Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Grunwald: Będzie skwer prof. Ziółkowskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Grunwald: Będzie skwer prof. Ziółkowskiego
02-09-2013 21:16   Janusz Ludwiczak
We wtorek poznańscy radni zdecydują czy skwer przy zbiegu ulic Marcelińskiej i Grochowskiej otrzyma imię profesora Janusza Ziółkowskiego - socjologa, pracownika UNESCO, rektora UAM, ministra w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy i mieszkańca Grunwaldu.

Inicjatorem i pomysłodawcą nadania skwerowi przy zbiegu ulic Marcelińskiej i Grochowskiej imienia prof. Janusza Ziółkowskiego jest Rada Osiedla Stary Grunwald.

Idea takiego właśnie nazwania skweru wypłynęła jeszcze za kadencji Osiedla im. Jana Ostroroga, w 2010 roku. Motywem takiego działania była chęć związania na trwałe imienia Profesora Ziółkowskiego, naszego wybitnego sąsiada, a przy tym bardzo skromnego człowieka z naszym Osiedlem, gdzie żył i tworzył w domu przy ul. Skarbka - wyjaśnia Zdzisław Szkutnik z Rady Osiedla Stary Grunwald.

Skwer znajdujący się wzdłuż ulicy Grochowskiej, pomiędzy Marcelińską a Rycerską o powierzchni 5 tys. m kw., który należy do miasta przez lata był zaniedbany.

Skutkowało to pogłębiającym się zaniedbaniem: zielsko i trawa do pasa, nie przycinane drzewa i krzewy, co wszystko razem sprawiało przygnębiający widok. W wyniku różnych zabiegów w 2010 r. udało się ze środków ówczesnego Osiedla im. Jana Ostroroga jedną część skweru zrewitalizować i raz skosić całość trawnika, a także przyciąć żywopłot, nadto - na zlecenie Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta dwukrotnie skoszono trawę na całym skwerze. Nie zmieniło to faktu, że były to działania doraźne. W końcu 2010 roku sprawa zaczęła zmierzać w dobrym kierunku, a jej finałem ma być po dokonanej rewitalizacji - wystąpienie do Rady Miasta z wnioskiem o nadanie skwerowi imienia prof. Janusza Ziółkowskiego - dodaje Zdzisław Szkutnik.

Pozytywną opinię w tej sprawie wydała już Komisja Opiniodawcza ds. Nazewnictwa Ulic w Poznaniu. W czwartek opinię w tej sprawie podejmie Komisja Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania, a ostateczną decyzję podejmie we wtorek Rada Miasta Poznania w trakcie powakacyjnej sesji.

Janusz Ziółkowski (1924 - 2000) - polski socjolog, działacz społeczny, senator I kadencji, szef Kancelarii Prezydenta RP.
Urodził się 6 kwietnia 1924 r. w Sosnowcu. W okresie wojny włączył się w działalność podziemia. Po wojnie podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1945 r. przeniósł się do Poznania, gdzie studiował na Wydziale Prawno-Ekonomicznym oraz Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Poznańskiego. W 1957 r. został adiunktem w Katedrze Socjologii na Uniwersytecie Poznańskim. W latach 1958 - 1960 przebywał na stażu w Liverpool University i London School of Economics. W latach 60. i 70. współpracował z UNESCO. W 1972 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego. W 1981 r. został wybrany na rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jednak już w następnym roku został usunięty z tego stanowiska przez ówczesne władze komunistyczne. Był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie i uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. W wyborach parlamentarnych w 1989 r. wybrany został do senatu I kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego. W latach 1992 - 1995 był szefem Kancelarii Prezydenta RP. W 1995 r. odznaczony został Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Profesor Janusz Ziółkowski jest autorem około 160 publikacji naukowych, nierzadko mających charakter interdyscyplinarny. Wiele z nich dotyczy socjologii miasta, w tym także Poznania.
Zmarł 5 kwietnia 2000 r. Został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

09

lip

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

16

lip

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: