Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

50 lat temu na Targach powstał wieżowiec - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
50 lat temu na Targach powstał wieżowiec
08-09-2012 13:14   Janusz Ludwiczak
Pół wieku temu, w 1962 roku na terenie Targów oddano do użytku najwyższy siedmiokondygnacyjny pawilon. Na szczycie wieżowca znajdowała się kawiarnia z punktem widokowym. Z dawnym pawilonem nr 15 wiąże się też pewna anegdota dotycząca najdłużej urzędującego premiera PRL, Józefa Cyrankiewicza.

Dawny modernistyczny pawilon nr 15 zlokalizowany był w północno-zachodniej części terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich. Został zbudowany w latach 1961-1962 według projektu architekta Józefa Jędrzejczaka z Poznańskiego Biuro Projektów Budownictwa Przemysłowego, skonstruowany przez inżynierów: Antoniego Mizery i Janusza Patelskiego. Znajdował się na terenie obecnego pawilonu nr 6a (zbudowanego w 2010 roku).

Pawilon numer 15 zabierał mnóstwo małych powierzchni użytkowanych przez różnego rodzaju spółdzielnie pracy. Na samej górze znajdowała się kawiarnia z punktem widokowym. Obiekt ten stał przy pawilonie nr 14, w którym mieściło się dawne kino "Czternastka", przed pawilonem nr 16, gdzie znajdował się bar Orkan oraz sąsiadował z najważniejszym pawilonem na MTP, czyli Pawilonem ZSRR - wyjaśnia Tomasz Mikszo z Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Budynek był w dużym stopniu przeszklony i miał siedem kondygnacji, jednak piętra wypadały w połowie sąsiednich, tworząc jedenaście przemiennie wznoszących się półpięter o powierzchni 200 m kw. każde.

Najwyższy targowy pawilon służył do eksponowania towarów o niewielkich gabarytach i ciężarach. Prezentowane były w nim m.in. różnego rodzaju dobra konsumpcyjne i precyzyjne.

Pawilon ten był jednak niepraktyczny. Jego stan techniczny pogarszał się. W połowie 2000 roku wieżowiec został zburzony.

Wieżowiec ten się nie sprawdził. Jego powierzchnia wystawiennicza była niezbyt duża. Przez ostatnie lata jego funkcjonowania pawilon był owinięty siatką, gdyż odrywały się z niego kawałki elementów- wyjaśnia Tomasz Mikszo z poznańskich Targów.

Z dawnym pawilonem nr 15 wiąże się pewna anegdota dotycząca najdłużej urzędującego premiera PRL, Józefa Cyrankiewicza.

Premier Cyrankiewicz wjeżdżał windą na ostatnie piętro i schodząc odwiedzał wszystkie pomieszczenia, a w każdym był częstowany alkoholem przez pracowników. Jakby premier Cyrankiewicz tam nie popijał to pawilon nie byłby znany - śmieje się Tomasz Mikszo, MTP.

Modernistyczny targowy biurowiec do dziś ma bliźniaka. Przy zbiegu ulic Zwierzynieckiej i Gajowej na Jeżycach, w pobliżu dawnej zajezdni tramwajowej, Muzeum Kazimiery Iłłakowiczówny i Starego Zoo znajduje się wieżowiec Zjednoczenia Przemysłu Ceramiki Budowlanej. Obecnie znajdują się w nim biura i siedziba jednej z niepublicznych uczelni wyższych.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

do 03-02-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury "Windoor-Tech" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad

02

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 1: Miłość rodzicielska - bezwarunkowa, akceptująca, nieoceniająca, również wobec siebie

03

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż Wystawy "Prac Malarskich Mieczysława Hofa"
Wstęp wolny

07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: