Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tory na "Teatralce" w katastrofalnym stanie. Grozi nam kompletny paraliż komunikacyjny? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Tory na "Teatralce" w katastrofalnym stanie. Grozi nam kompletny paraliż komunikacyjny?
05-07-2013 11:14   Janusz Ludwiczak
Jeżeli ktoś z Państwa myślał, że po zamknięciu Kaponiery gorzej już nie będzie to jest w błędzie. Okazuje się, że torowisko na skrzyżowaniu przy Moście Teatralnym jest tak w fatalnym stanie, że tramwaje przestaną jeździć przez centrum miasta zarówno w relacji północ-południe jak i wschód-zachód. Tramwaje przez węzeł na "Teatralce" przejeżdżają co 30 sekund, a w ciągu doby jeździ tędy 2 400 pojazdów.

Już od wielu lat skrzyżowanie przy Moście Teatralnym jest najbardziej obciążonym węzłem komunikacyjnym w Europie. Tramwaj przejeżdża tam co 30 sekund, a w ciągu doby przez "Teatralkę" przejeżdża 2400 pojazdów. Trudno aby przy takim wielkim obciążeniu nie dochodziło do ponadnormatywnego zużycia i przekroczenia granicznej trwałości torów. Wskutek ogromnego obciążenia stan techniczny tego węzła jest katastrofalny. Notujemy bardzo wiele pęknięć szyn, zwrotnic i krzyżownic. Jest tam zagrożenie w ruchu tramwajowym i może dojść do natychmiastowego wyłączenia tego węzła z eksploatacji - tłumaczy Iwona Gajdzińska, rzecznik MPK.

Kompleksowy remont węzła na "Teatralce" miał miejsce w 1995 roku, kiedy budowano Poznański Szybki Tramwaj na os. Sobieskiego. W 2009, 2010 i 2011 roku MPK przeprowadziło cząstkowe remonty.

Torowisko przy Moście Teatralnym mogłoby zostać wymienione dopiero po uruchomieniu PeSTki do Dworca Zachodniego. Wtedy tramwajem moglibyśmy dojechać z północy na południe, z Piątkowa i Winograd do Centrum i na Łazarz, jednak tramwaje kursujące z zachodu na wschód będą musiały jeździć okrężnymi trasami, m.in. przez Grunwaldzką i Most Dworcowy.

Oddanie przedłużenia PST to będzie moment kiedy remont mógłby się rozpocząć. W kierunku Piątkowskiej i Winograd mogłoby funkcjonować "wahadło". Musimy się z tym liczyć, że zamknięcie węzła na "Teatralce" w obecnej sytuacji komunikacyjnej będzie wiązać się z dużymi uciążliwościami - wskazuje Iwona Gajdzińska z MPK.

Remont torowisk na "Teatralce" potrwałby od miesiąca do 6 tygodni i miałby kosztować nawet 10 milionów złotych, problemem są jednak brakujące pieniądze w miejskim budżecie.


R E K L A M A

Komentarze (3)

05-07-2013 13:43:00
kaśka
Oj nie masz racje. W Barcelonie są tramwaje i to bardzo szerokie i wygodne. Miałam okazję się nimi nawet przejechać. Tramwaje były budowane specjalnie na olimpiadę w 1992 roku.
05-07-2013 13:39:18
autor
W Barcelonie też nie ma, odkąd Gaudi wpadł pod tramwaj. Od tej pory torowiska się nie psują :)
05-07-2013 12:13:55
pyra
to było do przewidzenia, ale czego w tym mieście można się spodziewać. Torowisko na Grunwaldzkiej gotowe, ale tramwajów nie można puścić. Teraz słyszymy o teatralce, idźmy w ślady Gliwic - ZLIKWIDOWAĆ TRAMWAJE! POZnan*... hał hał...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: