Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

4021 metrów torów i 8911 metrów trakcji - w niedzielę po dwóch latach budowy PeSTka rusza na Łazarz - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
4021 metrów torów i 8911 metrów trakcji - w niedzielę po dwóch latach budowy PeSTka rusza na Łazarz
28-08-2013 01:44   Janusz Ludwiczak
W niedzielę uruchomiona zostanie przedłużona trasa PeSTki do Dworca Zachodniego i ulicy Głogowskiej, którą będą jeździć tramwaje linii nr 12, 14 i 15. Dzięki wartej ponad 131 mln zł inwestycji dojazd z Łazarza na Piątkowo ma być krótszy średnio o 10 minut.

1 września 2013 - po ponad dwóch latach budowy ruszy najbardziej oczekiwana inwestycja komunikacyjna, która początkowo miała być zrealizowana na Euro 2012. Od niedzieli szybki tramwaj dojedzie do Dworca Zachodniego i ulicy Głogowskiej. Nową trasą jeździć będą tramwaje trzech linii - nr 12, 14 i 15.

"Dwunastka" z Dworca Zachodniego wyjedzie na ulicę Głogowska, a następnie skręci w Most Dworcowy i po stałej trasie dojedzie na Starołękę.

Natomiast "czternastka" z Dworca Zachodniego będzie skręcać w lewo i ulicą Głogowską dotrze przez Łazarz na Górczyn.

Po nowej trasie szybkiego tramwaju do Dworca Zachodniego będzie jeździć jednak jeszcze trzecia linia - "piętnastka", która przez Głogowską i Grunwaldzką będzie dojeżdżać do Ronda Jeziorańskiego a następnie dalej prosto ulicą Grunwaldzką do Junikowa.

Po przedłużeniu "PeSTki" do Dworca Zachodniego skróci się także czas przejazdu "czternastki". Dojazd z Łazarza na Piątkowo ma być krótszy średnio o 10 minut. Łatwiejszy ma być też dojazd z Łazarza na deptak, a to dlatego, gdyż "dwunastka" ma zatrzymywać się także na obecnym przystanku "Dworzec Zachodni" i dalej będzie skręcać w Most Dworcowy, gdzie stałą trasą dojeżdżać będzie na Starołękę.

Ponadto od niedzieli do Dworca Zachodniego skierowane zostaną autobusy linii nr 45. "Czterdziestkapiątka" z Marcelińskiej skręci w Przybyszewskiego, a następnie przez Rondo Jeziorańskiego, Reymonta, Wyspiańskiego, Głogowską i Zachodnią będzie dojeżdżać do Dworca Zachodniego. Autobusy linii 45 na Grunwald powrócą przez Głogowską, Berwińskiego i Wyspiańskiego.

Na nowej trasie utworzone zostaną nowe przystanki " Ułańska" - na ul. Wyspiańskiego przy Gimnazjum nr 33, w obu kierunkach, "Park Wilsona" - na ul. Wyspiańskiego w kierunku Dworca Zachodniego i na ul. Berwińskiego w kierunku Kaczej.

Budowa PeSTki rozpoczęła się w sierpniu 2011 roku. Nowa trasa tramwajowa ma 2 km długości, liczy łącznie 4021 metrów torów pojedynczych i 8911 metrów sieci trakcyjnej, a także składa się z dwóch przystanków - na dawnym peronie 7 poznańskiego dworca kolejowego, który jest w całości zadaszony oraz przy Moście Teatralnym, jednak będzie to przystanek tymczasowy - będzie on funkcjonować do czasu wybudowania nowej stacji PST pod przebudowywaną Kaponierą.

W ramach inwestycji wybudowano również przejście podziemne, a także windy i schody ruchome do przystanku PST oraz na Dworzec Zachodni.

Inwestycja kosztowała ponad 131 mln zł, z czego prawie 43 mln zł pochodzi z dofinansowania unijnego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


R E K L A M A

Komentarze (3)

28-08-2013 18:56:04
tonny
@morlock: Jakbyś umiał czytać ze zrozumieniem nie zadawałbyś głupich pytań: Od 16 do 22 września urzędnicy planują "zaproponować mieszkańcom darmowy przejazd transportem publicznym na liniach ZTM na podstawie posiadanego dowodu rejestracyjnego pozostawionego pojazdu" - http://www.lazarz.pl/?id=2&nr=5784. Zdaje się, że PeSTka to jest tramwaj i nie jest to osobny system transportu miejskiego w Poznaniu.
28-08-2013 18:41:22
morlock
Tej - ktoś wie czy darmowe, wrześniowo-1 tygodniowe przejazdy (za okazaniem DR) dotyczą również Pestki?
28-08-2013 18:38:04
ecosnob
Z "pewną taką nieśmiałością" wybiorę się na wycieczkę do M-o C&C , tak z ciekawości nowej trasy. Normalnie to per pedes, rowerkiem lub autkiem (zawsze w kilka osób).
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: