Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

PeSTka w lipcu dojedzie na Łazarz. Tramwaj nocny będzie dojeżdżać do Dworca Zachodniego? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
PeSTka w lipcu dojedzie na Łazarz. Tramwaj nocny będzie dojeżdżać do Dworca Zachodniego?
16-04-2013 10:36   Janusz Ludwiczak
W lipcu uruchomiona ma zostać trasa Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do Dworca Zachodniego i ulicy Głogowskiej. Gotowa jest już nowa stacja PeSTki, która powstała wzdłuż ulicy Zachodniej, przy budynku poczty. Dodatkowo w ramach inwestycji wyremontowana zostanie także ulica Zachodnia, którą mają kursować autobusy. Do Dworca Zachodniego wydłużone mają zostać dwie linie autobusowe, które do tej pory dojeżdżają do Bałtyku. Od marca nocne połączenie tramwajowe zyskali mieszkańcy Rataj. Czy jest więc szansa, że do Dworca Zachodniego kursować będą również tramwaje nocne?

Pod koniec czerwca ma zakończyć się budowa trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do Dworca Zachodniego i ulicy Głogowskiej. Gotowa jest już nowa stacja PeSTki, która powstała wzdłuż ulicy Zachodniej, przy budynku poczty. Podróżni mogą korzystać również z nowego tunelu, który połączyć Dworzec Zachodni z peronami. Wkrótce uruchomione zostaną schody ruchome i windy.

Obecnie trwają prace przy budowie torowiska i sieci trakcyjnej w miejscu, gdzie jeszcze dwa lata temu znajdował się peron 7. Tory układane są również w okolicach Kaponiery.

Zanim pierwszy tramwaj ruszy nową trasą wykonawca (firma ZUE) i inwestor (spółka Infrastruktura Euro Poznań 2012) będą musieli otrzymać pozwolenie na użytkowanie. Przeprowadzone zostaną również ćwiczenia z udziałem strażaków i służb ratowniczych. Później na nowej trasie PeSTki szkolić będą się motorniczowie. W przypadku tej inwestycji nie powinno być takich problemów jak z tunelem na Franowo.

Dodatkowo w ramach inwestycji wyremontowana zostanie także ulica Zachodnia, którą mają kursować autobusy. Do Dworca Zachodniego wydłużone mają zostać dwie linie, które do tej pory dojeżdżają do Bałtyku. Możliwe, że będą to autobusy linii nr 45 i 59.

A jakie tramwaje pojadą nową trasą? Docelowo będą linie nr 12 i 14, które z Piątkowa pojadą cały czas prosto wydzielonym torowiskiem do Dworca Zachodniego, a dalej skręcą w Głogowską - odpowiednio: "czternastka" na Łazarz i dalej do Górczyna, a "dwunastka" skręci następnie w Most Dworcowy i po stałej trasie dojedzie na Starołękę. Na nowej pętli, która powstaje przy ul. Zachodniej trasę będą kończyć tramwaje linii nr 26 (która podobno ma zostać przemianowana na "19"). Możliwe, że ze względu na przebudowę Kaponiery nową trasą kursować będzie również "piętnastka".

Od marca nocne połączenie tramwajowe zyskali mieszkańcy Rataj. Linia N21 została wydłużona przez Most Rocha na os. Lecha, a dalej przez Górny Taras Rataj, Rondo Starołęka, Zamenhofa i Rondo Rataje powraca do centrum, a dalej na Winogrady i Piątkowo dotychczasową trasą PeSTki. Czy jest więc szansa, że do Dworca Zachodniego kursować będą również tramwaje nocne, które mogłyby zastąpić autobus nocny, kursujący podobną trasą (chodzi o linie nr 235).

Jest to pomysł godny rozważenia. Mogłaby to być linia dodatkowa, która nie powinna zastąpić linii N21, która zabiera pasażerów z centrum i Rataj. Całodobowe połączenie tramwajowe Piątkowa i Winograd z dworcem kolejowym i PKS będzie potrzebne, tym bardziej, że będzie to trasa wydzielona - uważa Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania.

Po przedłużeniu "PeSTki" do Dworca Zachodniego skróci się także czas przejazdu "czternastki". Dojazd z Łazarza na Piątkowo ma być krótszy średnio o 10 minut. Łatwiejszy ma być też dojazd z Łazarza na deptak, a to dlatego, gdyż "dwunastka" ma zatrzymywać się także na obecnym przystanku "Dworzec Zachodni" i dalej będzie skręcać w Most Dworcowy, gdzie stałą trasą dojeżdżać będzie na Starołękę.

Nowa trasa tramwajowa będzie miała 2 km długości, a na jej trasie powstaną dwa przystanki o długości peronów 60 m (pod Rondem Kaponiera oraz na peronie 7 Dworca Zachodniego). Koszt inwestycji wynosi 115,7 mln zł, z czego prawie 43 mln zł pochodzi z dofinansowania unijnego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


Komentarze (1)

16-04-2013 20:20:33
pyra
I oni mieli to zrobic na Euro...chyba 2016. Pestka miala ruszyc juz w styczniu.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: