Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Spacer od historii po nowoczesność - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Spacer od historii po nowoczesność
29-08-2012 00:39   Janusz Ludwiczak
Co mają wspólnego Międzynarodowe Targi Poznańskie z filmem "Blade Runner. Łowca androidów" można się dowiedzieć podczas wycieczek, które odbywają się do końca sierpnia w każde poniedziałkowe, środowe i piątkowe południe.

O tym, że w Iglicy zachowała się stalowa konstrukcja pochodzącej z 1911 r.. Wieży Górnośląskiej można się dowiedzieć podczas wycieczek po Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Podczas wycieczek organizowanych w ramach akcji "Lato z MTP" odkrywamy, co wspólnego mają Targi filmem "Blade Runner. Łowca androidów", skąd w Poznaniu był nadawany pierwszy program telewizyjny oraz gdzie odbywały się najhuczniejsze przyjęcia - mówi Jacek Rychlewski, kierownik Zespołu Komunikacji Korporacyjnej MTP.

Wycieczki zaczynają się w Iglicy, w której zachowała się stalowa konstrukcja Wieży Górnośląskiej.

Wieża Górnośląska powstała w 1911 roku. Na najwyższej kondygnacji znajdował się zbiornik, który zaopatrywał Łazarz i część Jeżyc w wodę. Obecna Iglica wybudowana została 1955 roku. Zaprojektował ją Bolesław Szmidt. Wewnątrz znajduje się konstrukcja Wieży Górnośląskiej z 1911 roku, wykonana przez hutę w Zabrzu. Huta ta wykonała konstrukcję metalową dla dworca kolejowego we Wrocławiu - objaśnia Tomasz Mikszo z Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Po poznaniu historii symbolu MTP i najbardziej charakterystycznego obiektu w Poznaniu przenosimy się do hali nr 3a, w którym zachowana jest drewniana konstrukcja pawilonu zbudowanego specjalnie na Powszechną Wystawę Krajową w 1929 roku. To właśnie tutaj PeWuKę otwierał prezydent Ignacy Mościcki.

W trakcie wycieczki można z przeszłości przenieść się w nowoczesność i zobaczyć najnowsze pawilony, wśród których jest zbudowany w 2010 roku pawilon nr 6a. Natomiast największym zadaszonym obiektem na MTP jest hala nr 5, która ma 216 metrów długości i łącznie 14,5 tys. m kw. powierzchni.

Podczas spaceru w czasie poznamy również wiele ciekawych historii o słynnych balach w Adrii i potańcówkach w Belwederze, a także zobaczymy miejsce skąd 1 maja 1957 roku poznańska telewizja nadała pierwszą audycję, którą początkowo obejrzano na stu zarejestrowanych odbiornikach.

Zwiedzający wspominają wizyty na Targach sprzed 40 lat. Ludzie pytają jak kiedyś wyglądały Targi. Mieliśmy panią, która przyjechała po wielu latach z Niemiec i była zaskoczona jak się tutaj zmieniło. Przychodzą poznaniacy, którzy kiedyś przychodzili na Targi i było to dla nich okno na świat. Widzieli powiew zachodu, nowe samochody, artykuły w kioskach, które były niedostępne w Poznaniu - objaśnia Tomasz Mikszo, który oprowadza po Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Postanowiłam wziąć udział w wycieczce, gdyż interesuje mnie historia Poznania. Najbardziej podoba mi się na Targach iglica i kolumniady. W ciągu roku zdarza mi się bywać na targach Smaki Regionów- uważa Karolina Szlachecka.

Chciałam wypełnić wakacyjny czas wnuczce i pokazać MTP. Zastanawiamy się czy pamiętamy historię Targów. Najbardziej podoba mi się oszklony pawilon nr 5 i 6 - sądzi Elżbieta Wieloch.

Chciałam dobrze wykorzystać czas wakacyjny i pokazać dzieciom fragment Poznania. Córki nie były jeszcze na Targach, nie widziały tak wielkich hal. Jako poznaniacy możemy być dumni z Targów. Jest tutaj różnorodność, są zarówno stare jak i nowe budynki. Podoba mi się to, że historyczne obiekty są utrzymywane i remontowane. Ostatni raz na MTP byłam na targach mieszkaniowych - przekonuje pani Beata.

Historię targowego Poznania można poznać jeszcze w środę 29 sierpnia i w piątek 31 sierpnia. Zbiórka o godz. 12:00 w holu Wejścia Wschodniego (wejście od ulicy Roosevelta, od strony Mostu Dworcowego). Nie wykluczone, że od września wycieczki będą kontynuowane i będą odbywać się raz w miesiącu.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

do 03-02-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury "Windoor-Tech" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad

02

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 1: Miłość rodzicielska - bezwarunkowa, akceptująca, nieoceniająca, również wobec siebie

03

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż Wystawy "Prac Malarskich Mieczysława Hofa"
Wstęp wolny

07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: