Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nie ma już ich wśród nas... - wspomnienia - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nie ma już ich wśród nas... - wspomnienia
02-11-2012 09:42   Janusz Ludwiczak
Wspominamy tych wszystkich, którzy odeszli od nas w minionym roku. Pamiętajmy o nich nie tylko we Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.


ks. kan. Janusz Piotrowski - urodził się w 1935 roku na poznańskich Jeżycach. Po kilku latach rodzice przeprowadzili się na Łazarz, a dokładniej na ulicę Potockiej. Wtedy rozpoczęła się droga kapłańska, gdyż wtedy młody ks. Janusz został ministrantem w Parafii Matki Boskiej Bolesnej.
1985 roku ks. Janusz Piotrowski utworzył chór parafialny Dolorosa, wcześniej znany jako Adoramus. Zmiana nazwy chóru miała podkreślić przynależność do parafii, której patronem jest Matka Boska Bolesna. Chór Dolorosa liczy ponad 60 członków, wśród których jest m.in. Radna Miasta Poznania Lidia Dudziak. Jednak zamiłowanie do śpiewu ks. Janusza rozpoczęło się znacznie wcześniej. Już w Niższym Seminarium Duchownym kleryk Janusz dostrzegł radość śpiewania. Prawdziwa przygoda ze śpiewem rozpoczęła się podczas zorganizowania dwugłosowego chórku dziewczęcego, który wykonał pieśni ku czci Matki Boskiej Nieustającej Pomocy podczas mszy świętej. W ciągu roku zespół powiększył się do 100 osób i od tego wszystko się zaczęło. Ks. Janusz ukończył m.in. Wyższą Szkołę Muzyczną.
Ks. kanonik Janusz Piotrowski 5 czerwca 2009 roku, podczas zakończenia obchodów 20. jubileuszowych Dni Łazarza otrzymał tytuł "Człowieka 20-lecia Łazarza" za całokształt zaangażowania w życie społeczności dzielnicy Łazarz. Ten tytuł specjalny został przyznany w roku 20.rocznicy wolnych wyborów i wolnej Polski oraz z okazji właśnie 20. jubileuszowych Dni Łazarza, największego i najstarszego dzielnicowego święta w Poznaniu.
Natomiast 28 czerwca 2009 roku ks. Janusz Piotrowski obchodził 50. rocznicę święceń kapłańskich.
Zmarł 25 marca 2012 roku w wieku 77 lat. Spoczywa na cmentarzu Górczyńskim, kwatera IIIL, rząd 4, numer 41


Zenon Wiatr - urodził się 20 maja 1934 roku w Poznaniu. Był absolwentem Państwowej Średniej Szkoły Zawodowej i Technikum Mechaniczno-Elektrycznego.
Ukończył Wydział Elektryczny Politechniki Poznańskiej z tytułem inżyniera elektryka. Był zasłużonym seniorem Stowarzyszenia Elektryków Polskich, został odznaczony Honorowymi Odznaczeniami Stowarzyszenia Elektryków Polskich i Naczelnej Organizacji Technicznej. Interesował się turystyką, organizował liczne wycieczki piesze, narciarskie i górskie, a także rajdy. Zdobył wiele odznak turystycznych. Od 1968 roku był członkiem Koła Przewodników PTTK przy Oddziale Poznańskim. Pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Przewodnickiej Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Poznaniu oraz był członkiem prezydium Komisji Przewodników Turystycznych ZG PTTK w Warszawie. Z jego inicjatyw w listopadzie 2007 r. przy poznańskim oddziale Koła Przewodników PTTK powołano Koło "Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919". Zenon Wiatr był autorem przewodnickich materiałów szkoleniowych Nowymi dzielnicami Poznania, Powstanie Wielkopolskie, Miejsca Upamiętniające ludzi serialu telewizyjnego - Najdłuższa Wojna Nowoczesnej Europy, Drzwi w portalu Bazyliki Poznańskiej oraz komunikatów informujących i mapek szlaków turystycznych. Za pracę zawodową i działalność turystyczno-krajoznawczą został uhonorowany: Brązowym Krzyżem Zasługi (w 1975 r.), Odznaką "Zasłużony w Rozwoju Województwa Poznańskiego" (1973), Srebrną Honorową Odznaką SEP (1971), Złotą Honorową Odznaką SEP (1981), Srebrną Honorową Odznaką PTTK (1975), Złotą Honorową Odznaką PTTK (1980), Srebrną Honorową Odznaką NOT (1978), Honorowym Dyskiem WKKFiT w Poznaniu (1976), Odznaką "Zasłużony Dawca Krwi" (1978), Złotą Odznaką "Zasłużony Energetyk" (1978), Złotym Krzyżem Zasługi (1986), Odznaką "Zasłużony Pracownik ZPREP" (1991), Srebrną Odznaką "Zasłużony Działacz Turystyki (1986), Złotą Odznaką Honorową Towarzystwa Wszechnicy Polskiej (1990).
W 2007 roku, podczas 18. Dni Łazarza Zenon Wiatr otrzymał nagrodę "Przyjaciel Łazarza".
Zmarł 30 stycznia 2012 roku w wieku 78 lat. Spoczywa na cmentarzu Junikowskim, pole 17, rząd 3, numer 94


Marian Chudy - urodził się 20 stycznia 1924 roku w Bitkowie na Ukrainie. W 1939 roku wraz z rodzicami przeniósł się do Poznania. Od 1970 r. był prezesem Oddziału Poznańskiego PTTK. W 1969 r. zainicjował utworzenie Klubu Górskiego "Grań", który działa w domu kultury "Krąg".
Był autorem wielu artykułów w "Kronice Wielkopolskiej" oraz redaktorem "Turysty Poznańskiego" wydawanego przez poznańskie PTTK,a także biuletynu "Znad Warty". Brał udział w tworzeniu planów wydawniczych, dokumentowania historii, lecz także tworzył dokumentację poprzez kwerendę wydawnictw mówiących o tradycjach i historii Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego na terenie Wielkopolski. Skatalogował ponad 150 prac magisterskich i rozpraw doktorskich napisanych w latach 1945-85 na AWF w Poznaniu.
Od 1957 roku był przewodnikiem miejskim w Poznaniu. Posiadał również uprawnienia przodownika turystyki górskiej na wszystkie grupy górskie w Polsce i na Słowacji (od 1965 r. ), przodownika turystyki pieszej (1967), strażnika ochrony przyrody.
W latach 1980-1986 pracował również w składzie Komisji Kwalifikacyjnej i Egzaminacyjnej ds. Przewodników przy Wydziale Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Na XIII Krajowym Zjeździe PTTK 26 lutego 1993 r. otrzymał tytuł Honorowego Członka PTTK.
Marianowi Chudemu udało się również zdobyć m.in. szczyt na Toubkalu (4167m). Sześć lat temu został odznaczony nagrodą roku Klubu Osiedlowego "Krąg" za działalność turystyczną.
Zmarł 29 stycznia 2012 roku w wieku 88 lat. Spoczywa na cmentarzu Górczyńskim, kwatera IPd2, rząd 1, numer 6


ks. Tadeusz Raszyk - urodził się 7 października 1948 r. w Goleszowie na Śląsku Cieszyńskim. 26 grudnia 1971 r. po ukończeniu studiów na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej został ordynowany na duchownego Kościoła Ewangelicko-Augburskiego. Był wikariuszem w Katowicach, a później administratorem parafii w Świdnicy.
1 czerwca 1980 r. ks. Tadeusz Raszyk objął administrację Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu, gdzie od 2 sierpnia 1981 r. pełnił funkcję proboszcza. Był również członkiem Synodu i radcą Konsystorza.
Dzięki staraniom ks. Tadeusza Raszyka udało się w 2004 r. wybudować kościół Łaski Bożej i centrum parafialne przy ul. Obozowej (w pobliżu Ronda Jeziorańskiego i sąsiedztwie Parku Manitiusa).
Zmarł po ciężkiej chorobie 23 marca 2012 roku w wieku 64 lat. Spoczywa przy kościele Ewangelicko-Augbsurskim pw. Łaski Bożej przy ul. Obozowej 5 (przy Parku Manitiusa)


Feliks Sikorski - urodził się 20 listopada 1927 roku w Grodnie. Dzieciństwo spędził we Lwowie. W 1938 roku, w wieku 11 lat przeniósł się wraz z rodziną do Poznania.
Ukończył studia na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego. Był z zamiłowania fotografem i podróżnikiem. Należał do Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego, a także do Związku Polskich Fotografów Przyrodniczych. Był aktywnym działaczem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Poznaniu.
Podróżując po świecie fotografował ludzi, krajobraz i zabytki. Odwiedził m.in. Ziemię Świętą, Chiny, Tybet, Indie i Nepal. Efekty jego pracy można było podziwiać na wystawach w Poznaniu, Kościanie, Lesznie i innych miastach Wielkopolski, a także w Londynie. Największym jego sukcesem była wyprawa na Kresy, po której powstała wystawa "Ach! Ten Lwów!" jaka się odbyła podczas Dni Lwowa w Poznaniu.
Feliks Sikorski przez 12 lat był fotoreporterem "Michaela" - pisma Parafii św. Michała Archanioła w Poznaniu i członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Prasy Parafialnej.
Mieszkał na Łazarzu, przy ul. Matejki.
Zmarł 3 listopada 2011 roku w wieku 84 lat. Spoczywa na cmentarzu Junikowskim, pole 5, kwatera AK, rząd CP2, numer 30


Jacek Alejski - nauczyciel techniki i fizyki, opiekun szkolnego radiowęzła i kółka technicznego w Zespole Szkół Gimnazjalno-Licealnych przy ul. Wyspiańskiego 27.
Z wykształcenia był inżynierem elektronikiem. Był nauczycielem mianowanym.
Zmarł 22 grudnia 2011 roku w wieku 58 lat. Spoczywa na cmentarzu przy ul. Wiśniowej na Dębcu


prof. Stefan Stuligrosz - urodził się 26 sierpnia 1920 roku w Poznaniu, tu też ukończył studia na Wydziale Humanistycznym Uniwesytetu Poznańskiego i Wydziale Wokalnym i Wydziale Kompozycji, Teorii i Dyrygentury Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. Był wieloletnim wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu, wykształcił wielu znakomitych światowej sławy dyrygentów i chórzystów.
W 1945 roku założył i aż do swojej śmierci prowadził jako dyrygent i kierownik artystyczny Chór Chłopięcy i Męski "Poznańskie Słowiki".
Profesor był wielokrotnie honorowany najwyższymi odznaczeniami państwowymi, w 2010 roku otrzymał Order Orła Białego.
Zmarł 15 czerwca 2012 roku w wieku 92 lat. Spoczywa na cmentarzu Junikowskim, pole 14, kwatera 2, rząd 4, numer 2

Wspominamy też osoby nieznane, które odeszły nagle.


12 grudnia 2011 - ok. godz. 11 na budowie nowego budynku dworca głównego przewrócił się dźwig. Po wypadku operator dźwigu uciekł z miejsca wypadku. Policjantom udało zatrzymać się dźwigowego. Okazało się, że miał 2,74 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Ramię dźwigu runęło na znajdujących się na budowie pracowników. Jeden mężczyzna spadł z wysokości 4 metrów. Początkowo podejrzewano, że ma złamaną nogę. Okazało się jednak, że ma uszkodzone więzadła. Drugi mężczyzna, którego przygniótł dźwig zmarł w szpitalu niecałe cztery godziny po wypadku.

27 lutego 2012 - ok. godz. z piątego piętra budynku mieszkalnego przy ul. Wyspiańskiego wypadł 31-letni mężczyzna. Najprawdopodobniej było to samobójstwo.


19/22 maja 2012 - przed godz. 21 na skrzyżowaniu ulic Przybyszewskiego i Bukowskiej doszło do poważnego wypadku. Taksówka marki Audi jadąca ulicą Bukowską nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu jadącemu ulicą Przybyszewskiego Citroenowi.
W wyniku wypadku dwie osoby zostały ranne i odwieziono je karetką do szpitala. Przez dwie godziny na miejscu pracowała policja drogowa i dwie jednostki straży pożarnej. Strażacy kierowali też ruchem na skrzyżowaniu ulicy Przybyszewskiego i Bukowskiej, przez które przejazd był utrudniony.
22 maja w szpitalu zmarł mężczyzna, który kierował taksówką.


31 lipca 2012 - na ulicy Wojskowej doszło do tragicznego wypadku. 25-letni mężczyzna, który kierował motocyklem marki kawasaki zderzył się z dwoma samochodami osobowymi. Mężczyzna poniósł śmierć na miejscu.

Odeszli w minionych latach:

Ks. Prałat Bolesław Exler - urodził się w 1932 r. na poznańskich Jeżycach. Ks.Bolesław przybył do Parafii Matki Boskiej Bolesnej w okresie wiosny Stanu Wojennego. Z inicjatywy ks. prałata Bolesława Exlera zaczęto odprawiać msze św. za ojczyznę, a później także za Ks.Jerzego Popiełuszkę. To właśnie Księdzu Bolesławowi powierzono w czasie pierwszej pielgrzymki Ojca Św. funkcję komentatora uroczystej Eucharystii na Łęgach Dębińskich, a podczas drugiej pielgrzymi składał dary wraz z Prezydentem Poznania Wojciechem Szczęsnym Kaczmarkiem. W 2000 roku Ksiądz Bolesław Exler otrzymał tytuł Prałata od papieża Jana Pawła II. W czerwcu 2003 r. z powodu złego stanu zdrowia odszedł na emeryturę. Ksiądz Prałat Bolesław Exler jest też laureatem tytułu "Człowiek Roku 1998 Osiedla Łazarz". Ksiądz Prałat Bolesław Exler zmarł 25 kwietnia 2005 r., pochowany został 28 kwietnia 2005 r..
Spoczywa na Cmentarzu Górczyńskim, kwatera Iak.

Maciej Zawieja - Przewodniczący Rady Osiedla Górczyn, wiceprzewodniczący Komisji Samorządowej Miasta Poznania, Radny Miasta Poznania. Absolwent Wydziału Historycznego UAM. Miłośnik Francji i wierny kibic Lecha Poznań. Działacz społeczny, po latach reaktywował Radę Osiedlę Górczyn. Przyczynił się do wielu działań, szczególnie na terenie osiedla - dzięki jego staraniom rozpoczął się latem tak oczekiwany przez wiele lat remont ulicy Górczyńskiej.
Zmarł 10 sierpnia 2009 po tragicznym wypadku w drodze nad morze na zasłużony od lat wypoczynek, do którego doszło 1 sierpnia. W wypadku, na miejscu zginęła jego żona i 9-miesięczny syn.
Wszyscy spoczywają na Cmentarzu Górczyńskim, kwatera IILno.


ks. kan. Zygmunt Thimm - wieloletni proboszcz Parafii Michała Archanioła. Był diakonem dekanatu Poznań-Jeżyce. Członek Senioratu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej.
Zmarł 26 grudnia 2009 roku w wieku 83 lat. Spoczywa na Cmentarzu Górczyńskim, kwatera Iak, rząd 4, numer 4


Jerzy Jaskier - Przewodniczący i współzałożyciel Rady Osiedla Targowego, członek Rady Seniorów Miasta Poznania, wiceprzewodniczący Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej, wiceprzewodniczący Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, współtwórc Katolickiej Wspólnoty Rodzin Oficerów Wojska Polskiego, nauczyciel i geograf. W dziedzinie topografii wychował dla potrzeb sił zbrojnych tysiące oficerów, chorążych i podoficerów wojsk pancernych. Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, złotym medalem za obronność Polski, medalem Komisji Edukacji Narodowej, złotym medalem za zasługi dla Związku Oficerów w Rezerwie RP oraz wieloma odznaczeniami resortowymi, regionalnymi i okolicznościowymi. Urodził się 12 grudnia 1934 roku w okolicach Wrześcia.
Zmarł 10 kwietnia 2009 roku. Spoczywa na Cmentarzu Górczyńskim, kwatera VPe.

Jan Komarnicki - przez 23 lata związany był z Klubem Osiedlowym "Krąg", najpierw w kole fotograficznym, które prowadził przez 10 lat, a później przewodniczący Klubu Seniora "Bamberka". Jan Komarnicki był także członkiem zespołu kabaretowego "Wiosenne Krokusiki" oraz Przewodniczącym Komisji Społeczno-Kulturalnej Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald". Był organizatorem licznych imprez, wycieczek i spotkań oraz współorganizatorem corocznego dzielnicowego święta – Dni Łazarza. W 1994 roku otrzymał tytuł "Człowieka Roku".
Doskonale znał się na komputerach. Pomimo późnego wieku doskonale korzystał z takich programów jak Word czy Excel, a korzystanie z Internetu nie było dla niego problemem. Miał 82 lata. Zmarł 16 października 2007 roku.
Spoczywa na Cmentarzu Górczyńskim, kwatera IIIL.

Pamiętajmy nie tylko raz do roku!

Także Państwo mogą wspomnieć swoich bliskich, którzy już odeszli, wpisując wspomnienie w komentarzu poniżej.


R E K L A M A

Komentarze (5)

02-11-2013 02:12:35
Syla
Dziękuję za ten artykuł. Smutno mi teraz,ks.Janusz był moim katechetą ( nigdy nie zapomnę tego,co wpoił mi na katechezach), a Pan Alejski- nauczycielem mojego syna,sympatycznym i życzliwym [*]
02-11-2012 23:51:02
REDAKCJA
Dziękuje. Przyznaję, trochę czasu nad tym przesiedziałem ;-) Pozdrawiam.
02-11-2012 23:23:44
ac z lazarza
ktoś zrobił mnóstwo roboty aby znaleźć te wszystkie nazwiska - szacun Panie Januszu
01-11-2012 21:39:39
m
Maćku byliśmy!Brakuje nam WAS KOCHANE ZAWIEJKI Górczyn/Łazarz
01-11-2012 20:45:46
Hania
Redaktorze pieknie to opracowales !
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

kwi

do 07-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne
TTM - Targi Techniki Motoryzacyjnej

07

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe

12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: