Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dwa lata temu pomnik Krzysztofa Komedy stanął przy Uniwersytecie Medycznym - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Dwa lata temu pomnik Krzysztofa Komedy stanął przy Uniwersytecie Medycznym
19-11-2012 13:09   Janusz Ludwiczak
Równo dwa lata temu, 19 listopada 2010 r. przed Centrum Stomatologii Uniwersytetu Medycznego, przy zbiegu ulic Przybyszewskiego i Bukowskiej odsłonięto pomnik Krzysztofa Komedy - wybitnego pianisty i kompozytora jazzowego. W połowie marca rzeźba została zdemolowana przez grupę wandali. We wrześniu pomnik Krzysztofa Komedy znów stanął na terenie kampusu Uniwersytetu Medycznego, ale w miejscu monitorowanym, przed Centrum Kongresowo-Dydaktycznym i Biblioteką Główną. Za naprawę rzeźby uczelnia zapłaciła 15 tysięcy złotych, a sprawców, którzy zniszczyli pomnik do dziś nie udało się złapać.

Pomnik Krzysztofa Komedy został odsłonięty 19 listopada 2010 roku z okazji 90-lecia Uniwersytetu Medycznego. Krzysztof Komeda, a właściwie Krzysztof Trzciński był absolwentem tej uczelni. Urodził się 27 kwietnia 1931 w Poznaniu. Był kompozytorem, pianistą jazzowym, twórcą znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Napisał muzykę do 65 filmów, w tym m.in. do "Dziecko Rosemary" Romana Polańskiego. Komeda zmarł 23 kwietnia 1969 r. w Warszawie.

W nocy z 17 na 18 marca nieznani sprawcy zdemolowali pomnik Krzysztofa Komedy, który znajdował się przed Centrum Stomatologii Uniwersytetu Medycznego, przy zbiegu ulic Bukowskiej i Przybyszewskiego. Policji wciąż nie udało się znaleźć sprawców zdarzenia, którym grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

W maju pomnik Krzysztofa Komedy został przewieziony do Gdańska, gdzie przez cztery miesiące był naprawiany w pracowni autora pomnika Adama Dawczka Dębickiego.

We wrześniu rzeźba wybitnego pianisty i kompozytora stanęła znów na terenie kampusu Uniwersytetu Medycznego, ale tym razem w miejscu monitorowanym - przed budynkiem Centrum Kongresowo-Dydaktycznego i Biblioteki Głównej, przy zbiegu ulic Przybyszewskiego i Rokietnickiej. Naprawa rzeźby kosztowała uczelnię 15 tysięcy złotych.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

mar

Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

29

mar

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com

30

mar

do 02-04-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne

02

kwi

Rynek Łazarski
Złota niedziela na Rynku
- kiermasz, spektakl teatralny, koncert, gra terenowa, warsztaty rękodzielnicze, strefa animacji dla najmłodszych, prezentacje historyczne
w godz. 12:00-18:00

03

kwi

19:30
Kościół Św. Anny ul. Matejki/Limanowskiego 13
Droga Krzyżowa ulicami parafii:
Kościół Św. Anny - Matejki - Limanowskiego - Jarochowskiego - Niegolewskich - Matejki - Kościół Św. Anny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: