej trwałości torów. Wskutek ogromnego obciążenia stan techniczny tego węzła jest katastrofalny. Notujemy bardzo wiele pęknięć szyn, zwrotnic i krzyżownic. Jest tam zagrożenie w ruchu tramwajowym i może dojść do natychmiastowego wyłączenia tego węzła z eksploatacji - powiedziała Iwona Gajdzińska, rzecznik MPK.

To oznacza, że do końca listopada tramwaje nie pojadą na Winogrady i Sołacz. Zastąpią je autobusy "za tramwaj", które z okolic Mostu Teatralnego pojadą odpowiednio na Piątkowską i Połabską. Pasażerowie będą na pewno mogli dojechać z północy na południe, z Piątkowa i Winograd do Centrum i na Łazarz, gdyż będzie już funkcjonować przedłużona PeSTka do Dworca Zachodniego.

Okrężnymi trasami przez Przybyszewskiego, Rondo Jeziorańskiego, Grunwaldzką, Most Dworcowy i Królowej Jadwigi będą jeździć tramwaje, jadące normalnie z zachodu na wschód przez ul. Dąbrowskiego i Most Teatralny. Zawieszona zostanie "jedenastka", a w ciągu ulicy Głogowskiej zastąpi ją "czwórka".

Swoją trasę zmieni również "dziesiątka", która podobnie jak "dwunastka" z Mostu Dworcowego skręci w lewo w Głogowską, a następnie zjedzie na trasę PST i dojedzie na Piątkowo.

Z Ronda Śródka przez pl. Wielkopolski w okolice Zamku będzie jeździć linia nr 28. MPK zamontowało już na ul. Św. Marcin, za skrzyżowaniem z ul. Towarową "mijankę" do zawracania tramwajów wahadłowych.

Dodatkowo uruchomiona zostanie "dwudziestka" z Ogrodów na Gajową oraz linia nr 23 z Budziszyńskiej przez Most Dworcowy, Królowej Jadwigi, Strzelecką do Gwarnej.

Ponadto "czternastka" ma jeździć dwa razy częściej. W dni robocze tramwaje linii nr 14 będą kursować co 5-6 minut.

Komunikację w centrum miasta zapewnią autobusy za tramwaj linii T2, które pojadą trasą okrężną co 5 minut.

Jak pojadą tramwaje od 23 września po zamknięciu "Teatralki"?

LINIA NR 2:
OGRODY - Dąbrowskiego - Przybyszewskiego - Rondo Jeziorańskiego - Grunwaldzka - Bukowska - Roosevelta - Most Dworcowy - Matyi - Wierzbięcice - 28 Czerwca 1956 r. - DĘBIEC

LINIA NR 3: (częstotliwość kursowania co 20/24 minut)
ZAWADY - Podwale - Rondo Śródka - Jana Pawła II - trasa Kórnicka - Chartowo - Żegrze - Hetmańska - Starołęcka - STAROŁĘKA

LINIA NR 4: (częstotliwość kursowania co 20/24 minut)
ZAWADY - Podwale - Rondo Śródka - Jana Pawła II - Rondo Rataje - Zamenhofa - Rondo Starołęka - Hetmańska - Głogowska - GÓRCZYN

LINIA NR 5:
STOMIL - ... - Most Rocha - Dowbora-Muśnickiego - Pl. Bernardyński - Podgórna - Marcinkowskiego - Pl. Wolności - 27 Grudnia - GWARNA (powrót przez Św. Marcin i Marcinkowskiego na Stomil)

LINIA NR 8:
MIŁOSTOWO - Warszawska - Rondo Śródka - Jana Pawła II - Kórnicka - Most Rocha - Dowbora-Muśnickiego - Pl. Bernardyński - Podgórna - Marcinkowskiego - Pl. Wolności - 27 Grudnia - GWARNA (powrót przez Św. Marcin, Marcinkowskiego, Most Rocha i Jana Pawła II na Miłostowo).

LINIA NR 9:
DĘBIEC - ... - Strzelecka - - Marcinkowskiego - Pl. Wolności - 27 Grudnia - GWARNA (powrót przez Św. Marcin i Marcinkowskiego na Dębiec)

LINIA NR 10:
DĘBIEC - ... - Matyi - Most Dworcowy - Głogowska - Zachodnia - Dworzec Zachodni - trasa PST - OS. SOBIESKIEGO

LINIA NR 11:
ZAWIESZONA

LINIA NR 13:
STAROŁĘKA - ... - Most Rocha - Dowbora-Muśnickiego - Pl. Bernardyński - Podgórna - Marcinkowskiego - Pl. Wolności - 27 Grudnia - GWARNA (powrót przez Św. Marcin i Marcinkowskiego na Starołękę)

LINIA NR 14:
Trasa bez zmian. "Czternastka" będzie jeździć z podwojoną częstotliwością (w dni robocze co 5/6 minut, w dni robocze po godz. 19 oraz w soboty, niedziele i święta co 10').

LINIA NR 16:
FRANOWO - ... - Most Rocha - Dowbora-Muśnickiego - Pl. Bernardyński - Podgórna - Marcinkowskiego - Pl. Wolności - 27 Grudnia - GWARNA (powrót przez Św. Marcin i Marcinkowskiego na Franowo)

LINIA NR 17:
OGRODY - Dąbrowskiego - Przybyszewskiego - Rondo Jeziorańskiego - Grunwaldzka - Bukowska - Roosevelta - Most Dworcowy - Matyi - Królowej Jadwigi - Rondo Rataje - Jana Pawła II - trasa Kórnicka - ... - STAROŁĘKA

Dodatkowa LINIA NR 20: (częstotliwość co 5/6 minut)
OGRODY - Dąbrowskiego - Kraszewskiego - Zwierzyniecka - GAJOWA

Dodatkowa LINIA NR 23: (częstotliwość co 20/24 minuty)
BUDZISZYŃSKA - Grunwaldzka - Bukowska - Roosevelta - Most Dworcowy - Matyi - Królowej Jadwigi - Strzelecka - Podgórna - Marcinkowskiego - Pl. Wolności - 27 Grudnia - GWARNA
Powrót przez Św. Marcin i Marcinkowskiego do Budziszyńskiej.

Wahadłowa LINIA NR 28: (częstotliwość co 6 minut)
RONDO ŚRÓDKA - Wyszyńskiego - Estkowskiego - Małe Garbary - Pl. Wielkopolski - 23 Lutego - Gwarna - ŚW. MARCIN

Komunikację zastępczą mają zapewnić autobusy "za tramwaj". Na Winogrady i Sołacz będą dojeżdżać autobusy zastępcze linii T4 i T9, które umożliwią dojazd do PeSTki. Natomiast linia T2 zapewni dojazd z Jeżyc i Centrum.

Autobus "ZA TRAMWAJ" - LINIA T2: (okrężna co 5 minut)
GWARNA - Św. Marcin - Niepodległości - Libelta - Poznańska - Mickiewicza - Dąbrowskiego - Rynek Jeżycki - Kraszewskiego - Zwierzyniecka - Rondo Kaponiera - Św. Marcin - Marcinkowskiego - Plac wolności - 27 Grudnia - GWARNA

Autobus "ZA TRAMWAJ" - LINIA T4:
PIĄTKOWSKA - al. Solidarności - Rondo Solidarności - Murawa - Winogrady - Zagonowa - Słowiańska - Piątkowska - Maczka - Wojska Polskiego - Witosa - al. Solidarności - PIĄTKOWSKA

Autobus "ZA TRAMWAJ" - LINIA T9:
PIĄTKOWSKA - al. Solidarności - Witosa - Wojska Polskiego - Maczka - Piątkowska - Słowiańska - Zagonowa - Winogrady - Murawa - al. Solidarności - PIĄTKOWSKA

Objazdem w kierunku Grunwaldu pojadą także autobusy linii nr 63 i 69:

LINIA AUTOBUSOWA NR 63:
Linia nr 63(schemat linii) GARBARY DWORZEC – … – Solna – Niepodległości – Libelta – Poznańska – Mickiewicza – Zwierzyniecka – Rondo Kaponiera – … - GÓRCZYN DWORZEC.
Powrót po obecnej trasie

LINIA AUTOBUSOWA NR 69:
OS.ŁOKIETKA – … – Pułaskiego – Poznańska – Mickiewicza – Zwierzyniecka – Rondo Kaponiera – … - OS.KOPERNIKA
Powrót po obecnej trasie.

Ruch kołowy:

Zmiany w organizacji ruchu na kierowców czekają już od niedzielnego wieczora. Po godz. 22 wyłączone z ruchu zostanie skrzyżowanie ulic Roosevelta – Dąbrowskiego – Most Teatralny oraz ulica Roosevelta na odcinku od Poznańskiej do Dąbrowskiego. Wykonawca prac zapewni dojazd do posesji mieszkańcom ulicy Roosevelta oraz pojazdom upoważnionym.

Objazdy zostały wyznaczone ulicami Poznańską i Mickiewicza do skrzyżowania z ulicą Dąbrowskiego. Uwaga! Na skrzyżowaniu ulic Poznańskiej, Mickiewicza i Jeżyckiej zostaną wydzielone dwa pasy do skrętu w lewo w ulicę Mickiewicza. Kierowcy korzystający z objazdu będą mieć możliwość wjazdu w ulicę Mickiewicza dwoma pasami ruchu. Wprowadzone zostaną zmiany w oprogramowaniu sygnalizacji świetlnej. Na ulicy Mickiewicza obowiązywać będzie odwrócony kierunek ruchu. Kierowcy będą poruszać się od ulicy Poznańskiej w stronę ulicy Dąbrowskiego. Do ich dyspozycji będą dwa pasy ruchu. W związku z wprowadzeniem jazdy po dwóch pasach ruchu na ulicy Mickiewicza zostaną zlikwidowane miejsca postojowe, kontrapas rowerowy oraz postój taxi.

Remont torowiska na "Teatralce" będzie kosztować 16,5 mln zł. Utrudnienia mają potrwać do końca listopada!


Komentarze (9)

16-09-2013 22:21:14
Monika
Pogodziłam się już z tym, że z Łazarza na Winogrady jadę 10-tką okrężnie przez Jeżyce i zajmuje mi to pół godziny. Ale dlaczego nie będzie żadnego autobusu za tramwaj na Winogrady po trasie tramwaju???
16-09-2013 21:32:01
M.
@xxx: nie dziekuj mpk a ztm
16-09-2013 18:04:40
xxx
Po raz pierwszy podczas tych wszystkich remontów nie będzie połączenia od ul. Hetmańskiej do Bałtyku. Wielkie dzięki MPK!
16-09-2013 17:36:03
11
Dlaczego nie bedzie jezdzic 11 skoro nie jedzie ona przez Teatralke???
16-09-2013 16:11:50
Rex
Byłby skręt na Towarowej w Św.Marcin byłoby łatwiej. Wtedy spokojnie 8mka mogłaby jeździć z Górczyna i Łazarza do centrum.
16-09-2013 15:22:25
kaśka
Do końca listopada, ale którego roku. Jeszcze do kompletu powinni rozkopać most dworcowy, bo za chwilę tam torowisko będzie do remontu.
16-09-2013 15:05:26
Basia
Aż do końca listopada??? Komunikacja miejska-nie dziękuje!!
16-09-2013 14:41:09
tonny
PS: Po prostu super. Nie będzie już można dojechać z Głogowskiej na Bałtyk.
16-09-2013 13:54:58
tonny
Będzie makabra!! Wystarczy, że coś stanie się na PST i wszystko siada.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: