Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Odwiedziliśmy groby bliskich - FOTOREPORTAŻ - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Odwiedziliśmy groby bliskich - FOTOREPORTAŻ
02-11-2012 01:07   Janusz Ludwiczak
W czwartek opustoszały ulice, a całe życie miasta przeniosło się na cmentarze. Tego dnia alejki nekropolii wypełnione było tłumami ludzi. Okazuje się, że przed miejscem wiecznego spoczynku kupić mogliśmy już nie tylko znicze i kwiaty, ale również tradycyjne "rury", rogale świętomarcińskie czy lizaki w kształcie serca z napisem "Kocham Cię". We Wszystkich Świętych niestety padało, ale deszczowa pogoda nie zniechęciła do odwiedzenia grobów najbliższych.

Jak zawsze niezawodna okazała się komunikacja miejska, która była zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w dotarciu na cmentarz. Wszystkie tramwaje i autobusy, którymi można było dotrzeć na grób bliskich jeździły częściej niż wynikało to z rozkładu świątecznego, bowiem co 10 minut. Osoby, którzy jednak postanowiły dojechać na Junikowo samochodem stały w korkach, a dojazd trwał nawet godzinę. Korki na ulicy Grunwaldzkiej w kierunku cmentarza zaczynały się już za skrzyżowaniem z ul. Grochowską. Podobnie było na Miłostowie. Korki tworzyły się na ulicy Warszawskiej już od Śródki.

Średnio co półtorej minuty podjeżdżały na przystanki tramwaje. MPK uruchomiło dodatkowe linie nr 22, 23 i 24. Między dwiema największymi poznańskimi cmentarzami można było przemieścić się aż trzema tramwajami - linii nr 6, 23 (przez Łazarz i Rataje) oraz 24 (przez Teatralkę i Most Rocha). Co 5 minut jeździła "piętnastka", zaś tramwaje linii nr 1, 6, 7, 8 i 13 kursowały co 10 minut.
Częściej jeździły również autobusy na Górczyn. Od godz. 8 do 17 co 10 minut jeździły autobusy linii nr 63, 64, 82 i 93. Ponadto kursowała "pięćdziesiątka", zaś autobusy "za tramwaj" linii T5 kursowały według rozkładu roboczego - co 5 minut.

Przed cmentarzami obok zniczy i kwiatów można było kupić już nie tylko tradycyjne "rury", ale też rogale świętomarcińskie i pierniki, a także lizaki w kształcie serca z napisem "Kocham Cię".

Wieczorem wielu poznaniaków wybrało się na cmentarze, aby nie tylko pomodlić się nad grobami, ale zobaczyć tradycyjne światełka święcących się zniczy. Sporo osób gromadziło się również przy grobie Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu Górczyńskim, wokół którego paliło się dziesiątki zniczy.


Komentarze (3)

03-11-2012 20:26:59
kaska ma rację
"Jak dobrze, że postanowiłam dziś wybrać się na cmentarz. Przynajmniej nie ma tłumów, a o zmarłych powinno się pamiętać w Dzień Zaduszny" coś w tym jest :)
02-11-2012 23:31:57
Hania
Dzieki wielkie za tak wspaniala relacje fotograficzna !!! Pogode mieliscie okropna !!! Nawet zobaczylam poznanskie rury /wypiek/ na straganie po 3 zl sztuka, zjadlo by sie :) Jeszcze ksztaltem nie takie jak za moich mlodych czasow ale juz moga byc :)
02-11-2012 14:06:09
kaśka
Jak dobrze, że postanowiłam dziś wybrać się na cmentarz. Przynajmniej nie ma tłumów, a o zmarłych powinno się pamiętać w Dzień Zaduszny.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

10

lut

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Taka miłość w sam raz" - Walentynkowe Show słowno-muzyczne w wykonaniu Mojego Teatru
wstęp wolny

14

lut

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W Kręgu miłości" - Wieczór poetycko muzyczny. Wiersze Izabeli Kamili Zioła przy akompaniamencie Tomka Batańczuka
wstęp wolny

16

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Tłusty czwartek" - występ zespołu REMIS
- Wieczorek taneczny i spotkanie Klubu Seniora Bamberka
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: