Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ryszard Grobelny będzie nadal prezydentem Poznania. Rada Miasta odrzuciła propozycję referendum - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ryszard Grobelny będzie nadal prezydentem Poznania. Rada Miasta odrzuciła propozycję referendum
26-02-2013 14:13   Janusz Ludwiczak
Rada Miasta większością głosów odrzuciła projekt uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania Prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego.

Podczas wtorkowej sesji miejscy radni przez pięć godzin debatowali nad projektem uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania Prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego. Wniosek o przeprowadzenie referendum złożyli na początku lutego radni SLD i PiS.

Niestety radnym opozycji nie udało się przekonać pozostałych rajców do przeprowadzenia referendum. Za przeprowadzeniem referendum było 12 radnych (z PiS i SLD), przeciw byli radni z prezydenckiego klubu Poznański Ruch Obywatelski (PRO). Radni PO byli obecni, ale nie wzięli udziału w głosowaniu.

Na początku projekt uchwały o referendum w sprawie odwołania Prezydenta Miasta Poznania przed upływem kadencji uzasadniali wnioskodawcy - radni Szymon Szynkowski vel Sęk z PiS i Tomasz Lewandowski z SLD.

Jest to nowość, że komunikacja miejska stała się dla pana prezydenta ważna. Nagle odwiedził pan ZTM. Pan doskonale zna Poznań, ale jest oderwany od rzeczywistości. Może warto wyjść panie prezydencie poza mury tej twierdzy? Kiedy jechał pan ostatni raz tramwajem? Niech pan mi wierzy, że podróżując komunikacją miejską można zobaczyć więcej niż z "putinady" w ZTM - stwierdził radny Szymon Szynkowski vel Sęk.

Panie prezydencie mam wrażenie, że żyjemy w dwóch innych światach. My radni spotykają się z mieszkańcami, i pan występujący w rankingach. Sytuacja finansowa jest katastrofalna. Zadłużenie miasta wynosi 2 miliardy złotych. Późniejsze włączanie świateł i Poznań tonący w egipskich ciemnościach. Przypomnę o takich absurdach jak wyłączanie klimatyzacji latem i nie włączanie ogrzewania zimą w tramwajach i autobusach. Miasto tak dogadało się z kurią, że znów dopłaci za "Ósemkę". Może łatwiej byłoby zatrudnić księdza kanclerza kurii? Miasto miało wpłacić 4,5 mln zł kurii i tak się dogadało z archidiecezją, że do 2014 roku będziemy płacić kurii 600 tys. zł czynszu za wynajem. Uważamy, że nieudolne rządy prezydenta narażają miasto na straty - wskazywał radny Tomasz Lewandowski, który zwrócił również uwagę na milionowe odszkodowania dla deweloperów i właścicieli nieruchomości jakie będzie musiało zapłacić miasto.

Następnie głos w imieniu klubów zabrali Sławomir Smól z prezydenckiego klubu Poznański Ruch Obywatelski i Marek Sternalski, przewodniczący poznańskiej Platformy Obywatelskiej.

To głos pomówień i nie potwierdzonych opinią ekspertów. Drodzy wnioskodawcy, nie poprosiliście ekspertów o potwierdzenie waszych uzasadnień. Może marzy się wam zamknąć prezydenta mimo przesłanek. Odwołać Tuska, odwołać Grobelnego tak aby nie było nic. Tylko czy jak tak mówicie lud to kupi? - powiedział Sławomir Smól z klubu PRO.

Co pozytywnego płynie z tego dla mieszkańców? Jakie korzyści płyną z tego konfliktu między prezydentem a PiS i SLD? Wystosowując wniosek o referendum powinniście również przedstawić kandydatów na prezydenta. To referendum doprowadzi do milionowych strat dla miasta.
Okres zadymy referendalnej to nie będzie czas na realizowanie podstawowych zadań miasta. Referendum służy do spraw nadzwyczajnych. Wybory mielibyśmy za trzy miesiące, a my musimy ustalić gospodarkę odpadami, uchwalić zniżki dla rodzin wielodzietnych. Kto to zrobi jeśli odwołamy prezydenta? Czy komisarz zajmie się przedszkolami? Czy spowoduje, że powstanie chociaż jeden żłobek w tym mieście a sześciolatki pójdą do szkół w lepszych warunkach?
- pytał Marek Sternalski, przewodniczący poznańskiej PO.

W dalszej części dyskusji głos zabrali poszczególni radni.

Widzę, że festiwal niekompetencji urzędników pana prezydenta narusza miasto na straty w planowaniu przestrzennym. Nie chcę prezydenta, który nie potrafi nadzorować swoich pracowników. Widzimy w Szczecinie bilbordy "zatrudnię informatyka" kiedy informatycy od lat nie mogą znaleźć pracy w Poznaniu - mówiła Ewa Jemielity, radna PiS, po czym wręczyła prezydentowi CV i stwierdziła "Mam nadzieję, że ten pan znajdzie pracę".

W naszej opinii żadnego kataklizmu by nie było. Dziwne, że przewodniczący Sternalski nie chce, by komisarzem był pewnie ktoś z Platformy Obywatelskiej - przekonywał Adam Kaczmarek z SLD.

Na tacy przynosimy gotowego kandydata, skoro premier wyznaczy komisarza z PO. Dziwie się przewodniczącemu Sternalskiemu, że nie chce skorzystać z tego gotowego rozwiązania - dodał Michał Grześ (PiS).

Organizacja referendum, odwoływanie na rok i dziewięć miesięcy przed zakończeniem kadencji to nie jest rozsądne działanie. Miasto wstrzyma oddech przez kilka miesięcy. Część problemów nie załatwi ani komisarz, ani nowy prezydent. To będą osoby, które skupią się na administrowaniu miastem. Czy komisarz i wybór prezydenta na jeden rok rozwiąże problemy? - pytał Mariusz Wiśniewski, radny PO.

Jesteśmy wybrani przez mieszkańców, którzy w tej chwili wykazują brak zaufania do prezydenta. W naszej ocenie miasto potrzebuje nowej osoby, która będzie widziała problemy, chciała słuchać mieszkańców. Sam wniosek referendalny już przyniósł efekty, bo pan prezydent wycofał wszystkie kontrowersyjne projekty uchwał - wskazywała radna Katarzyna Kretkowska (SLD).

Na zarzuty radnych odpowiedział prezydent Ryszard Grobelny.

Zarówno argumenty jak i atmosfera podczas dzisiejszej sesji mają bardziej charakter polityczny. Uważam, że ta polityka, którą prowadzimy jest dobrze realizowana. Nie zgodzę się z zarzutami, że Poznań jest gorzej zarządzany niż inne polskie miasta. Nigdy nie siedziałem w żadnej twierdzy, spotykałem się z mieszkańcami, nie jestem prezydentem zamkniętym w czterech ścianach - dodał prezydent Ryszard Grobelny.

Jak głosowała Rada Miasta nad projektem uchwały (PU 781/13) o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania Prezydenta Miasta Poznania przed upływem kadencji
Przemysław Alexandrowicz (PiS) - ZA
Andrzej Bielerzewski (PRO) - PRZECIW
Jan Chudobiecki (PRO) - PRZECIW
Lidia Dudziak (PiS) - ZA
Karolina Fabiś-Szulc (PO) - OBECNA
Joanna Frankiewicz (PRO) - PRZECIW
Grzegorz Ganowicz (PO) - OBECNY
Ryszard Franciszek Grobelny (PO) - OBECNY
Michał Grześ (PiS) - NIEOBECNY
Krzysztof Grzybowski (PiS) - ZA
Ewa Jemielity (PiS) - ZA
Jakub Jędrzejewski (PO) - OBECNY
Adrian Kaczmarek (SLD) - ZA
Katarzyna Kretkowska (SLD) - ZA
Wojciech Kręglewski (PO) - OBECNY
Dominika Urszula Król (PO) - OBECNA
Juliusz Kubel (niezależny) - ZA
Tomasz Lewandowski (SLD) - ZA
Tomasz Lipiński (PO) - OBECNY
Przemysław Markowski (PO) - OBECNY
Łukasz Mikuła (PO) - OBECNY
Norbert Napieraj (PRO) - PRZECIW
Maria Nowicka (PO) - OBECNA
Adam Pawlik (PiS) - ZA
Maciej Przybylak (PRO) - PRZECIW
Krzysztof Skrzypinski (PO) - OBECNY
Sławomir Smól (PRO) - PRZECIW
Urszula Stecka (PO) - NIEOBECNA
Marek Sternalski (PO) - OBECNY
Antoni Szczuciński (SLD) - ZA
Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS) - ZA
Hubert Świątkowski (PO) - OBECNY
Michał Tomczak (PO) - OBECNY
Beata Urbańska (SLD) - ZA
Mariusz Wiśniewski (PO) - OBECNY
Wojciech Wośkowiak (PRO) - PRZECIW
Bartosz Zawieja (PO) - OBECNY
ZA: 12
PRZECIW: 7
WSTRZYMUJĄCE SIĘ: 0
OBECNI NIEGŁOSUJĄCY: 16


Komentarze (5)

01-03-2013 14:36:29
JS
@gonia to pogratulować wyboru. Poprzednio kandydatem SLD na prezydenta był p.Bachalski, który najpierw był w UW, potem był posłem PO, potem senatorem PO, następnie startował na prezydenta Gorzowa, z którym jest najbardziej związany. Nagle pojawił się jako kandydat SLD na prezydenta Poznania. Świetny kandydat na prezydenta, taki ideowy ;) SLD znowu wystawi spadochroniarza, bo nie ma kogo. Podobnie jak PIS (tylko Dziuba - dziwne, że Pisowi nie przeszkadza jego wieloletnia przynależność do SD w latach 70-tych i 80-tych). A z PO znowu wystawią partyjnie namaszczonego karierowicza. I dlatego wygrywa Grobelny :) Proste - w Pozku nie ma elit politycznych ani nikogo z wizją rozwoju miasta. Chociaż może to i lepiej vide człowiek z wizją we Wrocławiu i obecne kłopoty tego miasta...
01-03-2013 12:14:29
gonia
Napewno na platforme nie zagłosuje w następnych wyborach ani na ich kandydata na prezydenta, radni z PO to nie wasz prywatny folwark!-to my wyborcy zadecydujemy kto zasiadzie m.in. w Radzie Miasta-ja chyba zagłosuję na SLD
27-02-2013 11:10:05
wyborca
Wniosek o referendum SLD miało złożyć zaraz po Euro. Wybory nowego prezydenta na rok - bez sens.
26-02-2013 21:14:27
Karol
Rozmarzyłeś się? Chciałbyś Dziubę, który by odczytywał rozkazy kaczora?
26-02-2013 19:21:25
Alibaba
Szkoda, że Grobelny zostanie i za darmo oraz za nowe ściemnianie jeszcze będzie dostawał kasę. On powinien opuścić Poznań. Grobelny już dużo na mieszał, utrudnił życie poznaniakom wie musi odejść. . A zatem WYPAD ex prezydencie
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: