Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Targi: W miejscu torów kolejowych powstała droga - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Targi: W miejscu torów kolejowych powstała droga
13-09-2013 14:04   Janusz Ludwiczak
Zakończyła się rozbiórka torów kolejowych, które znajdowały się na terenie MTP. W ich miejscu powstała nowa nawierzchnia asfaltowa i kostka brukowa, dzięki czemu łatwiej mają teraz zmotoryzowani wystawcy i zwiedzający.

Targi podjęły decyzje o likwidacji bocznicy kolejowej ze względu na budowę trasy PST do Dworca Zachodniego i ul. Głogowskiej.

Ze względu na budowę nowego dworca kolejowego oraz budowę szybkiego tramwaju do Dworca Zachodniego została odcięta bocznica prowadząca na teren Targów. Chcemy również wyrównać teren. Zachowamy fragment torów kolejowych na Placu Marka, będą mogły tam być wystawiane lokomotywy, wagony kolejowe czy tramwaje. Wystawcy będą mogli przywieźć te pojazdy na niskopodwoziówkach - powiedział Andrzej Byrt, szef Targów.

W miejscu torów kolejowych położono nawierzchnię asfaltową i kostkę betonową, dzięki czemu jazda samochodem dla zmotoryzowanych wystawców, zwiedzających i targowych gości stała się gładka i łatwiejsza. Tory kolejowe pozostały tylko na Placu Marka, przy pawilonie 3 i 3A. Przy okazji wyremontowano także chodniki dla pieszych i zamontowano nowe latarnie prowadzące od Holu Wschodniego do Sali Ziemi, znajdującej się w pawilonie nr 15.

Tory kolejowe na Targach ułożono najprawdopodobniej pod koniec lat 30. XX wieku na PeWuKę, czyli Powszechną Wystawę Krajową, która odbyła się w 1929 roku.

Pewne jest, że bocznica istniała przed wojną. Sądzę, że dochodziła do pawilonu 2 i 12. Potwierdzają to fotografie z giełd wełny, które odbywały się w latach 30 i fotografie przed i po bombardowaniu w roku 1944 - wyjaśnia Tomasz Mikszo z Archiwum Targów.

Bocznica kolejowa miała bardzo duże znaczenie w latach przedwojennych. To tutaj w latach 30. XX wieku wjeżdżały pociągi z materiałami budowlanymi. W latach powojennych po odbudowaniu bocznicy i dobudowaniu torów na Plac Marka przywożono samochody, dźwigi. Cały transport opierał się na kolei. Drogi były w powijakach. Bocznica spełniała ważną rolę do lat 80. - dodaje Tomasz Mikszo z MTP.

Tory kolejowe były budowane z szyn zdemontowanych z innych torowisk. Tak też było z bocznicą na terenie MTP. Najstarszy znaleziony element to szyna z podpisem "KÖNIGSHÜTTE o/s. 1899. B. ST.", wyprodukowana w Królewskiej Hucie w Chorzowie. Łączna długość bocznicy wynosiła 1665 m, z czego ok. 1130 m znajdowało się na terenie MTP. Dzięki możliwości wjazdu pojazdów szynowych, na otwartym terenie targowym, swoje produkty prezentowały największe firmy związane z przemysłem transportowym. Swoją premierę, podczas targów ITM w 2007 roku, miał tu tramwaj 118N Puma produkowany przez Fabrykę Pojazdów Szynowych HCP Poznań. Podczas targów Tour Salon w 2008 roku PKP i PKP Intercity prezentowały najnowocześniejsze wagony, które kilka miesięcy później woziły już podróżnych po torach całej Polski. W latach 2003 - 2010 stałym gościem targów Tour Salon była natomiast Parowozownia Wolsztyn ze swoją ekspozycją zabytkowych maszyn, w tym parowozem Pm36 popularnie zwanym "Piękna Helena".


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: