Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Do końca roku powstanie nowy dworzec autobusowy PKS - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Do końca roku powstanie nowy dworzec autobusowy PKS
24-06-2012 23:37   Janusz Ludwiczak
W maju TriGranit po dziewięciu miesiącach budowy oddał do użytku nowy dworzec kolejowy. Do końca roku powinien powstać w stanie surowym zamkniętym budynek nowego terminala autobusowego PKS.

W lipcu nad peronami 1, 2 i 3 rozpocznie się budowa trzypoziomowego parkingu na 1000 aut, a jesienią planowane jest rozpoczęcie budowy nowego układu drogowego w rejonie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Do końca tego roku powinien powstać, w stanie surowym zamkniętym budynek nowego terminala autobusowego PKS na 19 stanowisk, stanowiący przedłużenie obecnego gmachu nowego dworca kolejowego Poznań Główny.

W tej chwili wzdłuż Mostu Dworcowego wznoszony jest fragment kompleksu Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, którego integralną częścią jest nowy dworzec autobusowy. Nad gotowymi już kondygnacjami montowane są stalowe ości ażurowej konstrukcji dachu, identyczne jak w budynku dworca PKP. Codziennie przybywa też kolejnych stóp fundamentowych, na których wzniesie się gmach centrum handlowo-rozrywkowego Poznań City Center. Docelowo ma ich być 500 sztuk, dotychczas zbudowano mniej więcej połowę. Obiekt galerii, inaczej niż to było w przypadku dworca wznoszony jest w bardziej tradycyjny sposób, w technologii monolitycznej. Tylko środkowa część budynku Poznań City Center zostanie wykonana z elementów prefabrykowanych - wyjaśnia Przemysław Terlecki, rzecznik prasowy inwestora, firmy TriGranit.

W ramach realizowanej inwestycji zmieni się układ komunikacyjny w rejonie Mostu Dworcowego.

Wjazd na teren Wolnych Torów, a więc swobodny dojazd do nowego dworca kolejowego PKP, terminala autobusowego, centrum handlowo-rozrywkowego Poznań City Center i wielopoziomowego parkingu ma być możliwy dzięki budowie zupełnie nowego układu komunikacyjnego. Ta część inwestycji obejmuje przebudowę skrzyżowania ulic Matyi i Towarowej, aż do początku ulicy Przemysłowej. W ramach tego etapu dojdzie również do budowy nowego przejścia podziemnego na wysokości budynku Delta wraz z nowym przystankiem tramwajowym, ponadto dojdzie do przedłużenia ulicy ks. Jakuba Wujka oraz budowy dojazdowych dróg wewnętrznych, ścieżek rowerowych, chodników i Parkingu Rowerowego. Obecnie trwa formalne przygotowanie inwestycji, dokonywane są również podziały i wymiany gruntów należących do Miasta i Skarbu Państwa - tłumaczy Przemysław Terlecki, rzecznik TriGranit-u.

Budowa skrzyżowania i przystanku tramwajowego będzie wymagała podniesienia poziomu gruntu o ponad półtora metra. W związku z tym wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu na skrzyżowaniu ulic Stanisława Matyi i Towarowej, która pozwoli z małymi utrudnieniami i czasowym zastosowaniem objazdów na utrzymanie ruchu na tym ważnym dla miasta węźle drogowym. Utrudnienia w ruchu nie powinni trwać dłużej jak 3-4 miesiące. Drugi etap, związany z budową dróg wewnętrznych i dojazdów na ternie Wolnych Torów nie będzie w żaden sposób kolidował z miejską komunikacją samochodową i tramwajową. Na tę część budowy, o pozwolenie ZRiD (Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej) inwestor zamierza wystąpić do Miasta w drugiej połowie roku. Prace miałyby rozpocząć się najpóźniej w pierwszych miesiącach 2013 roku. Układ ten będzie się kończył rampą prowadzącą do parkingu lokowanego nad torowiskiem. Prace związane z budową rampy zostały już rozpoczęte - dodaje Przemysław Terlecki, TriGranit.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: