Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Radni SLD i PiS złożyli wniosek w sprawie referendum o odwołanie prezydenta Grobelnego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Radni SLD i PiS złożyli wniosek w sprawie referendum o odwołanie prezydenta Grobelnego
05-02-2013 13:09   Janusz Ludwiczak
Podczas wtorkowej sesji poznańscy radni SLD i PiS złożyli wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania prezydenta Ryszarda Grobelnego.

Pod wnioskiem, którego treść uzasadnienia liczy 22 strony podpisało się 12 radnych z Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Od pewnego czasu jest co raz więcej argumentów przemawiających za odwołaniem prezydenta Poznania. Nie mam żadnych wątpliwości, że czym prędzej Ryszard Grobelny przestanie pełnić tą funkcję, tym lepiej dla Poznania i jego mieszkańców. Dziś przeciwko prezydentowi jest mnóstwo społeczników, nauczyciele zdenerwowani bałaganem w miejskiej oświacie, a także ludzie sportu i kultury. Czy stać nas na to, by miastem rządziła osoba niegospodarna, która źle zarządza miejskimi środkami. Poznaniacy coraz bardziej będą odczuwali skutki rządów Ryszarda Grobelnego. Rozpoczęło się od wygaszania świateł ulicznych, a kończy na podwyżce wszystkich usług komunalnych, od wywozu śmieci, cen wody, podatki od nieruchomości po komunikację miejską - powiedział Tomasz Lewandowski, Radny Miasta Poznania, przewodniczący klubu radnych SLD.

By referendum mogło zostać przeprowadzone musi zgodzić się więcej niż połowa z 37 radnych. Rada Miasta będzie głosować nad tym wnioskiem podczas kolejnej sesji, która odbędzie się 26 lutego.

Oświadczenie w tej sprawie wydali już radni prezydenckiego klubu Poznański Ruch Obywatelski (PRO).

"Ze zdumieniem ale też i z rozbawieniem zapoznaliśmy się z pomysłem naszej nowej koalicji Prawa i Sprawiedliwości oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej dotyczącym organizacji referendum w sprawie odwołania prezydenta Grobelnego. Ze zdumieniem, gdyż radni koalicji PiS-SLD składając swój wniosek pod dyskusję Rady z góry zakładają, że on nie przejdzie. Jak inaczej tłumaczyć fakt, że żaden z klubów, ani Prawo i Sprawiedliwość, ani też Sojusz Lewicy Demokratycznej nie zgłosił poprawki do budżetu, przeznaczającej środki na organizację referendum. A tych pieniędzy w budżecie nie ma.
[...]
Przeprowadzenie referendum w Poznaniu to koszt 1 miliona złotych. Jeśli jakimś cudem okazałoby się ono skuteczne, będzie to oznaczało przyśpieszone wybory. Czyli kolejny milion złotych. Dodajmy, że wybory odbyłyby się pewnie na kilka miesięcy przed zaplanowanymi listopadowymi wyborami w 2014 roku"
- czytamy w oświadczeniu Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego.

Jeśli Rada Miasta nie zgodzi się na przeprowadzenie referendum, wtedy radni SLD i PiS wspólnie z organizacjami i stowarzyszeniami zamierzają rozpocząć akcję w sprawie odwołania prezydenta Grobelnego. Podobna, wspólna akcja odbyła się jesienią zeszłego roku. Z inicjatywy Stowarzyszenia Projekt Poznań przy współpracy stowarzyszeń: Inwestycje dla Poznania, My-Poznaniacy oraz KoLiber Poznań ponad 12,5 tysiąca poznaniaków podpisało się pod obywatelskim projektem w sprawie "zamrożenia" podwyżek biletów komunikacji miejskiej (od 1 stycznia) i wydłużenia czasu przejazdu biletów 15-minutowych do 25 minut.

Wtedy potrzebne będzie ponad 40 tysięcy podpisów, gdyż do przeprowadzenia referendum lokalnego potrzeba podpisów 10% mieszkańców uprawnionych do głosowania. Referendum może zostać przeprowadzone również z inicjatywy organu stanowiącego, np. Rady Miasta. By referendum było ważne frekwencja w głosowaniu musi wynieść 30%.

W listopadzie 2009 roku mieszkańcy Częstochowy odwołali w referendum prezydenta Tadeusza Wronę, któremu zarzucali niegospodarność i "politykę nadmiernie uwzględniającą interesy Jasnej Góry". W referendum wzięło udział 36 tysięcy osób, a wymaganych było 30 tysięcy głosów.

Natomiast w styczniu 2010 roku przeprowadzono referendum w sprawie odwołania Jerzego Kropiwnickiego z fotela prezydenta Łodzi.

Gdy wynik referendum jest wiążący w takim przypadku premier powołuje komisarza, a najpóźniej 90 dni od referendum odbywają się wybory nowego prezydenta miasta.


Fot: archiwum lazarz.pl

ZOBACZ TAKŻE: Rowerzysta zginął pod kołami tramwaju

ZOBACZ TAKŻE: Kobieta wpadła pod tramwaj

ZOBACZ TAKŻE: Siedem osób zostało rannych w zderzeniu dźwigu z tramwajem

ZOBACZ TAKŻE: Kierowco, z 50-tonowym tramwajem nie masz szans. Na Głogowskiej jest najwięcej wypadków

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Powiadom o tym mieszkańców Łazarza. Wyślij e-mail na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl lub sms/mms: 503 420 675. Twórz razem z nami - by pomóc innym.

Komentarze (4)

06-02-2013 14:47:20
Sławek
W normalnych wyborach powinna być opcja oddania głosu na minus, wtedy miałyby one większy sens.
05-02-2013 20:37:40
Zecer
Chciałbyś :) W ostatnim badaniu bodajże w Głosie Grobelny miał 35% poparcia. Następny kandydat, chyba Dziuba miał 9%. Kolejne wybory i kolejna kadencja Grobelasa :) No bo kto za niego? Urzędasy z PO lub PIS? Czy też My Poznaniacy, którzy właśnie się rozpadają i nie mają zarządu?
05-02-2013 17:00:58
Jan Niezbędny
Narescie. Poznań cię żegna za te długi, za te sciemnianie, Wypad z Pozannia juz duzo zachachciłeś. G R O B E L N Y musi odejśc
05-02-2013 15:42:38
pyra
no w końcu... ale wątpie, by poparła ta PO i wazeliniarze Grobelnego.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: