Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wzięli ślub… na pielgrzymce. W drodze do Ostrowa - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wzięli ślub… na pielgrzymce. W drodze do Ostrowa
09-07-2008 17:19   Janusz Ludwiczak
Poznańscy pielgrzymi pokonali najdłuższe etapy wyprawy liczące 40-50 kilometrów. Na szczęście uniknęli deszczu. W poniedziałek dwoje pątników powiedziało sobie sakramentalne tak.

Uczestnicy pielgrzymki mają już trzy dni marszu za sobą. W momencie, kiedy powstaje ten artykuł pielgrzymi docierają do Ostrowa Wielkopolskiego. A jak wygląda dzienny harmonogram pielgrzymowicza? Maszerujący wstają zazwyczaj o godzinie 5, później odprawiana jest msza święta i zazwyczaj około godziny 7/8 rozpoczyna się wymarsz na trasę. Od przystanku do przystanku trzeba pokonać od 3 do 10 kilometrów i oczywiście pieszo. Postojów na trasie jest zazwyczaj pięć, sześć. Są też przerwy na posiłki – ulubionym przysmakiem pielgrzymowiczów jest zupa pomidorowa. Pielgrzymowicze nocują i żywią się na terenie kościołów lub po domach, u parafian. Dzień pątników kończy się ok. godz. 21/22, ale to chyba zrozumiałem, bo na 5 trzeba wstać i wypocząć po przemaszerowanym dniu.

W poniedziałek dwoje pielgrzymów – Dorota i Dariusz z grupy 21 wzięło ślub. Na pielgrzymkowych braci i siostry czekał tort weselny. Na młodą parę po pielgrzymce czeka wesele.

Najgorszy kryzys już minął. Niektórzy mimo zniechęcenia, bólu i odcisków idą dalej. A co słychać u naszych pielgrzymowiczów? Oto relacje Pawła Kirchnera (grupa 4), Czesławy Kuśnierek (grupa 5) oraz Piotra Garasza (grupa 14):

GRUPA 4 – relacjonuje Paweł Kirchner:
Drugiego dnia trasa prowadziła malowniczo, bo przez las, dzięki czemu uniknęliśmy ruchliwej drogi. Na szczęście nas dziś nie zmokło. W sumie w grupie idzie około 40 osób, głównie studentów, ale są też ludzie starsi. Najstarsza uczestniczka ma 80 lat.

Pod sam koniec wyprawy pokropiło. Dziś mieliśmy jeden z najdłuższych etapów liczący ponad 40 kilometrów, prowadzący z Jarocina do Skrzebowej, postoje grupa robiła co 5 kilometrów. Kilka osób potrzebowało osiem osób, ale to zrozumiałe zmęczenie, odciski i nogi bolą.

GRUPA 5 – relacjonuje Czesława Kuśnierek:
W poniedziałek było słonecznie, ale trochę też pokropiło. Dzisiejszy etap prowadził przez las. W drodze do Sulęcina minęliśmy piękny, stalowy most nad Wartą. Równocześnie jechał też pociąg, a więc mieliśmy piękny widok: na most, rzekę i ciuchcię. W sumie mieliśmy pięć postojów. W grupie idą przeważnie ludzie młodzi, w wieku licealnym. Są też stali uczestnicy pielgrzymki – jest to dziesięć osób.

We wtorek mieliśmy szczęście. Przez cały dzień towarzyszyło nam słońce, ale pod sam koniec wyprawy dość mocno popadało, co ja mówię, przeszła ulewa. Dziś trasa prowadziła przez pola i drogi. Dzień minął spokojnie. Na szczęście poważny mój kryzys już minął. Najgorzej było pierwszego dnia, ale pewnie z powodu dość dużego upału i w dodatku zmiana trasa ze względu na remont na trasie katowickiej. Musieliśmy iść kamienną drogą przez Pokrzywno. W sumie nadrobiliśmy około 7 kilometrów.

GRUPA 14 – relacjonuje Piotr Garasz:
Przed wyruszeniem w trasę zaskoczył nas poranny deszcz. Widocznie Bóg wysłuchał nasze prośby, bo poprzednio grupa modliła się właśnie o deszcz, który był nam potrzebny. Po mszy świętej czekała na nas posiłek: zupa pomidorowa. Pojawiają się pierwsze odciski i pęcherze, jednak grupa idzie dalej i nie poddaje się.

We wtorek przez całą trasę było słonecznie, nie doskwierał nam upał. Dziś grupa miała do pokonania najdłuższy odcinek, liczący 48 kilometrów. Pojawiają się pierwsze odciski, pęcherze i oparzenia. Aby pokonać tak długi etap grupa musiała wstać o 4:40. W czwartek dojdzie do nas grupa ostrowska, która pójdzie aż do Krakowa Łagiewnik.

Czesława Kuśnierek idzie osobiście w pielgrzymce, Paweł Kirchner i Piotr Garasz są w służbie porządkowej i nadzorują swoimi grupami. W pielgrzymce jako przewodnik idzie też ks.Przemysław Konieczny z Parafii Matki Boskiej Bolesnej.

9 lipca, 4 dzień pieszej pielgrzymki :
Grupa 4:
7:00 Wyjście na trasę ze Skrzebowej
13:00 Msza święta ze wszystkimi grupami w Pogrzybowie Gr. Po niej posiłek
18:00 Zakończenie etapu w Ostrowie Wielkopolskim
Grupa 5:
10:00 Wyjście na trasę z Dobrzycy
13:00 Msza święta ze wszystkimi grupami w Pogrzybowie Gr. Po niej posiłek
19:00 Zakończenie etapu w Jankowie Przygrodzkim
Grupa 14:
11:30 Wyjście na trasę z Raszkowa
13:00 Msza święta ze wszystkimi grupami w Pogrzybowie Gr. Po niej posiłek
18:00 Zakończenie etapu w Ostrowie Wielkopolskim


Mapa: Janusz Ludwiczak, źródło: maps.google.pl
Fot: www.poznanskapielgrzymka.pl

Komentarze (3)

10-07-2008 12:52:12
stokrotka
"madziu" nie można, tylko to jest fakt. Nie jeden ślub już odbył się na pielgrzymce. Zapewniam Cię, że lepsze to niż urząd. Wszystkiego najlepszego nowożeńcom!
10-07-2008 11:27:49
madzia
Ślub na pielgrzymce? Można i tak... Cóż już różnie ludzie mówili sobie tak, w tramwaju, pod wodą można i na pielgrzymce
09-07-2008 19:23:40
lazarus
ciekawy pomysl z tymi relacjami. nie samym Łazarzem człowiek żyje. Życzę powodzenia w pielgrzymowaniu, i podziwiam.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

wrz

do 26-09-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Smaki Regionów - targi kulinarne

26

wrz

do 28-09-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra

27

wrz

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"MAMMA MIA SHOW"- koncert przy znanych przebojach polskich i światowych z lat 80`

29

wrz

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny, 90-lecie parafii - msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego

30

wrz

do 01-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Viva Seniorzy! - targi dla seniorów

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: