Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Reklama Adrii zajmowała dwa piętra - już od 55 lat przy Głogowskiej produkują neony - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Reklama Adrii zajmowała dwa piętra - już od 55 lat przy Głogowskiej produkują neony
26-12-2012 01:14   Janusz Ludwiczak
W oficynie kamienicy przy ul. Głogowskiej 101 mieści się zakład, który nieprzerwanie od 1957 roku produkuje neony i reklamy świetlne.

Wchodzimy przez bramę kamienicy przy ul. Głogowskiej 101, która mieści się niedaleko kościoła Matki Boskiej Bolesnej i na podwórzu znajduje się zakład, w którym nieprzerwanie od 1957 roku produkuje się neony i reklamy rozświetlające po zmierzchu miasto. To właśnie tutaj powstał chociażby okrągły neon na dachu hali Arena.

Nasza firma istnieje od 1957 roku. Została założona w Warszawie i miała osiem oddziałów w całej Polsce, w tym w Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. Od samego początku zakład mieści się przy ul. Głogowskiej 101. Cały czas był to zakład państwowy, w wyniku przekształceń w 1992 roku powstała spółka z o.o., obecnie jest to firma prywatna. Kiedyś była to firma duża, gdzie było zapotrzebowań na reklamę i neony. Posiadaliśmy 12 szklarzy. Dziś mamy kilku pracowników - powiedział Piotr Heinze z firmy "Reklama-Neony".

Czynnikiem, który pozwolił na tak długie przetrwanie na konkurencyjnym rynku usług reklamowych jest jakość produkowanych przez firmę neonów oraz napisów i kasetonów świetlnych. Dzięki dobrej jakości wyrobów i usług zostaliśmy zauważeni oraz docenieni przez szereg polskich i zagranicznych firm oraz instytucji - dodaje Piotr Heinze.

Przez 55 lat działalności zakład stworzył przeszło 2500 reklam świetlnych, dziś nie wiele z nich się zachowało. Neony, jakie przetrwały w Poznaniu można spotkać na ratajskich wieżowcach czy na budynku Filharmonii Poznańskiej i budynku poczty przy ul. Św. Marcin.

W 2007 roku po 30 latach odtworzyliśmy neon Poznańskich Słowików. Jednak niestety dwa lata temu zdemontowaliśmy jeden z ostatnich zegarów neonowych na budynków przy Placu Wiosny Ludów. Koszty utrzymania ponosiło miasto. Można było ten zegar uratować, jak miało to miejsce na Placu Wolności, gdzie zegar ten przejął jeden z banków - przekonuje Piotr Heinze.

Kilka tygodni temu neonowy zegar został zdjęty także z pawilonu 15 Międzynarodowych Targów Poznańskich. Aktualny czas mogli sprawdzić chociażby pasażerowie tramwajów jadący ulicą Głogowską.

Obecnie największy neon w Poznaniu znajduje się na jednym z pięciu biurowców Alfy.

Jest to reklama BZ WBK. Jedna z liter ma osiem metrów wysokości i 3 metry szerokości. Największa reklama w Poznaniu znajdowała się jednak na budynku Adrii, by ją zamieścić trzeba było dobudować piętro. Cały neon zajmował ponad dwa piętra - wyjaśnia Piotr Heinze.

A jak produkowane są reklamy świetlne?

Do produkcji neonów używa się dwa gazy - neon i argon. Neon to jest kolor czerwony. Taka reklama jest najbardziej widoczna, nawet podczas mgły. By uzyskać kolorową reklamę stosuje się luminofor, który powoduje świetlenie w odpowiednim kolorze. Reklamę neonową jesteśmy w stanie wyprodukować od dwóch tygodni do nawet kilku miesięcy, w zależności od wzoru i wielkości - dodaje Piotr Heinze.


Komentarze (2)

27-12-2012 16:19:30
pyra
niestety ten neon Poczty Polskiej nie pali się
26-12-2012 19:49:21
De.
Oby firma produkowała neony rurkowe jak najdłużej. Szkoda że zostało tak mało prawdziwych neonów.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

10

lut

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Taka miłość w sam raz" - Walentynkowe Show słowno-muzyczne w wykonaniu Mojego Teatru
wstęp wolny

14

lut

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W Kręgu miłości" - Wieczór poetycko muzyczny. Wiersze Izabeli Kamili Zioła przy akompaniamencie Tomka Batańczuka
wstęp wolny

16

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Tłusty czwartek" - występ zespołu REMIS
- Wieczorek taneczny i spotkanie Klubu Seniora Bamberka
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: