Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Stary Grunwald dołączył do Łazarza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Stary Grunwald dołączył do Łazarza
18-10-2012 00:32   Janusz Ludwiczak
Rada Miasta podczas wtorkowej sesji przyjęła nowy podział Poznania na okręgi wyborcze. Zakłada on, że do obecnego okręgu nr 2, który obecnie obejmował Ogrody, Jeżyce i Łazarz dołączony zostanie obszar osiedla Stary Grunwald.

Do końca października rady gminne muszą ustalić nowe granice okręgów wyborczych. Powodem zmian jest uchwalony w ubiegłym roku przez Sejm nowy Kodeks Wyborczy, który wprowadza we wszystkich gminach głosowanie w jednomandatowych okręgach, za wyjątkiem miast na prawach powiatu - takich jak właśnie Poznań.

Nowy podział Poznania na okręgi wyborcze ma związek z wyludnianiem mieszkańców. Już kilka lat temu do okręgu Łazarz-Jeżyce przyłączone zostały Ogrody. Teraz obszar okręgu nr 2 ma zostać rozszerzony o Stary Grunwald. Jeden mandat będzie przypał na ponad 13 tysięcy mieszkańców uprawnionych do głosowania.

Na dzień 30 września liczba wyborców wynosi 507 388 osób. Normę przedstawicielstwa wylicza się przez ogólną liczbę mieszkańców, przez liczbę radnych wybieranych w danej gminie (w naszym przypadku 37). Wychodzi liczba 13 714 - to jest średnia liczba na jeden mandat. Natomiast norma okręgowa to jest liczba mieszkańców w danym okręgu przez tę normę przedstawicielstwa. Kodeks wyborczy mówi, że w miastach na prawach powiatu może być wybieranych od 5 do 10 radnych. Proponujemy, by zachować liczbę radnych w poszczególnych okręgach oraz dostosowanie granic okręgów do granic jednostek pomocniczych i zachowanie dotychczasowego podziału na siedem okręgów - mówił w trakcie wtorkowej sesji Jędrzej Solarski, dyrektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta.

Według projektu okręg nr 2 będzie obejmować teren osiedli: Ogrody, Jeżyce, Św. Łazarz i Stary Grunwald ograniczony granicą ulic:
Polska - Bukowska - Szamotulska - Marcelińska - Grochowska - Grunwaldzka - Rondo Jeziorańskiego - Reymonta - Arciszewskiego - Palacza - Krauthofera - tory kolejowe równolegle do ul. Kolejowej, Roosevelta i Św. Wawrzyńca - Polska.

W okręgu nr 2, w którym zamieszkuje 66 427 mieszkańców będziemy nadal jak do tej pory wybierać pięciu radnych (13 285 mieszkańców na 1 mandat).

Projekt uchwały w sprawie podziału miasta Poznania na okręgi wyborcze dla wyboru Rady Miasta Poznania, ustalenia granic i numerów tych okręgów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu został przyjęty pozytywnie przez 25 radnych. Dwóch radnych z PiS Przemysław Alexandrowicz i Krzysztof Grzybowski było przeciw. Od głosowania wstrzymało się pięcioro rajców: Lidia Dudziak, Michał Grześ, Ewa Jemielity, Juliusz Kubel i Adam Pawlik.


Komentarze (2)

18-10-2012 14:09:26
wkurzony..
..radni co się "okichali"na Łazarzu-będą mogli kandydować na Grunwaldzie-super...
18-10-2012 07:35:52
hihi
Elektorat mieszkający na "torach kolejowych równoległych do ul.Kolejowej" na pewno się ucieszy.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: