Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"ZCK", "Towarowa" czy "Poznań Główny Galeria"? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"ZCK", "Towarowa" czy "Poznań Główny Galeria"?
21-08-2013 00:41   Janusz Ludwiczak
Na ulicy Matyi, tuż za zjazdem z Mostu Dworcowego kończy się budowa przejścia podziemnego dla pieszych i nowych przystanków tramwajowych. Zarząd Transportu Miejskiego chciałby, by otrzymały one nazwę "Dworzec Główny ZCK". Według Rady Osiedla Wilda przystanek ten powinien nazywać się "ZCK". Natomiast Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania uważa, że nowy przystanek powinien otrzymać nazwę "Towarowa".

Jak już pisaliśmy w piątek Zarząd Transportu Miejskiego zaproponował, by powstający przystanek tramwajowy na ul. Matyi otrzymał nazwę "Dworzec Główny ZCK". Opinię w tej sprawie miała wydać Rada Osiedla Wilda oraz Rada Osiedla Stare Miasto.

Zgadzamy się, by przystanek "Dworzec PKS" został przemianowany na "Wierzbięcice". Chcielibyśmy jednak by nowy przystanek na ulicy Matyi nosił tylko nazwę "ZCK", z tego względu, że mamy już przystanki z trzy literowymi skrótami jak "AWF" czy "HCP". Z resztą niedługo na ul. Rolnej przystanek autobusu linii 71 będzie nosił nazwę "IPN" - powiedział Adam Babicz, przewodniczący Rady Osiedla Wilda.

Uchwały jeszcze w tej sprawie nie podjęliśmy, sesję mamy dopiero we wrześniu. Moim zdaniem w nazwie przystanku nie powinien pojawić się skrót "ZCK", dla osób przyjezdnych będzie on nie zrozumiały. Proponuję nazwę "Dworzec Główny Galeria" z tego względu, że przystanek będzie mieścił się przy galerii handlowej. Przystanek ten mógłby nazywać się oczywiście "Dworzec Główny / Poznań City Center", ale to byłaby już zbyt długa nazwa. Przystanek na ulicy Głogowskiej "Dworzec Zachodni" powinien zachować swoją nazwę, ludzie do niej już się przyzwyczaili - uważa Paweł Sztando z Rady Osiedla Stare Miasto.

Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania uważa, że nowy przystanek powinien nazywać się "Towarowa".

Przystanek w ciągu ul. Matyi nie powinien nosić nazwy sugerującej, że jest on jedynym przystankiem, z którego można dostać się do Dworca Głównego. Opinię naszą motywujemy informacjami uzyskanymi od władz miasta jako uzasadnienie decyzji o niewyznaczeniu przejścia naziemnego na wysokości nowego przystanku, przez co droga z przystanku na dworzec zamiast 215 metrów w jednym poziomie wyniesie 450 metrów z "przeszkodami" w postaci schodów, wind i pochylni po drodze. Taka trasa jest do pokonania nawet, jeśli pasażer ma już zakupiony bilet i chce się dostać prosto na perony - na nie droga również prowadzi przez Dworzec Główny - uważają Arkadiusz Borkowski, Michał Mięsiak i Mateusz Woźniak ze Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania.

Kolejnym dezorientującym pasażerów elementem jest skrót "ZCK" - te trzy litery nie mówią nic nie tylko przyjezdnym, ale często nawet poznaniakom. Uważamy, iż nie ma potrzeby stosowania go tym bardziej, że powiązania piesze między różnymi środkami transportu wokół dworców przeczą podstawowemu znaczeniu czasownika "zintegrować". W związku z tym, że generalna zasada stosowana przez ZTM zakłada nadawanie przystankom nazw od ulic bocznych, proponujemy aby przystanki tramwajowe w ciągu ulicy Matyi miały nazwę "Towarowa". Zarazem, tak samo powinien nazywać się przystanek tramwajowy vis a vis Delty oraz autobusowy przed wejściem do nowej galerii handlowej. Są to przystanki właściwie w obrębie jednego skrzyżowania, a więc tworzą jeden węzeł. (Zarazem przystanek Towarowa II mógłby zmienić nazwę np. na Akademia Muzyczna) - sądzi Arkadiusz Borkowski, Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania.

Nowa nazwa przystanków zaproponowana przez ZTM nie podobają się także członkom Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania.

Dla nowo wybudowanych przystanków tramwajowych przy przejściu podziemnym do galerii i na dworce PKS i PKP, a także autobusowego 71 nazwać albo od imienia przylegającego ronda, które otrzyma niebawem imię, względnie po prostu "Zintegrowane Centrum Komunikacyjne (ZCK)", po co dodawać przedrostek "Dworzec Główny", by było "Dworzec Główny ZCK"? - wskazuje Mateusz Hurysz z Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania.


Komentarze (3)

21-08-2013 18:17:55
mihau
Most Dworcowy jest bliżej Dworca Głównego i stąd cała afera - nazywanie nowego przystanku "Dworzec Główny" to kierowanie niczego nieświadomych pasażerów do galerii handlowej. Jeśli urzędnicy to zrobią, ich poprzednie oficjalne stanowiska okażą się jedną wielką hipokryzją.
21-08-2013 15:29:42
Carlos
Popieram nazwę "Dworzec Główny" prosta i kojarząca się z miejscem przy którym staje tarmwaj (zwłaszcza dla przyjezdnych) jak w kazdym innym normalnym mieście (no ale nasze to hau hau i musi być wielka debata koło prostej sprawy)
21-08-2013 11:45:34
KL
Oczywiście że powinien nazywać sie "Dworzec Główny" Co przyjezdnemu powie nazwa "ZCK" czy "Galeria ZCK" czy tam Delta, Matyi itp. ten przystanek jest przy dworcu głównym i tak powinien sie nazywac . Amen :)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

09

paź

16:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert Orkiestry Zbigniewa Pawlaka

Rynek Łazarski
Targ Sztuk Pięknych
w godz. 13:00-18:00

11

paź

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Jubileusz 10-lecia 5.Poznańskiej Drużyny Harcerskiej "Wagabunda"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: